2016-06-01 19:33:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:30

Banyodan Sonra Saç Kabarması Nasıl Önlenir? Resimli Anlatım

Saç kabarması, saç kuruluğundan, yetersiz beslenmeden yada sık sık saç şekillendirici kullanmaktan kaynaklanabilir. Banyodan sonra saç kabarması nasıl önlenir?

Banyodan Sonra Saç Kabarması Nasıl Önlenir? Resimli Anlatım

Saç kabarması, saç kuruluğundan, yetersiz beslenmeden yada sık sık saç şekillendirici kullanmaktan kaynaklanabilir. Banyodan sonra saç kabarması nasıl önlenir? resimli anlatım makalemizde duştan sonra saç kabarması hakkında bilgiler verdik. İşte yapmanız gereken alternatif yöntemler, dilediğinizi uygulayabilirsiniz;

Banyodan sonra saç kabarmasını önlemek için duştan önce saçınıza zeytinyağı uygulayın. Mikrodalga fırında ılıklaşana kadar yarım bardak zeytinyağını 20-30 saniye ısıtın. Mikrodalganız yoksa zeytinyağını ocakta biraz ısıtabilirsiniz, ılık hale gelen yağı saçınıza uygulayın ve duşta durulayın. Bunu haftada bir kez saçınızı nemlendirmek ve kabarmayı önlemek için kullanabilirsiniz.

Yumurta ve mayonez ile saç maskesi hazırlayın. 1 yumurta ve yarım bardak mayonezi karıştırın. Bu karışımı saçınıza ve saç derisine uygulayın. 20 dk sonra saçınızı yıkayın. Bunu haftada birkez yapmak saç bakımı sağlar ve kabarmayı önler.

Alternatif olarak yarım bardak sirke ve 2 bardak mayonezi karıştırabilirsiniz( saçınız seyrek ve kısa ise daha az malzeme kullanın, bu tarif gür saçlar içindir). Daha sonra 4 tatlı kaşığı süt ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu karışımı saçınızı şampuanladıktan sonra ya da saç köklerinizi kurutmadan önce bir bardak suyla karıştırıp saçlarınıza sprey olarak sıkın.

Duştan sonra ısı araçları ve saç şekillendiriciler kullanmayın. Bu araçlar saça zarar vererek zamanla kurumasına ve sık sık kabarmasına neden olur. Zarar gören yıpranmış ya da kuruyan saçlar kabarmaya eğilimlidir. 

Kuru Saç Derisi İçin Doğal Çözümler, Saç Dibi Kuruluğu Nasıl Geçer? Tıklayınız

Saçlarınıza duştan sonra aktardan temin edebileceğiniz doğal yağlar uygulayın. Elinize 2-3 damla jojoba ya da Hindistan cevizi yağı damlatın parmaklarınızla ovun. Saçlarınıza parmaklarınızla yağı uygulayın. Bu esansiyel yağlar saçınızı nemlendirerek kabarmayı azaltır.

Duştan sonra saçlarınızı geniş dişli tarakla tarayın. Sık dişli taraklar dolaşıkları açarken saçınızı çekiştirir. Geniş dişli tarak saçınızı çekmez ve böylece kabarmayı azaltır.

Duştan sonra yüksek nemli ortamlardan kaçının. Duştan sonra banyo kapısını kapatın. Saçınızı şekillendirdiğiniz ortama nem gelmesini önlemiş olursunuz. Saunadan uzak durun, saunadaki nem saçı kabartır.

Duştan sonra saçınızı kuruturken tutamlara ayırın. Saçınızı tutamlara ayırarak kurutun. Fön fırçası kullanarak saçınızı kurutabilirsiniz.

Banyodan çıkmadan saçınızı sirkeyle durulayın. Sirke saçın doğal pH seviyesini dengeler ve kabarmayı önler.

Sağlıklı beslenin. Omega-3 esansiyel yağ asitleri, lesitin, silika, B8 ve B5 vitaminleri ve protein saç sağlığını destekler. Sağlıklı saçlar daha az kabarır.

Saçlarım Çok Sert, Saçları Yumuşatmak İçin Ne Yapmalı? Tıklayınız

Mavi Kadın