05 Aralık 2021, Pazar 17:54

Baş Ağrısı Ve Halsizlik Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Baş Ağrısı Ve Halsizlik Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Baş ağrısı ve halsizlik her yaşta görülebilen bir durumdur. Baş ağrısı ve halsizlik kişide çeşitli nedenlerden kaynaklı ortaya çıkar. Sürekli olarak baş ağrısı yaşamak ve kendini halsiz hissetmek kişinin yaşam kalitesini düşürür. Baş ağrısı ve halsizlik, altında yatan nedenine bağlı olarak tedavi edilir. Sürekli olarak baş ağrısının ve halsizliğin nedenleri şunlardır;

Baş Ağrısı ve Halsizliğin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Anemi (Kansızlık)

Vücudun yeteri miktarda kan hücresi üretememe durumunda kansızlık yani anemi ortaya çıkar. Vücut kan hücresi üretemediğinde, beyne yeteri kadar oksijen gitmez. Bu durumda kan damarları şişerek baş ağrısına yol açar. Baş ağrısıyla birlikte kişide sürekli olarak halsizlik olur.

Depresyon

Sürekli baş ağrısı ve halsizliğin nedenlerinden biri de depresyondur. Depresyonda olan kimse hayattan hiçbir keyif almadığı gibi, kişide şiddetli baş ağrısı ve halsizliğe neden olur.

Migren

Migren, sürekli olarak baş ağrısına yol açan nörolojik bir rahatsızlıktır. Migren, kişide çok şiddetli ve uzun süre geçmeyen bir baş ağrısına yol açar.

Dehidrasyon

Vücudun sağlıklı ve düzeni çalışabilmesi için yeteri miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Gün içerisinde yeteri miktarda su içilmediği taktirde, vücut gerekli olan sıvıyı alamaz. Vücudun yeteri miktarda sıvı alamamasına yahut vücudun çok sıvı kaybetmesi durumuna dehidrasyon denir. Dehidrasyon, kişide halsizliğe ve şiddetli baş ağrısına yol açar.

İlaçlar

Hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçların, baş ağrısı ve yorgunluk gibi yan etkileri vardır. Bilhassa diüretikler ve tansiyon ilacı gibi ilaçlar, kişiyi susuz bırakır. Vücut susuz kaldığında ise, kişide baş ağrısına ve halsizliğe yol açar.

Kafein

Kafein içeren içecekler, kişiye zindelik katar. Ancak kafein içeren içecekler çok fazla tüketildiğinde ise, uykuyu kaçırır ve uyku düzenini bozar. Düzensiz uyku ise baş ağrısına neden olur.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Herhangi bir nedeni olmadan kişinin 6 aydan uzun süredir kendisini aşırı yorgun hissetmesine kronik yorgunluk sendromu denir. Kronik yorgunluk sendromu kişide sürekli olarak baş ağrısına neden olur.

Fibromiyalji

Vücudun belli noktalarında, ağrı ve hassasiyet olmasına fibromiyalji denir. Fibromiyalji kişide şiddetli ve geçmeyen baş ağrısına da neden olur. Fibromiyalji, baş ağrısıyla birlikte kişide halsizliğie de yol açmaktadır.

Uyku Bozuklukları

Uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu olanlarda ve gece sürekli idrara kalkan kişilerde, uyku bozukluğu ortaya çıkar. Uyku bozukluğu olan kişiler, uykusunu alamaz ve uykuyu yeteri kadar alamadan uyandığı için kendisini yorgun hissederler. Uyku bozukluğu kişide şiddetli baş ağrısına yahut geçmeyen baş ağrısına neden olmaktadır.

Adet (Regl)

Kadınlar adet döneminden önce hormonal değişiklikler yaşarlar. Hormonların değişmesiyle kişide baş ağrısı ve halsizlik ortaya çıkar. Hatta bazı kadınları adet döneminde migren tutmaktadır.

Hamilelik

Halsizlik ve baş ağrısı, gebeliğin belirtilerindendir. Vücutta progsteron hormonunun yükselmesiyle kişide yorgunluk meydana gelir. Bununla birlikte hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler sonucunda baş ağrısı meydana gelmektedir.

Sürekli Baş Ağrısı ve Halsizlik Nasıl Geçer?

Sürekli olarak baş ağrısı ve halsizlik yaşayan kişilerin öncelikle Dahiliye doktoruna görünmeleri gerekir. Doktor, baş ağrısı ve halsizliğin tanısını koyabilmek için bazı testler ister. Bu testlerin sonucuna göre, baş ağrısı ve halsizliğin nedeni ortaya çıkar. Doktor baş ağrısının altta yatan nedenine bağlı gerekli tedaviyi uygular. Baş ağrısı ve halsizliğin altında yatan neden kansızlık (anemi) ise kansızlık tedavisine başlanır. Başlanan tedavi ile birlikte kısa sürede baş ağrısı ve halsizlik geçecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT