05 Ağustos 2021, Perşembe 01:50

Basketbol Oynamak Boy Uzatır mı Basketbol ve Voleybolun Faydaları

Basketbol Oynamak Boy Uzatır mı Basketbol ve Voleybolun Faydaları

Herkes için iyi bir fiziğe sahip olmak çok önemlidir. Uzun boylu olup fit görünmek de fiziken en çok istenen görünüşlerden birisidir.  Boyunuzun uzaması için en etkili yöntemlerden biri de basketbol ve voleybol gibi sporları düzenli olarak oynamaktır.

Basketbol ve Voleybol Boy Uzatır mı?

Televizyonda basketbol karşılaşmalarında profesyonel basketbolcuların boylarını görüp boylarının bu kadar nasıl uzadığının sırrını merak ederiz. Bu konuda herkesin aklındaki soru ise şudur: boyun bu kadar uzamasının sebebi sadece genetik etkenler midir yoksa basketbol oynamak mı boyun uzamasına tek başına yardımcı olmaktadır 

Boyun uzamasına yardımcı olan en etkili egzersiz zıplamaktır. Zıplama ise voleybol ve basketbol gibi sporların  bir parçasıdır. Bu yüzden basketbol ve voleybol boyu uzatır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, basketbol esnasında zıplanırken vücutta beyine giden kan akıı artmaktadır ve bu kan akışı beyindeki büyüme hormonu merkezini uyarıp daha çok büyüme hormonu salgılanmasını sağlar. İşte bu yüzden basketbol boy uzatır.

Basketbolun boyu uzattığı gerçektir, diğer bir deyişle basketbol boyu uzatmada etkili bir spordur. Çünkü basketbolun ana hareketi zıplamaktır ve asıl bu boyun uzamasını sağlamaktadır. Yani boylarını çok uzun gördüğümüz basketbolcuların boylarının o kadar uzun olmasının sebebi basketbol oynamalarıdır. Yani boyları uzun olduğu için basketbol oynamazlar, basketbol oynayarak boylarını bu kadar uzatmışlardır. Bunun ana nedeni ise zıplama aktivitesi esnasında kemiklerdeki epifiz tabakasının uyarılması ve bu sayede boyun uzamasının da uyarılmasıdır. Başka bir ifadeyle, basketbol sporunun bilimsel olarak boy uzattığı ispatlanabilir bir gerçektir. Ancak sadece basketbol ile boyunuz çok uzar demek de yanlıştır çünkü kişinin genetik faktörleri, beslenme ve uyku düzeni gibi birçok farklı etken boy uzunluğunun belirleyicisidir.  

Şunu da belirtmekte fayda vardır ki, basketbol özellikle genç ve çocuk yaşta oynandığında boyun uzmasını sağlamaktadır. Yetişkinlerde geç başlanan basketbol hızlı ve gözle görülür bir uzamaya neden olmayacaktır. Genç yaşta basketbol sayesinde sürekli esneme ve sıçrama yapan kişilerin boyları uzayacaktır.

Basketbol ve voleybolun boy uzatıp uzatmayacağı hususunda Uzm. Dr. Lütfi Akgün şu bilgileri vermektedir;

“ Boyunuzu uzatmak için 21 yaşından önce spor yapmalı, sağlıklı beslenmelı ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Ayrıca özellikle erken yaşta uyku düzeni de boyun uzamasını etkileyen bir faktördür. Tüm bu etkenlerin yanında ilgileneceğiniz basketbol, voleybol ve yüzme gibi sporlar ile boyunuzu erken yaşta hızla uzatabilirsiniz.”

Basketbolun ve Voleybolun Diğer Faydaları Nelerdir?

  1. Kalori yakıp, kilo verdirir:  Basketbol ve voleybol esnasında kişi çok fazla kalori yakabilir. Düzenli yapıldığı taktirde hem fit kalır hem de aşırı kilo alımının önüne geçebilirsiniz.
  2. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Basketbol ve voleybol vücudun ana sistemi olan bağışıklığı güçlendirmeye yardımcıdır. Güçlenen bağışıklık sistemi vücudu toksinlerden, bakterilerden ve virüslerden koruyarak hasta olmayı engeller.
  3. Kemikleri ve kasları güçlendirir:Basketbol ve voleybol, ​​kemiklerdeki mineral emilimini kolaylaştırıp osteoporoz ve kemiklerde kırık oluşma ihtimalini düşürür.  Ayrıca bu iki spor vücuttaki kasları uyarıp onları güçlendirmeye yardımcı olur.
  4. Özgüveni artırır: Özellikle genç yaşta Basketbol ve voleybol sporlarıyla ilgilenen gençlerin özgüvenleri artar. Çünkü bu sporlar sayesinde tecrübe edilen bir takımın parçası olmak ve bir koç kontrolünde antrenmanlar yapmak kişide hem odaklanma gücünü arttırır hem de öz disiplini geliştirir.
  5. Kardiyovasküler sağlığınızı güçlendirir: Basketbol ve voleybol kalp sağlığına da çok iyi glmektedir. Çünkü bu sporlarla ilgilenirken kalp daha fazla kan pompalar ve kalbin daha fazla oksijenle beslenmesini sağlar. Bu ise kalpte hastalık görülme ihtimalini düşürerek daha sağlıklı bir kalbe sahip olmayı sağlar.

Boyumun Uzaması İçin Neler Yapmalıyım? Evde Boy Uzatma Kürü Formülü Tıklayınız

16, 17, 18, 19, 20 Yaşından Sonra Boy Uzarmı, Boy Uzatma Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT