21 Ekim 2021, Perşembe 21:27

Bayanlarda Sol Kol Neden Ağrır Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilir

Bayanlarda Sol Kol Neden Ağrır Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilir

Kadınlarda meydana gelen sol kol ağrısı birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bayanlar genel olarak kasların veya kemiklerin hasar görmesi, kireçlenme, darbe sonucu, panik atak veya adet döneminde kol ağrısı çekebilir. Bunların yanı sıra eklem bağlarının veya tendonların iltihaplanması sonucu da oluşabilir. Bazı kol ağrıları kalp krizi gibi ciddi durumları işaret edebilir.

Kadınlarda Sol Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kadınların sol kol ağrıları dayanılmayacak bir ağrı halini aldığında, darbe ve yaralanmanın üzerinden haftalar geçmesine rağmen kol ağrısı devam ettiğinde yahut herhangi bir nedenden dolayı sol kol ağrıyor ise Ortopedi, Travmatoloji, Kardiyoloji, Fizik Tedavi veya Nöroloji uzmanlarından randevu alabilirsiniz.

Kadınlarda Sol Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun fıtığı;

Sol kol ağrısının nedeni boyun fıtığı olabilir. Şayet sol kolda uyuşma ve kolun tamamını kaplayan bir ağrı söz konusu ise sol kolun ağrıması boyun fıtığının belirtisi olabilir.

Karpal tünel sendromu;

Uzun süre telefonda mesajlaşma ve oyun oynama, telefon veya laptop klavyesi kullanma, sürekli elde bulaşık yıkama gibi durumlarda sol kol ağrıyabilir ve karpal tünel sendrom görülebilir. Karpal tünel sendromu, kolun avuç içine doğru uzanan kısmındaki sinirlerin karpal tünelde sıkışması sonucu meydana gelir. Yani o bölgedeki sinirler sıkışır ve bununla beraber kolda uyuşma ve ağrıyla beraber karpal tünel sendromu oluşabilir.  

Kalp krizi;

Kadınlarda sol kol ağrısının en önemli nedenlerinden biri de kalp krizidir. Her sol kol ağrısı kalp krizi belirtisi olmamakla beraber eğer kişide mide bulantısı, baş dönmesi, solunum güçlüğü, nefes darlığı, dengesizlik ve sendeleme meydana geliyor ve bununla beraber sol kolda ağrı oluyor ise büyük ihtimal kalp krizi belirtisidir. Bu nedenle kol ağrıları küçümsenmemeli, vakit kaybetmeden doktora görünmelidir.

Osteoartrit (kireçlenme);

Sol kol ağrısının bir diğer nedeni ise kemiklerle alakalı bir durumdur. Özellikle kadınlarda ilerleyen yaşlarda kemik kireçlemeleri görülmektedir. Yani kemik ucundaki kıkırdak zamanla deforme olur ve kişide ağrılara neden olur.

Reflü;

Sol kol ağrısının altında yatan bir diğer neden ise reflüdür. Yani midedeki besinlerin yemek borusuna yeniden geri dönmesi durumunda mide ve sırtta ağrı oluştuğu gibi sol kolu kapsayan bir ağrı da meydana gelmektedir.

Adet döngüsü;

Kadınlar belli aralıklarla adet döneminden geçerler. Regl sürecinde her kadın farklı belirtiler yaşayarak adet olabilir. Kimi kadın karın ve bacak ağrısı çekerken kimisi de kol ağrısı özellikle de sol kol ağrısı yaşayabilir.

Panik atak;

Sol kol ağrısının bir başka nedeni panik atak sendromudur. Kişi korku, heyecan veya stres yaşarken kendini aşırı kaygılı hissettiğinde ve tehlikeli bir durum olmamasına rağmen kendini tehlikede hissettiğinde panik atak geçiriyordur. Bu durumda belli başlı belirtilerle kendini belli eder.

Panik atak geçiren bir kişide bayılma hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, titreme, terleme, ağız kuruluğu, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüste baskı ve sol kolda ağrı meydana gelir.

Burkulma veya çıkık;

Kol bir yerden darbe aldığında, yaralandığında veya düşme sonrası koldaki eklemin birbirini bağlanmasını sağlayan bağ dokusunda yırtıklar meydana gelebilir. Kolu kullanırken zorlanmalar olabilir ve bunun sonucunda ağrılar oluşabilir.

Bursit (Bursa iltihaplanması);

Genellikle kollarının aktif çalıştığı işçilerde ve sporcularda bursit meydana gelir. Kemiklerin etrafını saran yumuşak dokuya bursa denilir. Bursit yani bursa iltihaplanması, kemiklerin etrafını saran yumuşak dokunun iltihaplanması sonucu, sıvı birikmesine verilen addır.  

Tendinit;

Vücudumuzdaki tendonlar kasları kemiklere bağlayan dokulardır. Tendonların aşırı zorlanma sonucu iltihaplanmasına tendinit denir. Tendinit sonucunda sürekli bir kol ağrısı oluşabilir.  

Kadınlarda Sol Kol Ağrısının Tedavisi

Kadınlarda sol kol ağrısının birçok nedeni bulunur. Sol kol ağrısının altında yatan nedenine bağlı olarak tedavi uygulanır. Örneğin; kadınlarda sol kol ağrısının nedeni reflü ise birtakım ilaçlarla ve inhibitörlerle tedavi süreci gerçekleşir.  Sol kol ağrısının nedeni kalp krizi ise acil müdahale gerekmektedir. Tıkanmış damarlara yönelik stent takılır bypass ameliyatı yapılır yahut balon uygulamasıyla tedavi edilir. Tendinit ve bursit gibi bir durum sol kol ağrısına neden oluyor ise ağrı kesici ilaçlar verilir yahut buz tedavisiyle ağrısının geçmesi sağlanır. Gerilme ve burkulma gibi durumlarda doktor ağrı kesici kremler ve ilaçlar reçete edecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT