17 Ekim 2021, Pazar 06:11

Bayat Balık Nasıl Anlaşılır Balığın Bayat Olduğunu Gösteren 12 İşaret

Bayat Balık Nasıl Anlaşılır Balığın Bayat Olduğunu Gösteren 12 İşaret

Ülkemizde deniz ürünleri denince akla gelen ilk balık şüphesiz ki balıktır. Bu kadar bilinen ve severek tüketilen balığın taze olarak tüketilmesi önem arz etmektedir. Çünkü balıklar bayatlayıp bozulmaya başladığında içlerindeki zararlı bakteri miktarında artış meydana gelir. Öyle ki yalnızca bir gün beklemiş bayat bir balıkta milyarlarca zararlı bakteri yer alabilir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu bakterilerin vücuda girmesi sağlık açısından iyi değildir ve tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Balık zehirlenmesi vakaları ile çok sık karşılaşıldığından balığı taze taze tüketmek çok önemlidir.

Balığın Bayat Olduğunu Gösteren En Önemli İşaretler

Balığın bayatlamış olduğu görüntüsünden kolayca anlaşılabilir. Bayat balık cansız ve mat görünür, ekşimsi kokar, gözleri içe doğru çökük ve parlak değildir.

  1. Bayat balığın gözleri donuk ve mat görünür, parlaklığını yitirmiştir. Taze balığın gözleri cam gibi berraktır donuk değildir, parmakla dokunulduğunda derisi diridir, yumuşak değildir.
  2. Balığın tazeliği kokusundan belli olur. Bayatlayan balıkta normal balık kokusundan farklı olarak çok daha asitli ve ekşi bir koku vardır. Taze balık kötü kokmaz sadece biraz deniz kokar. Bu durum buzdolabına koyduğunuz balık için de geçerlidir. Eğer dolabın kapağını her açtığınızda balık kokusu dışarı çıkıyorsa balık bayattır.
  3. Bayat balığın solungaçları kırmızı değil kahverengimsi bir görünüm almıştır.
  4. Bayat balığa parmağımız ile bastırdığımızda tekrar eski halini almaz, balık diri değildir
  5. Bayat balık suyun üstünde kalır ve ağzı açık görünür.
  6. Bayat balığın gözleri içe çökmüş ve kurudur.
  7. Balık baş aşağı şekilde tutulduğunda kuyruğunun aşağı doğru eğilmesi balığın taze olmadığını gösterir. Tam tersi taze balıklarda aynı pozisyonda balığın kuyruğu kesinlikle aşağıya doğru eğilmez.
  8. Bayat balıklar taze balıklara kıyasla daha kolay doğranır. Diğer bir deyişle, balığı temizlerken eğer balığı kesmekte zorlanmıyorsanız balık bayat demektir.
  9. Taze olan balığın derisi parlak ve serttir. Bu yüzden balığa parmakla bastırıldığında eğer derisinde çökme meydana geliyorsa, balık bayattır.

Haftada Ne Kadar Balık Tüketmeliyim?

Bu konuda Dr. Ahmet Alpan şu bilgileri vermektedir:

Amerikan Kalp Cemiyeti (AHA) haftada en az 2 porsiyon yani 200 gram yağlı balık tüketimesi gerektiğini bildirmiştir. Yağlı istenmesinin sebebi yağlı balıklarda omega 3 yağ asitlerinin çok zengin olmasıdır. Balık düzenli tüketildiğinde kişinin ölümcül kalp hastalıklarına yakalanma riskini %36 oranında azaltmaktadır. Dahası, düzenli balık tüketimi depresyon, yüksek tansiyon, inme, bazı romatizmal hastalıklar ve kansere karşı da çok etkilidir. Bunun için haftada en az 1 gün balığı ızgara veya fırında pişirerek tüketmelisiniz. Bunun özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hafıza zayıflığını ve kişinin Alzheimer hastalığı riskini düşürdüğü yapılan araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.”  

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT