12 Ağustos 2022, Cuma 09:27

Bayramı İstanbul’da geçirecek olanlara muhteşem 30 gezilecek yer önerisi!

Bayramı İstanbul’da geçirecek olanlara muhteşem 30 gezilecek yer önerisi!

Bayram ziyaretlerini yaptıktan sonra bayramın kalan günlerini İstanbul’un güzelliklerini görerek geçirmek istiyorsunuz. Ama hala daha nereye gideceğinize karar veremediniz. İşte tam da bu noktada sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bir dizi gezilecek yerler listesiyle geldik. Peki, Bayram’da nereye gidilir? Bayram’da gezilecek yerler nerelerdir? Detaylar haberimizde…

İstanbul’un tarihi yapılardan oluşan veya keşfedilmemiş doğa manzaraları ile dolu birçok bölgesi bulunuyor. Köklü tarihiyle ön plana çıkan İstanbul'da; Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii gibi yüzyıllık zengin bir kültürü kapsayan yerleri gezebileceğiniz gibi Belgrad Ormanı, Polonezköy gibi doğanın yansımalarına kucak açabileceğiniz yerleri de tercih edebilirsiniz.  İstanbul'daki bayram tatili rotalarının klasikleşmiş adresi Adalar’ da alternatifler arasında.

BAYRAMDA İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER

İstanbul; Boğazı, Sarayları, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii, Eyüp Sultan, Balat, Fener gibi tarihi semtleri ile muhteşem bir şehir. İşte, Bayramı İstanbul’da geçirecekler için günübirlik gidilecek yer önerileri:

TARİHİ YARIMADA’YI GEZİN

Bayram’da İstanbul’da gezilecek bölgelerin başında Tarihi yarımada geliyor. Bayram’da ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte; Eminönü, Sirkeci, Beyazıt, Kapalıçarşı, Fatih, Edirnekapı bölgelerini ve bulundukları lokasyonun tamamını gezerek sahip oldukları tarihi güzellikleri görebilirsiniz. Sultanahmet’te Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, gibi harikaları ziyaret ettikten sonra Sultanahmet’in meşhur köftesinin tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

BALAT TURU YAPIN

Tarihi yarımada Haliç’in kıyısında yer alan Balat, İstanbul’un geçmişi ve bugünü bir arada yaşayacağınız eşsiz semtlerinden biri. Balat’ta gezilecek en önemli yerler arasında; Balat Sokakları, Sancaktar Yokuşu, Kiremit Caddesi, Merdivenli Yokuş, Leblebiciler Sokağı, Yıldırım Caddesi, Vodina Caddesi yer alıyor. Balat’taki değerli yapılardan biri de Mimar Sinan tarafından yaptırılan ‘Ferruh Kethüda Camii’. Bayram’da Balat turu yaparken Ferruh Kethüda Camii, Gül Camii ve Hazreti Cabir Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

EGE KASABASINI ANDIRIYOR: ANADOLU KAVAĞI

Bayram’da ailenizle birlikte İstanbul içerisinde kaçabileceğiniz güzel yerlerden. Sakin bir Ege kasabasını andıran ‘Anadolu Kavağı’ turistik bölgelere kıyasla epey sakin bir yer. Küçük bir çarşısı mevcut. Sahili ve denizi oldukça dinlendirici. Buraya gelirken yanınıza kamp sandalyesi alırsanız sahilde ya da Yoros Kalesinde manzaraya karşı keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KÜÇÜKSU KASRI’NDA TARİHİ BİR GEZİNTİYE ÇIKIN

Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde yer alan ‘Küçüksu Kasrı’ deniz kenarında, Boğaz manzarasına sahip bir kasır. İstanbul’un gizli hazinelerinden bir yer olup büyüleyici yapısıyla kendisine hayran bırakan hoş bir mimariye sahip. Bayram’da Küçüksu Kasrı’nı gezebilir, Boğaz manzarası eşliğinde kahvaltı yapabilir, hem tarihi bir gezintiye çıkıp hem de boğaz havası alarak güzel bir bayram geçirebilirsiniz.

ADALARDA PİKNİK KEYFİ YAPIN

İstanbul’un yanı başındaki Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada bayramda gezilecek gözde bölgeler arasında. Adalarda daha çok vakit geçirmek adına yola erkenden çıkmanızda fayda var. Buralardaki mesire alanlarında piknik yapabilir, öte yandan adalarda bisiklet kiralayabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

İSTANBUL’UN EN ÜNLÜ CADDESİ: İSTİKLAL CADDESİ

İstanbul’un en ünlü caddelerinden biri kuşkusuz İstiklal Caddesi. Galata Kulesi’ne kadar yürüyüp kuleden eşsiz İstanbul manzarasını izleyebilir, bunun yanı sıra da cadde üzerindeki pasajlarda alışveriş yapabilirsiniz.

MÜZE GEZİLERİ DE ALTERNATİFLER ARASINDA

Bayram’da müze gezisi yapmak isterseniz; Rahmi Koç Müzesi,  Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi, Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Madame Tussauds İstanbul Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Hilye-i Şerif ve Tesbih Müzesi gibi yerleri gezebilirsiniz.

BOĞAZIN MAVİ SULARINI VE ESİNTİSİ HİSSEDİN: BOĞAZ TURU

Bayram’da İstanbul’un lezzetlerini tatmak isterseniz Eminönü’ne gidip balık ekmek yiyebilirsiniz. Devamında Boğaz Turu yapabilir, bir yandan çayınızı yudumlarken bir yandan martılara simit atabilirsiniz. Anadolu ve Avrupa yakasının yalıları, tarihi dokusu, kültür varlıkları, iki yakayı birbirine bağlayan köprüleri, mis gibi deniz havası ve muhteşem manzarasıyla, bayramda gezmeyi keyifli kılar.

GÜZELLİĞİYLE GÖZ KAMAŞTIRAN PARKLARI GEZİN

Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan ‘Gülhane Parkı’ sarayın surları ile çevrili, yemyeşil, büyük bir parktır. Sarayburnu sahili manzaralı bu yerde doğa yürüyüşü yapabilir, çay içebilir, yeme yiyebilir ve içerisinde yer alan Hamdi Tanpınar Kütüphanesi ve İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Bayramda İstanbul’da nefes alınacak yerlerden bir tanesi de tarihi ağaçları, laleleri, çiçekleri, havuzları ve tarihi Köşkü ile “Emirgan Parkı.”

BAYRAM’DA SAKİNLİĞİ ARAYANLAR İÇİN: FETHİ PAŞA KORUSU

İstanbul’un içinde olup, şehrin karmaşasından uzak, yeşillikler içinde, yürüyüş ve koşu alanları bulunan, restoran, kafe ve çay bahçelerinde dinlenebileceğiniz güzel bir koru. Bayram’da Fethi Paşa Korusu’nda kahvaltı yapabilir, yiyebilir yahut boğaz manzarasında karşı yürüyüş yapabilirsiniz. Bayram’da doğa ile baş başa kalabilir ve boğaz manzarası eşliğinde kafa dinleyebilirsiniz.

BEBEK PARKI’NDA BİR GÜN GEÇİRİN

Bayram’da sakinliği ve temiz havasıyla insana dinginlik veren Bebek Parkı da alternatifler arasında. Bayram’da Bebek Parkı’nda temiz hava alırken, meşhur badem ezmesi ve dondurmasının tadına bakmayı da ihmal etmezsiniz. 

BELGRAD ORMANI’NDA KAHVALTI YAPIN

Bayram’da yine şehrin kalabalığından ve stresinden uzaklaşmanızı sağlayacak yerlerin arasında Belgrad Ormanı bulunuyor. Ormana giriş ücretlidir. Size tavsiyemiz evde kahvaltılıklarınızı hazırlayıp sabah buraya kahvaltıya gelmeniz. Piknik masalarında kahvaltınızı yapabilir, göl etrafındaki yürüyüş parkurunda yürüyüş-koşu yapabilirsiniz.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT