21 Ekim 2020, Çarşamba 04:30

Bebeğim 2 Aylık 2 Aylık Bebek Aşıları Hangileridir?Doktorlar Cevaplıyor

Bebeğim 2 Aylık 2 Aylık Bebek Aşıları Hangileridir?Doktorlar Cevaplıyor

Bu makalemizde 2 ay aşısı nelerdir, 2 ay aşısı ateş yapar mı? Gibi konularda doktorların verdikleri bilgilere yer verdik.

2 aylık bebek aşıları Verem, Pnömokok, Karma ve Rotavirustur.

DTacB-IPV- Hib adı verilen 5’li Karma Aşısı 2. ayda ilk dozu yapılmak üzere 4. ve 18. aylarda diğer dozları yapılır.

BCG/ Verem Aşısı tek doz olarak 2. ayda bebeğine yapılır. Tekrar edilmesine gerek yoktur. Eğer bebeğiniz erken doğduysa ve 2 aylıkken 2kg altındaysa aşı için bebeğinin 2kg olması beklenir.

Prönomok Aşısı, bilinen adıyla Zatürre Aşısı 4 doz uygulanır ve ilk dozu 2. ayda olmak üzere sırasıyla bebeğin 4. 6.ve 12. ayına geldiğinde diğer dozları da uygulanarak tamamlanır.

İshal Aşısı da denilen Rotavirus Aşısı ise 2 tip şekli vardır. Bir tanesi 1 ya da 2 ay arayla 3 doz, diğeri ise 2 doz olarak yapılır. Genel olarak ilk doz 3. ayı geçmeden son doz ise 8 aylık olmadan tamamlanmış olması gerekmektedir.

Sual: 2 aylık bebeğe yapılması istenen difteri, boğmaca, tetanoz, polio, hib ve şimdi de pnömokok ve rota virus aşıları: Bu kadar çok antijenin aynı anda verilmesi bebeğin bağışıklık sistemi üzerinde aşırı bir yükleme oluşturmaz mı Her aşının az veya çok bir reaksiyon yaptığı belli.Bu kadar çok aşının aşırı bir reaksiyona sebeb olması beklenmeli midir? Zaten endişeli olan aileye hiç bir tehlike yoktur diyebilir misiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Eliya Benbiçaço'nun cevabı: (Bu aşıların aynı gün yapılmasında bir sakınca yoktur.Ancak pratik uygulamada ben pnömokok ve rotavirüs aşılarını 3 cü ayda uyguluyorum.)

Sual: 70günlük kızım var sorum şu 2aylık(verem+karma+zatürre) aşısını yaptırdım 4gün önce o günden beri iştahsızlık var anne sütü veriyorum. Memeyi alırken çok ağlıyor emmek istemiyor zorlanıyorum, beslerken aşıdan önce hiç sorunumuz yoktu, aksine bol bol emiyordu aşının etkisi midir bu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Nuran Gürses'in cevabı: (Aşılardan sonra bu tip rahatsızlıklar olabilir aynı anda birden fazla aşı uygulaması bu tabloya neden olabilir bir süre bekleyiniz tablo düzelecektir.)

Sual: Bebeğim 2ay 8 günlük bu sabah aşılarını yaptırdık.(Karma,menenjit, verem ,çocuk felci)şu an ateşi yok ama sanırım ağrısı var çok ağlıyor. Tek sakinleştiği yer emerken. Biz de her ağladığında(çok kısa aralıklarla )sakinleştirmek için emziriyoruz. En son emerken kustu. Bu arada kolikli bir bebek olduğu için bu seferde sık emzirmekten gaz sancısını arttırırmıyız?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Sibel Atasoy'un cevabı: (Bu konuda cevabım şudur;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Sibel Atasoy'un cevabı: (Endişlenmenize gerek yok aşıdan sonra bebeklerde böyle bir durumla karşılaşırız. Ateşini takip edersiniz aşıdan ilk 4 saat içinde ateşi çıkabilir. Ağrısı içinde yarım 1 çay kaşığı "CALPOL" verebilirsiniz)

Sual: Bebeğim 2 aylık karma aşılara başladık.Çevremden duyduklarımla biraz tedirgin oldum.Sağlık ocağında aşı yaptırmayın iyi değil deniliyor. Size sorum özel hastanede yapılan aşıyla sağlık ocağında yapılan aşı arasında fark var mıdır?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru  Emrah Can'ın cevabı: (Aşıların yan etkileri açısından fark var.Sağlık ocağındaki aşılar biraz daha ateş yapabilir.ancak etkileri açısınddan anlamlı bir fark yoktur.)

Sual: Bebeğim 2 aylık bugün aşı olduk. doktorumuz dolven yazdı. kızım yutmadı şurubu ateşi yok şimdilik ama fitil mi alsak öneriniz nedir. İlaç ismi yazarsanız seviniriz. küçük bir yerde yaşıyoruz doktor yok 1 eczane var.

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Asaf Güven'in cevabı: (Paranox fitili yarım olarak kullanabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 2 ay 1 haftalıkbu hafta verem aşısı vurulacak aşı vurdurmaya gitmeden önce ağrı kesici fitil koymam uygun olur mu?Fitili aşıdan ne kadar önce koymalıyım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktoru Halit Özkaya'nın cevabı: (Aşı olmadan önce ağrı kesici ateş düşürücü verilmesi rutin uygulamada önerilmez. Bebeğinizin ateşi veya huzursuzluğu olur ise bu ilaçları vermenizi tavsiye ederiz. )

Sual: 2.ayda oğluma çocuk felci, karma, verem, hib aşıları yapıldı. Aşı takviminde prenever ve rotavirüs aşıları yazıyor. Bu aşılar oğlumun olduğu aşılara mı deniyor. Yani oglum bu aşıları olmuş mu?Şayet bunlar farklı aşılarsa ne yapmalıyım ne zaman olmalı bana yol gösterirmisiniz?

CEVAP

Çocuk Kardioloji Doktoru Meki Bilici'nin cevabı: (Sizin aşılarınızın arasında bu iki aşı yoktur. bu aşılar özel olarak saın alınıp yaptırılılabilen aşılardır. Rota virüs aşısı: İshalden koruyucu bir aşıdır. üç doz olarak yapılır. Prevenar aşısı pnöokok ların neden olduğu enfeksiyonlardan korur. Dört doz olarak yaptırablirsiniz. Yakın zamanda aşılama yaptıysanız bir aya araya girdikten sonra bu aşıları yaptırabilirsiniz.)

Not: Bu makalede geçen cevaplar şahıslara münhasır verilmiştir. Doktorunuza danışmadan bebeğinize hiç bir ilacı vermeyin.

Bebeklere Kilo Aldıran Tarifler (En Lezzetli, Kilo Aldırıcı Tarifler) Tıklayınız

2 (İki) Ve İki Buçuk Aylık Bebek Neler Yapar? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Markaları İçin Tıklayınız

2 Aylık (İki Aylık) Bebek Kaç Kilo Olmalı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız 

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    60 günlük oğluma âsı yaptırdım. Ağrı ve ateş kaç gün sürer

 
 
KAPAT