26 Ocak 2021, Salı 18:06

Bebeğim Gece Uyumuyor, Bebeklerin Gece Rahat Uyuması İçin Ne Yapmalı?

Bebeğim Gece Uyumuyor, Bebeklerin Gece Rahat Uyuması İçin Ne Yapmalı?

Bebeklerde gece uyumama, uykusuzluk çekme, çok sık karşılaşılan bebek uyku sorunlarındandır. Özellikle anneler, (Bebeğim 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 aylık ve uyumuyor) diye çok yakınırlar. İşte bu durumun nedenleri ve yapılması gerekenlerle ilgili doktorların cevapları:

Sual: Hocam merhaba. Bebeğim 17 aylık. Geceleri uyumuyor, ağlıyor. Gündüzleri uyumasını kısıtladık, yine de uyumuyor. Ne yapabilirim?

CEVAP

Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan'ın cevabı: (Organik bir sorunu olup olmadığına, çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayenesi ve gerekli değerlendirmeleri yapılarak karar verilmeli.)

Sual: 1.5 yaşında oğlum var ve geceleri uyku düzeni hiç yok. Her şeyleri denedik ama bir türlü uyumuyor, ne yapmalıyız?

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya'nın cevabı: (Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde uyku evresine geçebilmesi için gün içerisinde enerjisini boşaltabilecek aktiviteleri yapmış olması gerekir, bu nedenle onunla gün içerisinde hareketli oyunlar oynayın. Uykuya hazırlık ve uyku evresi hep aynı saatlerde olmalı ki çocuğunuz bunu bir disiplin haline getirsin ve biyolojik saati devreye girebilsin. Odası ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Rahat edebileceği uyku kıyafetleri tercih edin, çok sıkı giydirmemeye özen gösterin. Uyku için tamamen sessiz bir ortam oluşturmayın, evin içindeki olağan sesler olabilir, böylece ileride her ortamda uyuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim1 yaşında, geceleri uyumuyor sürekli sallıyorum, tam dalıyorum kalkıp oturuyor ve beni çağırıyor, ne yapmam lazım?

CEVAP

Psikolog Eda Gökduman'ın cevabı: (Öncelikle uyku alışkanlığını bir düzene sokmak gerekiyor, sallamayı kesinlikle bırakın çünkü siz salladıkça buna alışacak, sürekli olarak sallanmak isteyecektir, bu istek de onun uykuya geçişini zorlaştıracaktır. Başlangıçta sallanmak istese de duruma zamanla alışacaktır, bu konuda kararlı olun, gün içerisinde enerjisini boşaltırsa gece daha iyi uyuyacaktır, uyku saatine eğlenceli bir şekilde hazırlanın, dikkatini çekebilecek şeyler yapın bir ayıcığını birlikte uyutun, sonra yatağına yatırın ve uykuya dalana kadar yanında olun, ağladığında ona dokunun, sabırlı olun zamanla düzelecektir.)

Sual: 15 aylık bir kızım var ve geceleri uyumuyor. Çok ciddi anlamda uyku problemimiz var. Yatağına koyduğumda çok fazla dönmeye başlıyoruz. Akşamları çok beslemiyorum ve çok geçte vermiyoruz. Herşeyi ve gelişimi normal, ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Yatarken 1 ölçek ataraks şurup verebilirsiniz.)

Sual: Kızım ağustosun sonunda 2 yaşını dolduracak, kilosu 11 kg, geceleri hiç uyumuyor ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Uyku düzeni sağlanana kadar, gece yatmadan önce ataraks şurup 1 ölçek içirin.)

Sual:14 aylık bebeğim geceleri hâlâ uyumuyor. Anason çayını 3 gündür evde kendim yapıp veriyorum ve uyuyor. Ama ne kadar içirmem gerekiyor?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Her içirmenizde 20 ml kadar vermeniz yeterli olabiliyor. Bu miktarı daha da arttırabiliyorsunuz.)

Sual: Kızım 20 günlük ve çok fazla gaz sancısı çekiyor, sab siblex kullanmaya başladım faydası biraz oldu ama özellikle geceleri çok sancısı oluyor uyumuyor acaba ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Sab simpleksi 4*15 damla devam edin, bu gaz sancısı ilk 6 ayda olabiliyor.)

Sual: Oğlum 13 aylık ama hâlâ geceleri deliksiz uyumuyor, 2- 3 kez hatta bazen saat başı uyanıyor. Emiyor ve tekrar uyuyor. Deliksiz uyuması için ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Uyku saati özellikle diş çıkarma dönemlerinde düzensiz olur, gece rahat uyuması için 1 ölçek ataraks verebilirsiniz.)

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

İburamin Cold İlacının Bebeklerde Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

95 Yorum

 1. Hatice

  Hocam bebeğim sürekli ağlıyor huzursuz uykusu çok az ve bu ay hiç kilo almamis uyumadı için kilo alması için napabilirim

 2. Misafir

  Mrb hocam oglum 3100 gr dogdu suan 7 aylık kilosu 7700 gr boyu 65 cm gündüzleri yarım saat uyuyor geceleri hiç uyku yok diyebilirim en fazla 2 saat uyuyor sonra uyanıyor tekrar sallıyorum öyle uyuyor daha fazla uyuması için nei yapabilirim doktora götürdüm herseyi iyi karnı doyuyor ama yinede kalkıyor

 3. Ümmü

  Merhaba 14 aylık oğlum var 40 .haftada doğdu fakat yürümüyor hiç emeklemede dizlerinin üzerine kalkıyor fakat kendini kaldıramıyor ayaklarının üzerine basıyor ama hiç güveni yok kilosu 11 kafa ölçümü 44 bir sıkıntı var mıdır sizce

 4. Nazli

  Bebegim 28 aylik gece uyku problemimiz var yatakta surekli donuyor kalkip odalara gidiyor gunduz uykusu 2 saat ve kesintiiz uyuyor fakat geceleri bu sekilde olmasi sorun doktora goturmeli miyim...

 5. Nazli

  Bebegim 28 aylik gece uyku problemimiz var yatakta surekli donuyor kalkip odalara gidiyor gunduz uykusu 2 saat ve kesintiiz uyuyor fakat geceleri bu sekilde olmasi sorun doktora goturmelimiyim...

 6. Serap

  14 aylik bebegim gece çok sık uyanıyor kalkıp 2 saat oyuncaklarıyla oynuyor uyutmaya çalıştığımda ağlıyor gündüz uykusu da 3 saat kadar ne yapmalıyım

 7. Canan

  9 aylık bebeğim var. Geceleri uyutuyorum tekrar uyanıp ağlamaya başlıyor. Uyutmakta çok zorlanıyorum devamli ağlamaklı sizce ne yapmaliyim

 8. Gülsüm

  6 aylık kızım var gecede gündüz de uyumuyor ne yapabilirim

 9. Mine

  Bebeğim 2 aylık uykuda ağlıyor ne yapmaliyim

 10. Melek

  Neden bebeklere ataraks vermeyi söylüyorsunuz saygım var Dr sunuz ama insanı uyuşturuyor beni aptallaştırıyor bebeklere yazık benim de çocuğum 11 aylık ama uyumuyor zamanda düzelecek

 
 
KAPAT