26 Ocak 2021, Salı 17:15

Bebeğim Uykusunda Ağlıyor,Bebekler Gece Neden Ağlar?

Bebeğim Uykusunda Ağlıyor,Bebekler Gece Neden Ağlar?

Bebeklerde uykuda ağlama çok sık karşılaşılan bebeklik çağı problemlerindendir. Bebeğim uykusunda ağlıyor, bu durum neden kaynaklanır? Diyorsanız işte doktorların bu konudaki bildirdikleri;

Gaz sancısı

Bebeğin uykuda ağlamasının en sık karşılaşılan nedeni bebekteki gaz sancısıdır. Bebeğiniz uykuda ağlarken bacaklarını karnına çekiyorsa, yüzü kızarıyorsa, ellerini yumruk yapıp geriliyorsa ilk aklınıza gelmesi gereken bebeğin gaz sancısı çektiğidir. Bu durumda bebeğinizi kucağınızı alıp sırtını sıvazlayıp gazını çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Kabus görme

Bebeğin rüyasında onu korkutacak şeyler görmesi de uykuda ağlamasının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Bunu önlemek için bebeğin odası resimsiz ve mümkün mertebe sade döşenmiş olmalıdır. Bebeğinizi uyuttuktan sonra Ayetel kürsi, Felak ve Nas surelerini okumak da onu koruyacaktır.

Açlık

Bebek acıktığında vücudu bu durumdan rahatsız olur, uyurken açlık hissederse uyanmak ister, uyanmak için de ağlar. Bebeğinizin beslenmesine dikkat edin, aç kalmamasına özen gösterin.

Üşümek

Bebekler soğuğa karşı çok duyarlıdırlar. Sıcaklığın hafifçe düşmesinde bile çok üşüyebilirler. Bu durumla uyurken karşılaşmaları da uyurken ağlamalarına yol açabilir.

Bebeğin altını kirletmesi

Bebeğin bezinin pis olması onu çok rahatsız eder. Bebeğiniz uykuda aniden ağlamaya başladıysa bunun nedeni altını kirletmesi olabilir.

Karanlık

Bazen çocukların korkması için gereken tek şey karanlık ve sessizliktir. Uyudukları halde, gecenin bir saatinde birdenbire korkarak uyanabilirler.

Ayrılma hissi

Bir çocuk ayrı bir odada uykuya dalarken, artık anne ve babasına yakın olmadığı için endişe duyabilir sanki sizi tekrar görmeyeceği hissine kapılıp huzursuz bir şekilde uyuyup uykusunda ağlayabilir.

Bebekler uykuda ağlayınca ne yapmalı? Doktorlar cevaplıyor

Sual: 6 aylık bir kızım var. 2 aydır 2. kez gece uykusundan ağlama nöbeti şeklinde kasılarak uyanıyor. Gözlerini bi noktaya kilitliyor ve sanki bizi hiç görmüyor. Seslenmemize tepki vermiyor. Yüzünü yıkamamıza bile tepkisiz kalabiliyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?bi 5-10 dk sürüyor bu durum .

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Ülkü Ayberk'in cevabı: (Çocuk nöroloji bölümüne götürün.)

Sual: Bebeğimi gece uyutup yatağına yatırıyorum yaklaşık bir saat sonra ağlamaya başlıyor. Sırtını sıvazlayıp tekrar uyutuyorum yarım saat sonra yine ağlamaya başlıyor. Bu nöbetler sabaha kadar devam ediyor. Diş de çıkarıyor, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr.Serap Uysal'ın cevabı: (Diş çıkarma dönemi veya gece beslenme alışkanlıkları döneminde bunlar yaşanabilir ancak bebeğinizin sağlıklı olduğunu anlamak için çocuk doktorunuz tarafından muayene ve gerekirse tetkik yapılabilir.)

Sual: Bebeğim 4.5 aylık uyurken için için ağlıyor. Sanki rüyasında ağlıyor, bu sıksık oluyor. Yanına gidip dokunduğumda ağlayarak uyanıyor. Bu pisikolojik olabilirmi?

CEVAP

Çocuk Nöroloji Doktoru Serap Uysal'ın cevabı: (4.5 aylıkbir bebekte uyku düzensizliğini psikolojik olarak yorumlamak yanlış. Mutlaka uzmanınız tarafından ayrıntılı muayene gerekir.)

Sual: Bebeğim 1 haftadır geceleri uykuda ağlıyor inliyor genelde ayaklarını karnına çekerek ağlıyor acaba gaz sancısı mıdır diş belirtileride yok dişten huysuzluk yapacağını zannetmiyorum sebebi ne olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Halit Özkaya'nın cevabı: (Daha önceden uyku bozukluğu yok ve yeni gelişti ise bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir veya gizli bir İdrar yolu iltihabu geçiriyor olabilir. Bu arada gazı olma ihtimali de mümkün. )

Not: Çocuğunuz uykuda ağlıyorsa onu bir çocuk doktoruna götürmelisiniz. Doktorunuz çeşitli tetkikler sonucunda bebeğinizin uykuda neden ağladığını tespit edecek, size çeşitli önerilerde bulunacaktır.

Gece Uyumayan Bebek İçin Ne Yapmalı? Çocuk Doktorları Cevaplıyor.Tıklayınız

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Peditus Şurup Bebeklerde Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeğim Gece Çok Uyanıyor, Ne Yapayım? Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

50 Yorum

 1. Zeynep

  Bebegim 1 ay 18 günlük sirti isilikten kıpkırmızı stilex jel kullanabilirmiyim zarari varmıdır sürekli ağlıyor çünkü

 2. Dilan

  Bebeğim iki aylik uyurken birden bağırarak uyanıyor lütfen yardımcı olur musuz

 3. Firuze

  Benim kizim 2.5 yşindy ve nerdyse her gecy agliyrak uyaniyor neden olabilir bidy gunduz bişey ypincy nedyn yptin ypmy diyincy bağırarak agliyor

 4. Gizem

  6 aylik bi kizim vat 2 gundyr geceleri gozleri kapali aglio acikip die mama verip yatyrym aradan 3 saat gecnce tekrr ayni

 5. Bugra

  Bebeğim 3.5 aylık uykusunda zaman zaman ağlıyor aglamasi 1 dk sürmüyor bunu iki haftadır yapıyor açlıktan yada gaz sancısı bir yeri ağrıyor gibi değil nedenini anlayamıyorum

 6. Zübeyde

  Bebeğin iki aylık uyuttuktan sonra ağlamaya başlıyor uyandırmaya çalışıyorum ama beni duymuyor sanki 5 10 dakika sonra susuyor daha sonra tekrar kaslarını catarak ağlıyor ne yapmam lazım acaba

 7. Merve

  Kizim 4 aylik 5 dk 1 uykusunda agliyor doktora sordum onemli bir sey degil dedi uykuya yatirmam cok zor oluyor sizce ne yapabilirim

 8. Meryem

  Kızım 2 yasına gırıcek 1 ay kadardır gece olunca sabha kadar aglıyor gozlerı kapalı aglıyor ne yaparsak yapalım susmuyor kendı kendı kendınıde sıkıyor ağlarken mos mor oluyo ne yapmalıyız cstlıcakbsy olucak diye korkuyorm

 9. Halise

  9 aylık kızım var 3 gecedir uykuya daldığı zaman ağlama sesiyle uyanıyor sancı giriyor sanırım . Daha önce hiç böyle yapmazdı. Ve kakasini da çok zorlanarak yapiyo. Katı bi şekilde. Ek gıdaya çok oldu geçeli ama mama takviyesi de yapıyorum. Oyun oynarken bişey falan mı yuttu diyorum . Belirti ne olur . Yani yuttuysa. Bu şekilde sancı çeker mi. Yoksa sadece gaz sancısı mıdır.

 10. tuba

  Bebegim 1 Yaşında geceleri sürekli uyanıp aglıyor şiddetli bir şekilde bunun sebebi nedir

 
 
KAPAT