29 Kasım 2021, Pazartesi 12:50

Bebeğim Yemek Yemiyor, Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Bebeğim Yemek Yemiyor, Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Birçok anne için bebeklerde yemek zamanı adeta bir meydan muharebesine döner. Bebeklerde görülen iştahsızlık annelerin en büyük kabusudur. Bebeğim hiç bir şey yemiyor, diye sızlanan annelerin sayısı azınsanamayacak kadar fazla.

Bebeklerde iştahsızlık nedenleri

Diş çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma ağrısı bebeklerdeki iştahsızlığın en önemli nedenlerindendir. Diş çıkarma evresinde yavrunuzda ateş, ağrı ve huysuzlık görülür, bunun sonucunda bebeğinizin canı hiç yemek yemek istemez.

Bağırsak kurdu

Bebeğiniz, bağırsak soluncan ve parazitleri de dahil her türlü sağlık sorununa karşı savunmasızdır. Bağırsak solucanları ishal, kusma ve iştah kaybına yol açabilir. Bebeğinizi tedavi ettirmek için çocuk doktoruna başvurun.

Aşırı su tüketimi

Çok su içmek bebeğinizin midesini doldurup, iştah kaybına neden olabilir. Bebeğinizin midesi küçüktür ve çok fazla sıvı aldığında hemen dolar. Bu durumda iştahsızlığa yol açabilir.

Hastalık

Soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve mide üşütmesi de bebekte iştahsızlık nedenlerindendir.

Aşırı sıcaklık

Ortamın çok sıcak olması da yavrunuzu iştahını kaçırabilir. Aşırı sıcak bebeğinizi rahatsız edip, kusma, terleme ve çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. Sonuç olarak bebeğiniz yemek yemek istemez.

Katı gıdalara geçiş

Bebeğiniz genelde süt ve diğer sıvıları tüketmeye daha meyillidir. Bebeğinize herhangi bir katı gıdayı tanıttığınızda, bebeğinizin bu besine alışması, katı gıdaları çiğnemekete zorlanması vb koşullar bir kaç gün veya bir hafta sürebilir, bu süre boyunca da bebekte iştahsızlık görülür.

Anemi

Anemi yani kansızlık bebeklerdeki iştahsızlığın en sık görülen nedenlerindendir. Düşük demir sayısı bebeklerde iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve sinirlilik gibi belirtilere neden olur. Bebeğiniz iştahsızsa doktora gidip kan testi yaptırmanızı öneririz.

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı viral enfeksiyondan dolayı meydana gelir ve bebekte iştahsızlık nedenidir.  Boğaz ağrısı, ateş ve boğazlarda şişme sonucunda bebek yemek yemekte zorlanır.

Büyüme ve gelişme

Bebekler çeşitli büyüme evrelerinden geçerler. Bu aşamalarda bebeklerde geçici iştah kaybına rastlanır.

Kilo Aldıran Bebek Yemekleri Tarifleri Listesi (Tatlılar, Çorbalar) Tıklayınız

Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tarifleri (En Etkili Kilo Aldırıcı 6 Tarif) Tıklayınız 

Bebeklerde İştahsızlık Nasıl Geçer? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Markaları İçin Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. canimoglummm

    bebegim Hic bisey yemiyor yardim edinnn lutfennnnnn........

 
 
KAPAT