20 Ocak 2021, Çarşamba 21:53

Bebeğimde Tırnak Batması Var, Ne Yapmalı, Hangi Doktora Gitmeli?

Bebeğimde Tırnak Batması Var, Ne Yapmalı, Hangi Doktora Gitmeli?

Bebeklerde el veya ayak tırnaklarında görülebilen tırnak batması sık karşılaşılan bebeklik çağı problemlerindendir. İşte bebeklerde tırnak batmasının nedenleri , tedavisi, bu hususta Çocuk Doktorlarına sorulan sorular ile cevapları;

Bebeklerde Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnakları yanlış kesmek

Bebeklerde tırnak batmasının en sık karşılaşılan nedeni bebeğin tırnağını çok derinden kesmek, düz kesmek yerine hilal şeklinde kesmek bebekte tırnak batması meydana gelme riskini artırır. Tırnaklar çok derin kesilmemeli ve düz şekilde kesilmelidir.

Dar ayakkabı yahut çorap kullanımı

Bebeğinizin çorapları çok sıkıysa yahut ayakkabısı dar gelip parmak kısmını sıkıyorsa bu durumda bebekte tırnak batmasına neden olabilir.

Yaralanma

Bebeğinizin tırnakları çeşitli nedenlerden dolayı çıktıysa yahut hasar gördüyse yeni çıkan tırnak cilde batık olarak çıkabilir.

Parmak üzeri yürüme

Ayak parmakları üzerinde yürüme alışkanlığı olan bebeklerde de batık tırnak sorunu ile sıkça karşılaşılabilir.

Enfeksiyon

Ayak ve tırnak bölgesindeki enfeksiyonlarda bebeğin tırnağının batık çıkmasına yol açabilir. Özellikle mantar enfeksiyonlarında bu durum yaşanabilir.

Bebeklerde tırnak batması nasıl geçer?

Bebeğinizde tırnak batması varsa onu bir Cildiye doktoruna götürün. Doktorunuza danışıp bebeğinizin tırnak batması olan elini veya ayağını her gün iki veya üç kez ılık sabunlu suda yaklaşık on dakika boyunca bekletin. Su ile durulayıp havluyla kurulayın. Ardından doktorunuzun verdiği antibiyotik merhemi kullanın.

Bebeklerde tırnak batmasıyla ilgili doktorlara sorular ve cevapları

Sual: 2.5 aylık oğlumun elinde tırnak batması oldu. Kızarıklık var ne yapmalıyım? Sanki ilthap olacak gibi görünüyor.

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya'nın cevabı: (Tırnak batması tedavisinde fucidin pomad kullanın. Bebeğinizin tırnağını keserken düz kesin. Batan tırnağın altına çok az miktarda pamuk yerleştirmeye çalışarak tırnağı kaldırmaya çalışın. Genelde bir süre sonra düzelir.)

Sual: Bebeklerde tırnak batması olurmu? Bebegimin ayak tırnaklarının kenarları iltihap bağlamış durumda, hangi bölüme götürmeliyim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven'in cevabı: (Olabilir.Tırnakları derin kesmeyin, mersol antiseptik solusyonla temizleyin,zamanla geçer.)

Sual: 2 aylık oğlumun el tırnağında tırnak batması var.Tırnaklarını mecburen kesiyorum. Bu sorunumla ilgili tavsiyenize ihtiyacım var. Ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya'nın cevabı: (Eğer bebeğinizin tırnağını  daha hiç kesmedi iseniz bazen yapılsal olarak bu durum nadir de olsa olabiliyor. Tırnağını daha önce kesti iseniz hatalı kesmiş olabilirsiniz. Tırnakları mümkün olduğunca düz kesiniz. Bazı yabancı kitaplarda tornağın altına ince bir tabaka halinde pamuk sıkıştırarak tırnağı yükseltmenin faydalı olabileceği yazıyor. Enfekte olmadığı sürece endişelenmenize gerek yok zira bebek büyüdükçe sorun da kendiliğinden düzelecektir. )

Sual: 5 aylık oğlumun ayak başparmağında tırnak batması var doktora gösterdiğimde bol çoraplar giydir dedi ve teramisin verdi, sürüyorum, geçiyor, tırnaklarını da kesiyorum kesdiğim günün ertesi yine şişip kızarıyor bazen apse oluyor, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Ortopedi ve cilt doktorlarına gösterin ve önerileri doğrultusunda hareket edin. )

Sual: 20 aylık kızım 3 haftadır ayakabı giydiğinde ağlıyordu, bugün ayak tırnağında kızarıklık ve şişlik olduğunu fark ettik. Sanıyorum tırnak batması. Bunun sebebi ne olabilir? Ve ne kullanmamızı önerirsiniz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: ( Ayakkabıya ara verin, ayaklarını sıcak suya günde 3 defa 10 ar dakika sokun. rahatlatacaktır. Ancak muayene edilirse daha uygun olur, enfeksiyon olmasın.)

Sual: Oğlum 8,5 aylık ayağında tırnak batması olmuş.Batikon ve fucidin kullanıyorum.Yandaki şişlik indi ama tırnak hala ete batık,cerrahi bir müdahale gerekir mi acaba? Evde benim uygulayabilecegim bir yöntem varmıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: ( Mutlaka cerraha gösterin, muayene edildikten sonra ne gibi işlem yapılacak ona karar verilecek.)

Not: Bu makalede geçen doktorların sorulara verdiği cevaplar şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan bebeğiniz için ilaç kullanmayın.

Bebeklerde İştahsızlık Nasıl Geçer? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Bebeklerde Hemoroid Belirtileri Nelerdir, Bebeklerde Basur Nasıl Geçer? Tıklayınız

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Bebeklerde Zatürre - Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

17 Yorum

 1. Cahide

  Hyrli aksamlar 4 aylık ikizlerimden birinin ayak baş parmaginn kenarında şişlik ve kızarıklık var tırnak batmasimi acaba ama bn doğduklarından beri hiç ayak tırnaklarıni kesmedim hala da kesmyrm ne yapmalıyım ne önerirsiniz acaba ..

 2. 3 Yaşına Girecek Kızım Hk.

  Hocam Merhaba,

  Naisan 18 de kızım 3 yaşına girecek. Fakat benim kızımda fiziksel gelişim geriliği var ve henüz yürümedi (sürünüyor) ve henüz konuşmaya da başalamadı. Fakat yürümemesi ile ilgili size bir sorum olacaktı. Ayak tırnakları çok küçük ve Normal değil tırnak ayakta uzarken parmaklarının derisine temas ediyor. Acaba yürüyememesinin sebebi bu olabilir mi? (Bu arada 1,5 yıldır fizik tedavi görüyor.) Neden bunu sordum çünkü bilemiyoruz. Konuşmadığı için derdini anlatamıyor. Ama ayak tırnaklarını kesince çok ağlıyor ve dokundurtmuyor.

  Teşekkürler,

 3. Zeyneb

  4 aylık kızımın ayak baş parmak tırnağında kızarıklık ve şişlik var ne kullanmalıyım

 4. Eliz Nisan

  2yasinda kızım var dogustan çocuğumun ayak bas larmagi batik olmus ozamn goturdugumde krem verdi doktor az gecmisti simdi daha fema oldu tirnak ortadan çatlamış gibi ve kenasi kizarik sisik bir sekilde nenyapmaliyim

 5. İzel

  Hocam 4 aylık.bebeğimin ayak baş parmagında tırnak batması dolayı şiti iltihap oldu 3 tane antibiyotik krem kullandık geçmişti.tekrar basması ne yapmalıyım

 6. Belma

  1 aylik bebegim in ayak baş parmağında iltihap var ve tirnagi ete batmış şekilde çıkıyor ne yapmaliyim

 7. Serpil

  Oğlum 6 aylik ayak baş parmağında tirnak batması var yan tarafı şiş ne yapmalıyım

 8. Misafir

  3 aylık bebeğin var bir ayağının baş parmağında kızarıklık var sanırım tırnak batması var ne yapmalıyım bilmiyorum canı yanıyor mudur

 9. fatma bolat

  Benim benegimde iki aylik ayak parmaklarinin ucu intihaplasmis tirnak batmbatmasi ulur mu

 10. Sibel sendinc

  Oglum 1 aylik ayaginin bas parmagi da bayik olmaya basladi yeni cikan tirnak ete dogru cikiyor ve hafif sisti beyazlasti iltahap gibi ne yapmaliyim

 
 
KAPAT