17 Nisan 2021, Cumartesi 03:19

Bebeğin Kakasının Sümüksü Olması Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeğin Kakasının Sümüksü Olması Nedenleri Ve Tedavisi

Mukus, gastrointestinal kanalda bulunan mukoza hücreleri tarafından üretilen doğal, jöle benzeri bir salgıdır. Bağırsaklar doğal olarak bağırsak yolunu kaplamaya, yiyecekleri sindirmeye ve dışkıyı atmaya yardımcı olan mukus salgılar. Mukus, bağırsakta kayganlık sağlar, dışkının çıkışını kolaylaştırır.. Bir bebeğin kakasındaki az miktarda mukus yani sümüksü olma, başka belirti yoksa normal kabul edilir. Ancak sık sık kaka ile birlikte mukus gelmesi bağırsak iltihabından gıda alerjisine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir sorun yaşarsanız evladınızı çocuk doktoruna götürmelisiniz.

Bebeklerde Kakada Mukus, Sümüksü Kaka Neden Olur?

Normal Bir Durum Olabilir

Mukus, bağırsak hareketine yardımcı olmak için bağırsaklar tarafından salgılanır. Anne sütüyle beslenen bebekler söz konusu olduğunda, bağırsakların içerisinde dışarı atılması gereken çok az atık bulunduğundan anne sütüyle beslenen bebeğinbebek dışkısı genellikle mukuslu olacaktır.

Enfeksiyonlar

Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon ( örneğinmide gribi ) bağırsakları tahriş edebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Sonuç, bebeğin kakasında mukus görülür.Bazen bebeğinizin sindirim sistemi Salmonella veya E.Coli gibi bakteriler tarafından zarar görür bu durum kakada kan ve / veya çok fazla mukus varlığına yol açabilir. Diğer belirtiler arasında ishal , kusma, ateş ve bağırsak problemleri bulunur.

Diş Çıkarma

Bebeğiniz diş çıkarıyorsa, kakada mukus olması normaldir. Diş çıkarma döneminde bebekte fazla tükürük salgılanır, bu durum bağırsakları tahriş edebilir ve mukus üretimine neden olabilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Karın ağrısı, ishal ve kakada mukus bulunması gibi çeşitli semptomlara neden olan genetik bir rahatsızlıktır. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olan hastalar sürekli olarak aşırı mukus üretirler. Bebeğiniz bu hastalıktan muzdaripse kakasında mukus bulunabilir.

Gıda Alerjisi

Bebeğinize bazı yiyecekler dokunup kakada mukusa neden olabilir. Bebeğinizi sadece emziriyor ek gıda vermiyorsa olsanız bile, tükettiğiniz bazı yiyecekler emzirme yoluyla bebeğe geçip alerjiye neden olabilir. Bebeğinizin sindirim sistemi hala gelişmemiş olduğundan, bağırsakları süt ürünlerini veya baharatlı yiyecekleri tolere edemeyebilir. Bu da kakada mukusa neden olabilir. Bebeklerde gıda alerjisinin diğer belirtileri arasında aşırı gaz, huzursuzluk ve fışkırarak kusmayer alır.

Bağırsak Düğümlenmesi

Bağırsak düğümlenmesi bebeğinizin kakasında mukusa neden olabilecek ciddi bir sağlık sorunudur. Bağırsak düğümlenmesi, bağırsağın bir bölümü diğerine geçtiğinde ortaya çıkan ve azalmış kan akışı, şişme ve iltihaplanma ile sonuçlanan bir problemdir. Bir diğer belirtisi de bağırsakta mukus görülmesidir. Bu durum en çok altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklarda görülür ve mukuslu dışkı, hastaların yaklaşık yüzde altmışında bir semptomdur.  Sorunu düzeltmek için tıbbi tedavi gereklidir.

Kistik Fibroz

Kistik fibroz hastalığından muzdarip bir bebek, kakasında da çok fazla mukus olabilir. Bu mukuslu kaka genellikle yağlı ve kötü bir kokuya sahiptir. Bu duruma eşlik eden diğer semptomlar kilo alımında güçlük çekmiş ve gelişim geriliğidir. Bu durum acil tıbbi tedavi gerektirir.

Yenidoğan Dışkıda Mukus Neden Olur?

Yeni doğan bebekler, yaşamlarının ilk günlerinde özel bir kaka türü olan mekonyum üretirler. Mekonyum, bebeklerin rahimdeyken yedikleri amniyotik sıvı, deri hücreleri ve mukus dahil olmak üzere çeşitli maddelerden oluşur. Bebeğiniz iyi besleniyorsa zamanla bu kaka normale dönecektir.

Bebek Kakasında Mukusun Diğer Nedenleri Nelerdir?

  1. Çölyak hastalığı
  2. Sindirim sistemi hastalıkları
  3. İrritabl Bağırsak Sendromu
  4. Bağırsak enfeksiyonu
  5. Crohn hastalığı
  6. Bağırsak polipleri
  7. Divertikülit
  8. Bağırsak tıkanıklığı
  9. Diş kaşıyıcı kullanımı

Bebeklerde Kakada Mukus Nasıl Geçer?

Dışkıdaki normal miktarlarda mukus tedaviyi gerektirmez. Bebeğinizde sık sık kakada mukus, sümüklü kaka durumu söz konusuysa ve bebekte başka belirtiler de varsa evladınızı çocuk doktoruna götürün. Doktor bebeğe fiziksel muayene yapacak bebekten gaita testi, bağırsak ultrasonu ve gerekirse kolonoskobi isteyecektir. Bu durumun nedenini tespit edip nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum süt alerjisinden kaynaklanıyorsa bir müddet bebeğe süt ürünü alınımını yasakalayacaktır.  Şayet bebekte enfeksiyon varsa enfeksiyon tedavisi uygulayacaktır

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT