2022-11-25 17:33:00 | Son Güncelleme : 2022-11-25 17:50:14

'Bebek varken spor neyime' demeyin: İşte bebekli 4 egzersiz

Yeni yapılan bir araştırma, annelerin yarısından fazlasının yeterince egzersiz yapmadığını ortaya koydu. Oysa uzmanlar hem beden hem de zihin sağlığı için hamilelikte ve sonrasında yapılabilecek en verimli aktivitenin egzersiz olduğuna dikkat çekti. Bebek varken egzersiz yapamıyorum diyenlere 4 hareket haberimizde.

'Bebek varken spor neyime' demeyin: İşte bebekli 4 egzersiz

Daily Mail’in haberine göre; ABD’deki Cambridge ve Southampton üniversitelerinden oluşan araştırma ekibi, 1998 ile 2002 yılları arasında, yaşları 20 ile 32 arasında değişen 848 kadının verilerini analiz etti. Araştırma sonucunda uzmanlar, anne olan bu kişilerin yarısından fazlasının yeterince egzersiz yapmadığını kanıtladı.

Çalışmadaki verilerde, okul çağında çocuğu olan kadınlar günde yaklaşık 26 dakika orta ila şiddetli fiziksel aktivite yaparken; dört yaşında veya daha küçük çocukları olan kadınların günde yaklaşık 18 dakika egzersiz yaptığı ortaya çıktı. Öte yandan birden fazla çocuğu olan annelerin günde yaklaşık 21 dakika orta derece fiziksel aktivite yapabildiği öğrenildi.

DİYABET VE KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR

Cambridge Üniversitesi Tıbbi Araştırma Konseyi Epidemiyoloji Birimi'nde doktora öğrencisi olan Rachel Simpson daha fazla fiziksel aktivite yapmanın, kalp atış hızınızı arttığını, hem kısa vadede hem de uzun vadede faydaları olduğunu söyledi.

Çalışmayı yürüten uzmanlar, fiziksel aktivitenin tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını, beden sağlığından ruh sağlığına kadar pek çok yararı olduğunu belirtti.  Öte yandan annelerin yüksek yoğunluklu aktivite yapmasına yardımcı olmak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

BASİT ANNE-BEBEK EGZERSİZLERİ

Anne olmanın getirdiği sorumluluklar, zaman bulmayı zorlaştırabilir. Ancak egzersizin vücuda faydaları yadsınamaz. Bu nedenle hem doğum sonrası depresyonu ortadan kaldırmak hem de daha zinde olmak için fiziksel aktiviteye az da olsa vakit ayırmak şart. Peki, bebekli annelerin yapabileceği egzersizler hangileri? Sizler için sıraladık…

Bebekli ters şınav: Bir matın ya da battaniyenin üzerinde sırtınızı yaslayarak yere yatın. Bebeğinizi göğsünüze alın. Yavaşça bebeğinizi yukarı kaldırıp aşağı indirin. Bu aşamada kollarınızın gergin olmasına dikkat edin. Yaptığınız hareketle kollarınızı, göğüs ve karın kaslarınızı çalıştıracaksınız.

Bebekle mekik: Yine sırtınızın üzerinde uzanın. Bebeğinizi yavaşça kaldırın ve mekik hareketi yapmayı deneyin.

Bebekle çömelme: Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Bebeğinizi kollarınız gergin bir şekilde kendinizden uzakta tutun. Bebeğiniz kol mesafesinde sizden uzaktayken hafifçe çömelin ve ayağa kalkın.

Bebekli top çalışması: Bebeğinizi kucağınıza alıp, pilates topunun üzerine oturun. Karın kaslarınızı sıkın ve bir aşağı bir yukarı hareket edin.

Hafta hafta hamilelik gelişimi 

Mavi Kadın