Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bebek Yağı Saça Ve Cilde Sürülürmü, Bebek Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Mavikadin>Güzellik>Bebek Yağı Saça Ve Cilde Sürülürmü, Bebek Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bebek yağının kullanımı yalnızca bebeklerle sınırlı değildir, bebek yağının yetişkinlerde de cilde ve saçlara pek çok faydası vardır.

Bebek Yağı Saça Ve Cilde Sürülürmü, Bebek Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bebek yağı, bebeklerin cildini nemlendirmek, kuruluğu önlemek üzere satışta olan bir üründür. Fakat bebek yağının kullanımı yalnızca bebeklerle sınırlı değildir, bebek yağının yetişkinlerde de cilde ve saçlara pek çok faydası vardır. Yani bebek yağı saça da cilde de güvenle sürülebilir.

Makyaj çıkarır

Bebek yağının cilt için en önemli kullanım alanlarından biri makyaj çıkarıcı olma özelliğidir. Bir parça pamuğa biraz bebek yağı damlatıp makyajlı olan yeri bununla silin, ardından su ile durulayıp havluyla kurulayın. Bebek yağı cildinize zarar vermeden makyajı giderecektir.

Saçları yatıştırır

Saçlarınızın kabarması canınızı sıkıyorsa, bebek yağının saçlara sürülmesi saçları yatıştıracaktır. Saçlarınıza biraz su sürüp saçı nemlendirin, ardından biraz bebe yağını saçlara uygulayın. Su kullanmadan bebek yağının doğrudan saça sürülmesi saçların yağlanmasına neden olacağından uygulamadan önce su kullanımı önemlidir.

Dudakları nemlendirir ve yumuşatır

1 tatlı kaşığı bebek yağına birkaç damla taze sıkılmış limon suyu ve yarım tatlı kaşığı toz şeker katıp iyice karıştırın. 3-4 dk boyunca bu karışımla dudaklara masaj yapın. Dudaklarınızdaki ölü hücreler gidecek, eski sağlığına kavuşacaktır.

Cildi nemlendirir

Kuru bir cildiniz varsa üzülmeyin! Banyodan sonra vücudunuza bebek yağı sürerek nemli bir cilde kavuşabilirsiniz. Özellikle kış ayları gibi banyonun çok sık yapılmadığı mevsimlerde ise eşit oranda su ile bebek yağını karıştırıp, karışımı cildinize uygulamak cildinizi yumuşatacak, nem verecek ve size pürüzsüz bir cilt sağlayacaktır.

Vücudu sıcak tutar

Bebek yağı soğuk havalarda cildinizi sıcak tutmaya yardımcı olabilir. Kıyafetlerinizi giymeden önce vücudunuza bebek yağı ile masaj yapın. Bebek yağı cilt gözeneklerine işleyip bedene doğal ısı yalıtıp uygulayacaktır.

Saça parlaklık verir

Ünlü güzellik uzmanı Diane Irons, “Teen Beauty Secrets" isimli kitabında, saçlara bebek yağı sürmenin saça parlaklık kazandırdığını bildiriyor. Avucunuza biraz bebek yağı alıp iki elinizi birbirine sürtüp ardından tüm saça uygulayın. Saçların yağlanmasını önlemek için bebek yağını saç diplerinde değil, saçlarda kullanmaya özen gösterin.

Kuru saçları nemlendirir

Bebek yağları genelde Jojoba yağı, E vitamini yağı ve Badem yağı gibi, saç için besleyici yağlar içerir. Saç ve saç diplerinin kuruluğundan muzdaripseniz, saçınıza ve saç diplerinize haftada birkaç kez bebek yağı uygulayın.

Stresi giderir

Bebek yağı ile cilde masaj yapmak kasları gevşetir, gerginliği alır. Bebek yağının aromatik kokusu ise stres ve anksiyetiyeyi azaltır, ruhunuzu rahatlatır. Böylece kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedersiniz.

Tıraştan önce cildi yumuşatır

Vücut kıllarını almadan önce bölgeye bebek yağı sürmek, teninizi yumuşatacak ve tıraş olma işlemini kolaylaştıracaktır.

Boya çıkarır

Odayı veya herhangi bir yeri boyadığınızda, bebek yağı ile cildinizdeki boya lekelerini çıkarabilirsiniz. Bunun için boya bulaşmış cildinize bebek yağı sürüp pamuklu bir bezle cildi ovalayın.

Bebeklerde konağı tedavi etmeye yardımcı olur

Eczacı Lisa Chavis, "Ask Your Pharmacist" kitabında, bebek yağının bebeklerin saçlarında, baş cildinde meydana gelen "cradle cap" yani konak diye de bilinen saçlı deri egzamasını yumuşatıp tedaviye yardımcı olduğunu bildiriyor. National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüleri)'ne göre, "cradle cap",bebeklerde 3 yaşına kadar sık görülen geçici bir cilt hastalığıdır.

Yapışkanlığı giderir

Bebe yağı ağda uygulamasından sonra ağda yapılan yerde yapışkanlığı gidermeye yardımcı olur. Bunun için eşit oranda bebek yağı ile suyu karıştırıp bölgeye sürün, pamuklu bezle cildi ovalayın.

Topuk çatlaklarını tedaviye yardımcı olur

Topuklarınızda çeşitli nedenlerden çatlak meydana geldiyse bebek yağı kullanarak topuklarınızı yumuşatabilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca topuklara bebek yağı sürüp ardından çorap giymektir. Banyodan sonra da topuklarınıza bebek yağı uygulayabilirsiniz.

Bebek yağı saça nasıl sürülür?

Saçlarınızı suyla hafifçe nemlendirin. Avucunuza biraz bebek yağı alıp tüm saça sürün, yarım saat sonra su ile saçları yıkayın, şampuan kullanın ve ardından yine saçları suyla durulayın.

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Aloe Vera Bitkisi Yüze Sürülürmü? Aloe Vera Jelin Cilde Faydaları Tıklayınız

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Bebek Yağı Yüze Sürülürmü, Bebek Yağı Cilde Zararlı mı? Tıklayınız

Bebek Yağı Nasıl Kullanılır, Bebek Yağının Kullanım Alanları Nelerdir? Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...