26 Ocak 2021, Salı 18:45

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir?

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir?

Bebeklerdeki uykusuzluk, ebeveynlerin bebek büyütürken sıkça karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Siz de bebeğinizdeki uykusuzluktan muzdaripseniz, bebekler için kullanılabilecek uyku ilacı, uyku damlası ve uyku şurubu isimlerini doktorlara sorduk, işte cevaplar:

Sual: Bebeğim 5 aylık, doğduğundan beri uyku sorunu yaşıyoruz, bebeklere uyku ilacı verilir mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Hayır, bebeklerde uyku ilacı önerilmez, yalnızca melila damla 4*5 damla kullanılabilir.)

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asaf Güven'in cevabı: (Bebeklere uyku ilacı verilmesini tavsiye etmiyorum, hatta uyku için ilaç olarak hiçbirşey vermeyin. Kişilerin uyku ihtiyacı ve uyuma alışkanlıkları değişik olabilir. Bir rahatsızlığı yoksa normal olduğunu düşünüyorum.)

 

Sual: Bebeğim 7,5 aylık, diş çıkarma evresinde olduğundan uyku düzeni hepten bozuldu, geceleri düzenli uyumuyor, sık sık uyanıp ağlıyor, sabaha kadar bacaklarımda sallıyorum. Bitkisel uyku ilacı olarak ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk'ün cevabı: (Bebeklerde uyku ilacı olarak melila uyku damlası, bay bay uyku damlası veya iyi geceler çayları kullanabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 16 aylık, uyku sorunu var fakat uyku ilacı vermek istemiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç Dr. Seydi Battal'ın cevabı: (Bebeği gündüzleri uyutmayın. Çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak tutun. Akşamları onu yoracak oyunlar oynarsanız daha kolay ve derin uyuyabilir. Çocuğun yattığı oda loş ışıklı ve kesinlikle sessiz olmalı.)

 

Sual: Bebeğim 14 aylık, uyku sorunu için atarax önerdiler, yan etki yapar mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Rahatlıkla kullanabilirsiniz sorun olmaz.)

 

Sual: Bebeğim 7 aylık, uykusuzluk problemi var. Uykusu gelsin diye ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Gece yatarken iyi geceler çayından içirin huzurlu bir şekilde uyuyacaktır.)

 

Sual: Bebeğim 9 aylık, uyku şurubu olarak ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Ataraks yarım ölçek yatmadan önce verebilirsiniz.)


Sual: Bebeğim 58 günlük, eşimin doktor arkadaşı, uyku için 1 hafta kullanmak üzere fenotral uyku şurubunu tavsiye etmiş, bebek henüz çok küçük olduğundan uyku şurubu kullanmayın doğru bulmadım, siz ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Uyku için, iyi geceler çayı var, bebeği yatırmadan önce 100 ml kadar içirebilirsiniz, böylece uykuya biraz daha güzel dalabilir.)

Not: Bu cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı bebeğinize, çocuğunuza asla vermeyin.

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapayım? Çocuk Doktorları Cevaplıyor

Gece Uyumayan Bebek İçin Ne Yapmalı? Çocuk Doktorları Cevaplıyor

Bebeğim Gece Çok Uyanıyor, Ne Yapayım? Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

149 Yorum

 1. Zehra

  Merhaba 16 aylık kızım var gündüzleri 16:00gibi uyur aksam 18:00 yada 19:00 gibi uyanır gece 1 de uyuyor ama geceleri 6 7 kez uyanıyor emmek istiyor emziriyorum sallıyorum beşiğine koyuyorum en fazla 30 dakika sonra yine uyanıyor ne olur yardım edin bana ilaç vs ne yapmam lazım 1 buçuk aydır perişan haldeyim

 2. Merve nazli

  Iyi gunler bebegim 40 gunluk oldu bugun pazar gununden beri uyku sorunu yasiyoruz kulagina su kacti sanirim bunun icin anne sutu iyi gelir deniyor dogrumu ? Ve uykusunda surekli scriyor ucut agrisini dndirmek icin hanhi dozda nasil bir ilac kullanmaliyim rezene yada anason vereblirmiyim rahat uyumasi icin tesekkurler

 3. Uykusuz

  Kizim 6 aylik ve dogdugu gunden beri hic uyumadi gunluk max 4 saat toplamda uyuyor
  Suan 6 aylik oldu ve cok uykusu oldugu halde max 10 dk uyuyor geceleride ayni sekilde humana iyi geceler cayi verdik ters tepti hic uyumuyor bizde vermeyi kestik uyku ilaci ne vermeliyiz kime danismaliyiz

 4. Sedanur

  11 aylık kızım var uyuyor sonra hemen kalkıyor ve zor uyuyor anca hircinlasiyor rahat uyuması için napa bilirim

 5. Arselvan

  Merhabalar hocam 21 aylık oğlumu gece gündüz demeden hala emziriyorum uyku düzeni sıfır ne gece nede gündüz artık sabah onlara kadar uyumuyor artık ne yapacağım uyku ilacı öneririmisiniz

 6. İrem

  Benim oğlum 12 aylık hiç uyumiyor en çok yarım saat uyuyor ne yapmalıyım

 7. Zeynep

  4 yaşında ikizlerim var ve hiç uyumuyorlar çok aktifler onlara uyku ilacı alip kullanmayı bile düşündüm çünkü artık birbirlerine zarar veriyorlar ne yapabilirim uyumaları için bitki alıp hep denedim melisa çayı bile icirdim faydası olmadı yardımcı olurmusunuz

 8. Selin

  40 gunluk bebegim var gunduz uyuyor gece uyumuyor ve uykuya cok zor daliyor uyku icin ne onerirsiniz

 9. Hatice

  Oğlum 1 yaşında ve hiçbir şekilde uyumuyor denemediğim yol kalmadı gece ve gündüz hiç uykusu yok en fazla uyuduğu yarım saat artık ne yapacağımı şaşırdım

 10. Sultan

  Bebeğimizin gündüz uyku sorunu yok ama gece uyuması sorun 52 günlük uyku damlası olarak ne onerirsiniz

 
 
KAPAT