29 Kasım 2021, Pazartesi 11:39

Bebekler Ihlamur Çayı İçebilir mi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Bebekler Ihlamur Çayı İçebilir mi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Ihlamur, rezene, papatya gibi çeşitli bitki çayları bebeğinizdeki kolik, gaz, anksiyete, uykusuzluk vb sorunları gidermekte yardımcı olabilir.

Ancak, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, doktordan izinsiz bebeklere asla herhangi bir bitki çayını içirmemek gerektiğini bildiriyor.

Bazı bitkisel çaylar tehlikeli ve toksik olabilir, bu nedenle bitki çayının nasıl hazırlanacağını ve hangi çayların güvenli olduğunu bilmek önemlidir.

Ihlamur çayı bebeklere içirilebilir mi? 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık bebeğe ıhlamur verilir mi?

Sual: Bebeklere ıhlamur içirilebilir mi?
CEVAP
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Aydın'ın bu konudaki cevabı;bebeklere 6. aydan sonra ıhlamur çayı içirilebilir. Bebekler için ıhlamur çayı yapılışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sual: Bebeklere anason rezene ıhlamur gibi çayları içirmek zararlı mıdır? Bebeğim 9.5 aylık bu çaylardan vermek istesek miktar ne olmalıdır?
CEVAP
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Aydın'ın bu konudaki cevabı verilebilir bu dönemde herhangi bir zarar olmaz. Günde 1 bardağı geçmeyecek şekilde verirseniz uygun olur.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Reyhan Aydınlıkurt bu sorunun cevabını şöyle bildiriyor; "Ihlamuru özellikle allerjik bünyeli bebeklerde ve 12. aydan önce pek tavsiye etmiyoruz."

"Babycenter"  bebek merkezi, bebeklerin gelişen sindirim sistemini zorlamamak adına bebeklere 6 aydan önce bitki çayı içermemeyi, ilk 6 ay bebekleri yalnızca anne sütü ile beslemeyi tavsiye ediyor.

Bebeklere bitki çayı nasıl hazırlanır?

1 bardak suyu cezvede kaynatıp, ocaktan alın. 1 tatlı kaşığı bitki çayını sıcak suya atıp 10 dk demleyin. Bebeğinize içirmeden önce ılık hale gelmesini bekleyin.

Bebeklere ne kadar ıhlamur çayı içirilebilir?

Bebeklerde kolik tedavisi için, doktorunuz rezene, papatya ve melisa çaylarını önerebilir. Ihlamur çayı da keza bebeklerde gaz, kolik belirtilerini hafifletmeye, soğuk algınlığını gidermeye, bebeklerde uyku yapmaya  yardımcı olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Eroğlu  6 ay ve üstü bebeklere yarım çay bardağı ıhlamur çayı verilebileceğini bildiriyor, fakat doktorunuzun onayı olmadan asla içirmeyin.

Not: Bu cevaplar soru soran şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan hiç bir içeceği, yiyeceği bebeğinize, çocuğunuza vermeyin.

Bebeklere Ceviz Ne Zaman Verilir, 6,7,8,9 Aylık Bebeğe Ceviz Verilirmi? Tıklayınız

Yeni Doğan Bebeğe Ne Zaman Su Verilir, Bebekler Ne Zaman Su İçer? Tıklayınız

Bebeklere Kimyon Çayı İçirilebilir mi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklere Nane Çayı Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Merve

  Merhaba kızım ayın 8 önde 5 aylık olucak öksürük başladı acaba ıhlamur çayı verebılır mıyım

 2. mujde

  bebegim 6 aylik yogurduna keciboynuzunun tozundan koydum caykasiginin ucuyla sakincasi olurmu

 3. Canan

  27 günlük bebegim var kayınvalidem ıhlamur, tarçın, karanfil, elma karısık suyunu içiriyo zararı olur mu?

 4. SEVCAn

  Merhabalar oğlum 1aylık ağladığı zaman öksürüyor acaba bitkiler ne verebilirim ıhlamur versem çay kaşığı birşey yapar mı

 5. Cigdem

  Koklama hastaliginiz mi var? Elinize aldiginiz her seyi burnunuza goturuyorsunuz :)

 6. emriye yayla

  Benim üç aylık bebeğim var öksürük olmuş napmam gerek

 
 
KAPAT