23 Eylül 2019, Pazartesi 03:31

Bebekler Ne Kadar Su İçmeli Bebek Ne Kadar Su İçer?

Bebekler Ne Kadar Su İçmeli Bebek Ne Kadar Su İçer?

Su, insanlar olarak hayatta kalabilmemiz için oksijenden sonra gelen en önemli maddedir. Yemek yemeden haftalarca, ancak susuz kalırsak yalnızca birkaç gün yaşayabiliriz. Annelerin en çok merak ettiği suallerden biri de “bebekler ne kadar su içmeli?” Sorusudur.  Makalemizde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

6 Aydan Küçük Bebekler Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir, kesinlikle suya ihtiyacı yoktur. Özellikle yaz aylarında anneler bebeklerinin sıcaktan susayıp susamadığını merak ederler, bunun cevabı şudur; Anne sütü alan 6 aydan küçük bebekler su ihtiyacı duymazlar, çünkü anne sütü %90 sudan meydana gelen bir besindir.  Anne sütünde bebeğinizin büyüme ve gelişimine yardımcı pek çok vitamin ve mineral bulunur. Özetle şunu diyebiliriz ki 6 aydan küçük bebeklere su verilmesine gerek yoktur. Anne sütü bebekler için en besleyici içecek türüdür

Aslında aynı durum mama ile beslenen bebekler için de geçerlidir. 100 ml’lik bir mamayı hazırlamak için 90 ml suya 3 ölçek mama katarız, yani hazırladığımız mamada yine %90 oranında su bulunmaktadır. Dolayısıyla mama ile beslenen bebeklerde su ihtiyacını mamanın içinde bulunan sudan karşılarlar.

6 Aydan Büyük Bebekler Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeklerde su ihtiyacı bebeğin yaşına, kilosuna, havanın çok sıcak olup olmamasına göre değişmekle birlikte 6-12 aylık bebeklerin ortalama su ihtiyacı günlük 150-500 ml arasındadır.

Bebekler Ne Kadar Su İçmeli? Konusu Hakkında Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: 6 aylık bebeğim su verdiğimde daha çok içmek istiyor ben de dokunur diye vermiyorum en fazla ne kadar verebilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Bülent Karadağ’ın cevabı:( Dokunmaz ama boşu boşuna midesini doldurursunuz.)

Sual: 8 aylık kız bebeğim günde 250 ml su içiyor. Bu bize çok geldi. Ek gıdalara anne sütü yetmediğ için başladık. Bu kadar su içmesi normal mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Bilge Kayıran’ın cevabı:( Normal,hele sıcak havalarda daha çok bile içebilir.)

Sual: 8 aylık bebeğim var ne yaptıysam su içiremiyorum yemek yedikten sonrada içmiyor ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Armağan Oğuz’un cevabı:( Bebekler bu aylarında hava sıcaklığının değişimine kilosuna da bağlı olarak değişen oranlarla 200-300 cc kadar su almalıdır. Bebeğinizin suyu 'su' olarak tanıması önemlidir. Ama bebek kabul etmediğinde zorlamamak ve diğer gıdaların; örneğin çorbası, mama alıyorsa maması veya diğer ek gıdalarının içerisine karıştırılarak verilmesi de uygundur. Su vermenin yöntemini ve şeklini değiştirebilrisiniz.)

Sual: 20 günlük bebeğime anne sütü yetmediği için aptamil 1 veriyorum.önce anne sütü alıyor ardından mama yiyor. Bu durumda mama yediği için su vermeli miyim?Eğer vermeliysem ne kadar içirmeliyim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Osman Yağmur’un cevabı:( Suya gerek yok)

Sual: Oğlum 6 ayını bitirdi.ek gıdalara geçtik acaba günde ne kadar su içmeli suyu içmek istemiyor veriyorum püskürtüyor su içmeye nasıl alışacak aynı zamanda çok terleyende bir çocuk

CEVAP

Çocuk Doktoru Seydi Battal Gölgeli’nin cevabı:(Susuzluk çok güçlü bir duygudur.Oğlunuz susamış olsa dayanamaz içer.Su içmek istemiyorsa ihtiyacı yok demektir.Lütfen su içirmek için zorlamayın.)

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktorsitesi ve pediatriportalı web sitelerinden alınmıştır. Cevaplar şahıslara münhasırdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Gamze

  Merhaba bebeğim 6 ayını henüz doldurmadı 13 gün sonra dolduracak dün 19:30 dan beri idranını hiç yapmadı şuandan saat 6:44 ve ayrıca çok terliyor ne yapmalıyım yurt dışındayım kendi doktoruna da götüremiyorum

 2. Gamze

  Merhaba bebeğim 6 ayını henüz doldurmadı 13 gün sonra dolduracak dün 19:30 dan beri idranını hiç yapmadı şuandan saat 6:44 ve ayrıca çok terliyor ne yapmalıyım

 3. gülsen

  Bebeğim 5 buçuk mama yiyiyor anne sütü olması için ama Kilo alamıyor ne yapmliyim

 4. Dilan

  Benim bebeğim hiç süt ićmedi 4 aylık mama veriyurum bebelak ama kilo almadığı ićn pirinç onu veriyurm yeni başladım herobeybi pirinç onu ama ondan sonra arı mama aldım mamaların değismesi çocuklara zarar verirmi ne yapmalıyım

 
 
KAPAT