13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:31

Bebekler ne zaman gülmeye başlar? Bebekleri güldürebilmek için 6 öneri

Bebekler ne zaman gülmeye başlar? Bebekleri güldürebilmek için 6 öneri

Bebeklerin ilk senesi unutulmaz olaylar ile doludur. Bebeğin ilk adımı, ilk konuşması, ilk defa gülmesi ebeveynleri çok mutlu eder. Hele gülmesi… Bir bebeğin gülümsemesi, tüm ebeveynlerin görmeyi dört gözle beklediği sihirli bir andır. Peki bebekler ne zaman gülmeye başlar?

Gülümsemek bebeğin psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı olduğunu gösteren işaretlerdendir. Yeni doğan bebeklerin ilk gülümsemeleri bilinçli değildir, refleksif hareketlerdendir. Bebek büyüdükçe gülümsemesi ve kahkahası daha bilinçli hale gelmeye başlar.

BEBEKLER NE ZAMAN GÜLER?

Dr. Murat Palabıyık bu hususta şu bilgileri verdi:

Bebekler 2 aylık olmadan önce refleks olarak gülümseyebilir, ancak bilinçli bir şekilde gülümsemeleri 2. Aydan sonra başlar. Bebek 2 aylık olduğunda artık gülebilir. Hatta annesini tanıyıp annesine anlamlı bir gülücük atabilir. Bebeğin görme duyusu 3. Aydan itibaren daha da netleştiği için kendisine gülümseyen herkese gülümseyebilir.”

Bebeklerin ilk haftalarında gülümsemeleri bebeklerin refleks hareketidir. Herhangi bir şeye gönüllü bir tepki değildir ve genellikle uykudayken ortaya çıkar. Dış uyaranlara tepki olarak gülümsemeleri  bebek 2-4 aylık olduğunda gerçekleşir.

Bebek 5-6 aylık olduğunda ise artık kahkahalar ile gülebilir, etrafa neşe saçabilir.

Bebek 6 aylık olduktan sonra gülümsemek onlar için seçici bir eylem olmaya başlar ve tanımadıkları insanlara artık gülümsemezler. Tanıdık yüzleri mükemmel bir şekilde tanırlar ve gülümsemelerini onlara saklarlar.

BEBEKLERİ GÜLDÜRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Bebekler yaşamlarının ilk yılında hızla gelişim gösterir. Bu dönemdeki önemli gelişim aşamalarına kilometre taşları denir. Gülümseme de bu kilometre taşlarındandır. Bebekler ortalama 4-6 aylık olduğunda gülmeye, kahkaha atmaya başlar. Bebeğinizi güldürmek için yapabilecekleriniz şöyledir:

  1. Bebeğinizin karnına üfleyin, göbek bölgesine serinlik hissi duymak bebeğinizi gülümsetecektir.
  2. Cee oyunu oynayın. Ellerinizi yüzünüzle kapatın. Daha sonra açıp Cee deyin. Bu hareket çocuğunuzu kahkahaları boğacaktır.
  3. Bebeğinizi  gülümsetmek için komik hareketler, mimikler yapabilirsiniz. Tüm bunlar bebeğinizi neşelendirecektir.

  1. Gıdıklanmak yalnızca yetişkinleri değil bebekleri de güldürür. Aşırıya kaçmadan bebeğinizi gıdıklamak onu güldürmenin alternatif bir yoludur.
  2. HAPŞUU diye kocaman bir hapşırma hareketi yapmak, mahsusçuktan hapşırma çocuğunuzu neşelendirip kahkahalar atmasına sebep olabilir.
  3. Kedi, köpek, kuş gibi hayvan seslerini çıkarmak da bebeğinizi gülümsetebilir.

Bebekler Ne Zaman Oturtulur, 3, 4, 5, 6 Aylık Bebek Oturabilir mi? Tıklayınız

Bebekler Ne Zaman Kaç Aylıkken Görmeye Başlar? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebekler, Çocuklar Ne Zaman Kaç Aylıkken Yürür? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT