23 Eylül 2019, Pazartesi 03:57

Bebeklerde Dil Bağı Nasıl Anlaşılır Konuşmaya Engel mi?

Bebeklerde Dil Bağı Nasıl Anlaşılır Konuşmaya Engel mi?

Tıbbi adı “Ankiloglossi” olan dil bağı, yani dil altı bağı dilin alt kısmında bulunan yumuşak dokunun normalden daha kısa olmasına denir.

Dil Bağı Belirtileri Nelerdir?

 1. Konuşmakta zorlanma
 2. Konuşma çağındaki çocuğun “l, r, s, t, z” gibi harfleri telaffuzda zorlanması
 3. Çocuğun dilin çıkarmakta zorlanması
 4. Dil V harfine benzer
 5. Çocuk ağızdaki yemek artıklarını diliyle temizleyemez, bu da dişte çürümeye yol açar.
 6. Çocuğun yemek yerken, dondurma yalarken vb zorlanması

Dil Bağı, Dil Altı Bağı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilir.

Dil Bağı, Dil Altı Bağı Ameliyatını Kim Yapar?

Genel Cerrahi doktoru yapar.

Dil Bağı, Dil Altı Bağı İle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Sual: 1 yaşındaki oğlumun dilaltı bağı var doktorlar konuşma problemi olur demişlerdi müdahele edilmeli mi kaçıncı ayda?

CEVAP

Çocuk Doktoru Mehmet Öztürk’ün cevabı:( 12 aydan sonra müdahale edilebilir.)

Sual: Merhaba, oğlum 3 aylık, doğuştan dilaltı bağı var. Doktorumuz bunun ilerde konuşmasında sıkıntı yapabileceği, operasyonla kesilmesi gerektiğini söyledi. Bu işlem kaç aylıkken yapılmalı ve nasıl bir anestezi uygulanacak.

CEVAP

Çocuk Cerrahi Doktoru Zafer Dökümcü’nün cevabı:( Dil hareketlerine engel oluşturacak derecedeki dil altı bağlarının beklenmesine gerek yoktur, konuşma bozukluğu olduğu kadar beslenme zorluklarına da neden olabilirler. Kısa süreli bir anestezi altında güvenli bir şekilde bu sorun halledilebilir. Bazı hastalarda dil altı bağlarını eğer kanama olmayacak kadar ince ise, anestezi olmadan da kesmek mümkün olabilir. Doktorunuz anlatacaktır)

Sual: Çocukluğumdan beri dil bağımı kestirmedim ve her şekilde bana engel oluyor bunun nasıl bir tedavisi olabilir bilgi verirseniz sevinirim

CEVAP

Doktor Kemal Çolay’ın cevabı:( Merhaba dilaltı bağı( frenilum lingua) eğer dil hareketlerini kısıtlayacak kadar kısa ise cerrahi müdahale ile açılabilmektedir. Bunun için kulak burun boğaz uzmanlarından yardım alabilirsiniz.)

Sual: Bebeğimde dil bağı var şuan 6 aylık. Bu işlem nasıl yapılır ve bebeğim çok acı çekicek mi emmesinde veya yemesinde problemler çıkarmı, yaptımakta geç kalmışmıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı:( Ehil ellerde yapıldığında basit bir işlem.Çocuk cerrahi uzmanına götürün.Gerekliyse yapılmalı.)

Sual: 5 yaşında, dil altı bağı doğuştan dil ucunda. Problem yok sağlık açısından,fakat rahat etmiyor ve alt ön dişleri aralandı.Dil altı bağı operasyonla kesilebilir mi?Operasyon sırasında komplikasyon olur dıye korkuyorum.

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Evet çok basit bir işlem,poliklinikte bile kesilebilir. KBB hekimine götürün)

Sual: Benim 6 aylık bir bebeğim var ve bebeğimin dil altında dil bağı var ve doktorumuzun söylemine göre ufak bir operasyonla kesilmesi gerekiyor. Şu an için beslenmesinde ve dil hareketlerinde sorun yok fakat şunu da eklemek isterim ki doğumundan bu yana 4 dakikadan kısa bir sürede emiyor hep.sorum ise şu:Bebeğimdeki bu dil altı perdesinin kesilmesinde herhangi bir sorun meydana gelir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Emel Oğuz’un cevabı:( Hipertrofik Frenulum lingua yani dil bağı beslenme sorunu yapmakla kalmaz ilerleyen dönemde dil ucunda çentiklenme ve dilin damağa değdirilmesindeki güçlükten kaynaklanan konuşma bozukluklarına da yol açabilir, bu nedenle özellikle bebeğinizin yaş grubunda anestezi gerekmeyen basit bir işlem olması nedeniyle geciktirmeden yaptırmanızı öneririm. Sonrasında hemen beslenebilir, hemen sonrasında görülebilen bası ile durdurulacak düzeyde bir kanama dışında işlemle ilgili ciddi komplikasyon beklentimiz yoktur.)

Sual: Bebeğim 7,5 aylık. Dün lokal anesteziyle dil altı bağını kestirdik.ateş yapar mı?Dün akşamdan beri ateşi 38.3 dolaylarında thylol verince düştü. Şimdi tekrar yükseldi.ateş kaç olunca bu ilaca kullanmalıyım ve ne kadar sürede vermeliyim

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Enfeksiyon durumu vardır veya diş çıkarıyordur. Ateş 37,5 dereceye kadar normal bunun üstüne çıkarsa ateş düşürücü kullanılabilir. Hekime muayene ettirirseniz uygun olur.)

Sual: Anestezi uygulanarak kesilen dil altı bağı operasyonunda bebeğimin anesteziden ya da operasyondan kaynaklanabilecek komplikasyon riskleri nelerdir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Problem olmaz)

Sual: Merhaba hocam, 1 aylık yeğenimde dilaltı bağı var. Bu bağı ne zaman kestırmeliyiz? ilerde konuşmasında bir sıkıntı olur mu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ahmet Akçay’ın cevabı:( Dilaltı bağı olan çocuklarda konuşma sıkıntıları yaşanabilmektedir. Dil altı bağı ameliyatının erken dönemlerde yapılması faydalıdır. Genel cerrah ile de irtibat kurabilirsiniz.)

Not:Makalede geçen soru cevaplar doktorsitesi ve pediatriportalı web sitelerinden alınmıştır. Cevaplar şahıslara münhasırdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Misafir

  Merhaba benim cocugum 3 yaşında anne baba dede annanne abi abla kelimelerini kullanıyor ama cumle kuramıyor ne yapmama lazim

 2. Zeynep minkara

  Merhaba kizim 6 yaşında konuşamıyor dili peltek bazen yutkunuyor cumleleri soyleyemiyo kaç doktorda goturduysek birseyi yok dediler bu duruma çok üzülüyorum

 
 
KAPAT