26 Ekim 2020, Pazartesi 18:12

Bebeklerde Diş Çıkarma Ateşi Kaç Gün Sürer, Diş Ateşi Kaç Derece Olur?

Bebeklerde Diş Çıkarma Ateşi Kaç Gün Sürer, Diş Ateşi Kaç Derece Olur?

Diş çıkaran bebeklerde ateş, en sık karşılaşılan diş çıkarma belirtilerindendir. Uzmanlar, bebeklerdeki diş ateşinin 37-38 dereceye kadar çıkabildiğini bildiriyor fakat tecrübeler bu ateşin 40 derecelere varabildiğini gösteriyor. İşte bu konuda doktorlara sorular ve cevapları;

Sual: 5 aylık bebeğim var. Ateşi 38 derece. Ateş düşürücü şurup ve ilaç verdik ateşi düşmedi. Dişleri çok kaşınıyor. Diş çıkarma zamanı olduğu için böyle ateşlenmesi normalmi, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Diş çıkarmada ateş ve huzursuzluk olur, diş kaşıntısı olur, iştahsızlık olur. Ateşi olduğunda ateş düşürücü olarak calpol verelim. Buna rağmen ateşte düşme olmazsa paranoks fitil verin.)

Sual: Bebegim diş çıkarıyor. 6 gündür ateşi oluyor. Ateş düşürücü verdiğim zaman ateşi düşüyor. Kan testleri yaptık sonuç olarak bir şey çıkmadı. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Diş çıkarırken bebeğin ateşi kaç gün sürer?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Bülent Karadağ'ın cevabı: (Diş çıkarırken ateş normal 10 gün sürebilir.)

Sual: Calpol yasaklandı mı? Bebeğimin ateşi var, diş çıkarıyor, ne kullanabilirim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doç Dr. Selman Vefa Yıldırım'ın cevabı: (Calpol, etken maddesi (tylol, minoset vb gibi) parasetamol olan ateş düşürücü, ağrı kesici olarak yıllardır güvenle kullandığımız, ciddi yan etkileri çok çok az ve nadir olan bir ilaçtır, yasaklanmış değildir.)

Sual: Bebeğim 7.5 aylık. Ateşi yüksek. Başka bir doktor diş çıkarırken ateş 38.5 lere çıkmaz demiş. Bu doğru mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Diş ateşi teoride çok olmaz ancak pratikte 40 derecelere varan ateş çok oluyor.)

Sual: Kızım 10 aylık. Üstten 2. ve 3. dişler aynı anda çıkıyor ve çok sarsıldı. Ateş 38 e kadar çıktı, calpol şurup veriyorum. Çok mızmız ve hiç bir şey yemiyor. Sadece anne sütü alıyor, ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Diş çıkarma döneminde huzursuzluk, iştahsızlık, ateş, ishal gibi belirtiler görülebilir. Diş jeli ve gerekirse parasetamol şurup kullanabilirsiniz.)

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Barış İlhan'ın cevabı: (Diş çıkarma anne-babalar için sıkıntılı bir dönem. İştahsızlık, anlamsız ağlama, huzursuzluk vs... Diş çıkarma döneminde daha önce kullandığınız D vitaminine ilaveten flour takviyesi gerekli.

D vitamini ve flouru aynı anda verebileceğiniz preperatlar var piyasada: Zymadou damla 1*4 damla mesela. Çıkacak dişlerinin üzerine lokal jeller sürerek sıkıntısını biraz daha giderebilirsiniz çocuğunuzun. Calgel jel ya da dentinox jel kullanabilirsiniz mesela. Bu ilaçların etkinliği hemen başlar fakat kısa sürelidir. Günde 4-6 kez bu jelleri çıkacak dişlerin üzerine sürebilirsiniz. Ağrısı için calpol verebilirsiniz ayrıca.)

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Banu Küçükkırım'ın cevabı: (Bu durum çok normal. Ateş, huzursuzluk, hafif ishal ve benzeri tablolar oluşabilir. Dentinox jel veya calgel jel günde 2 defa diş etlerine uygulanması onu rahatlatır. Sıvı alımını da artırın. Bu geçici bir süre devam edecektir. )

Sual: Bebeğim 3.5 aylık oldu, deli gibi ellerini ısırıyor çok huzursuz, salya akıtıyor, iştahı da azaldı. Önceden beni emdiği gibi akşamları mama yemeden uyumazdı şimdi almıyor. Doktorumuz diş jeli verdi ama 1 haftadır hep ağlıyor, çok huzursuz gece uykumuz iyi ama gündüz durmuyor. Yeğenlerime sağlık ocağı mercimek tanesi büyüklüğünde olan bir ilaç vermişti ama adını bilmiyorum yardımcı olurmusunuz? Bu ayda diş çıkarma ihtimali nedir? Bebeğim dişli doğmuştu ama sallanmaya başladığı için 1 aylıkken yeditepe ünv. de çektirdim, diş çıkaracağını nerden anlayacağım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Barış İlhan'ın cevabı: (Bu dönem içinde ağrı kesici şurup (calpol), diş jelleri (calgel-dentinox) ve soğuk yiyecek-içeceklerden yararlanılabilir.)

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Aynur Dikeç Çetin'in cevabı: (Bebeğiniz diş çıkarmaya başlıyor olabilir. Bebeğinizin diş çıkarmaya başladığını huzursuzluk, ateş, diş etlerinde beyazlaşma, besinlere karşı isteksizlik gibi belirtilerle anlayabilirsiniz. Tekrar uzmanınıza danışın, uzmanınız size bu konuda yardımcı olacaktır.)

Not: Bu cevaplar şahsa münhasırdır. Yalnızca soru soranları bağlar. Doktorunuza danışmadan bebeğiniz için hiç bir ilacı kullanmayın.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 17 Pratik Yöntem Tıklayınız

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Bebeğimin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarım? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

46 Yorum

 1. Ümran

  Oğlum yedi buçuk aylık dün gece çok az uyudu ateşi 37.7 dereceydi ateş düşürücü vermeli miyim ateşi en düşük 37 derece

 2. Damla

  Bebeğim 6 aylık diş çıkardı ateşi 39 ne yapmalıyım

 3. Zehrahüma

  Bebeğim 11 aylık henüz dişleri yok hırçın sürekli ağlıyor elleri ağzında diş ETS’leri su toplamış gibi şişkin dudak kenarları kızarık ishali var ateşi 38.5 ları gördü sadece salya yok diş mi başka bi sebebi olabilir mi

 4. Esra

  Kızım 11 aylık hiç dişi yok şuanda damak sertleşmiş ve parmagımla dişleri hissedebiliyorum 38.5 ateşi var aile hekiminin versigi demir vitaminine alerjisi var dişlerinin gecikmesi demir eksikliginden olabilirmi ne kullanmalıyım

 5. Fidan

  Benim kızımda atesi bi yukseliyor bi dusuyor dis cikariyor. Parol ates dusurucu verdi saglik ocagi ama yinede ayni ne yapmam gerekiyor

 6. Büşra

  Benim 1.30 yasinda kizim var 5 gun den belli atesi dusmuyo surup veriyom calpol veriyom tylol veriyom geciremiyom suan hala var ne yapsam gecmiyor fitil verdim gecmiyor alt iki azı disini cikarmaya calisiyo kasiniyo bide bugazında enfeksiyon var ikisi bir arada yasiyor doktorlara goturdum yine ayni gecmek bilmiyo atesi eli ayagi buz gibi basi vucudu ates icinde yaniyo ne yapmam lazim bir yardimci olur musunuz lutfen ?

 7. Deniz

  Altı aylık bebeğimin üç gündür ateşi var özellikle geceleri çıkıyo gece gündüz çok huzursuz bir ay önce doktor diş geliyo demişti üç gündür sanki dişi çıkacak gibi diş ateşi kaç gün sürer ne zaman çıkacak acaba çok zor bir süreçmiş

 8. Kamila

  Benim kiz kardeşim 11-aylik .2 gündür ateşi war .Ateşi 39 ileri war.Hiç birşeý ýemiýor,anne sütü ile besleniýor.Onon rahatsyzlygy war we agliyor.Ilaç içiriýorus sürekli aglyýor.Onun dişleri ýukarysynda 4 tane altynda 2 tane.Ne ýapsak olur?

 9. Esma

  Merhaba bebegim 1 bucuk yasinda 2 3 dis birden cikariyo 4 gundur ates oluyo ates dusurucu verince dusuyo ertesi aksam tekrar cikiyo dis atesi kac boyle midir

 10. Misafir

  Benim kızım 8yasinda köpek dişini çıkarıyor ateşi oluyo bu yaş da ateş olurmu diş çikartirken

 
 
KAPAT