03 Aralık 2020, Perşembe 00:37

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer? Bebekler Diş Çıkarırken

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer? Bebekler Diş Çıkarırken

Bebeğinin dişinin çıktığını görmek anne ve babayı en mutlu eden zaman dilimlerindendir. Peki bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir, bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer, 3,4,5,6 aylık bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? İşte bu konuda Diş Doktorlarının Ve Çocuk Doktorlarının verdikleri bilgiler;

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Diş Doktoru Tosun Tosun Anlatıyor

Bebeklerde ilk diş genellikle bebek 7 aylık olduğunda çıkar. Ancak bazı bebeklerde 3 aylıkken diş çıkması ile karşılaşabileceğimiz gibi ilk dişin çıkması bazı bebeklerde 1 yaşından sonra da gerçekleşebilir.  Bebeklerde diş çıkma zamanı çoğu zaman genetiktir. Yani sizin veya eşinizin dişleri erkenden çıkmışsa bebeğinizde de aynı şekilde dişi erkenden çıkabilir. Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu belirtiler bebekten bebeğe göre değişir.Ancak bebeklerde diş çıkarma döneminde genellikle şu belirtiler görülür;

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

 1. Ağızdan salya akıtmak ( Diş çıkarmanın en önemli belirtilerindendir)
 2. Kulak çekiştirme,  yanak kaşıma (Dişetlerindeki ağrı sinir yolları boyunca kulak ve yanağı etkileyebilir. Bunun sonucunda bebek kulağını çekiştirir, yanağını kaşıma ihtiyacı duyar)
 3. Isırma, eline geçirdiklerini ağzına götürme isteği (Diş çıkaran bir bebek eline geçen her şeyi ağzına sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışacaktır.)
 4. Beslenmeyi reddetme, iştahsızlık
 5. İshal (Diş çıkarırken tükürük salgısı artar, bu durum bağırsak hareketlerini artırıp ishale yol açabilir)
 6. Uykusuzluk
 7. Ağrı (Diş çıkarken, dişetinde enflamasyon gelişir. Bu durum bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara yol açarken bazılarında hiç sorun oluşturmayabilir.)
 8. Huzursuzluk, keyifsizlik, sinirlilik hali
 9. Çene ya da yüzde kızarıklık (Salya akmasına bağlı çenede ve yüzde kızarıklık meydana gelebilir)
 10. Yüksek ateş (Dişetlerindeki şişme nedeniyle 38 C°'nin altındaki bir ateş diş çıkarmaya eşlik edebilir.)
 11. Dişetinde Kanama (Bazen diş çıkarırken diş dişetinde kanama ile karşılaşılabilir)
 12. Hafif Öksürük  (Aşırı salya bebeğin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine yol açabilir.)

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri İle İlgili Çocuk Doktorlarına Sorular Ve Cevapları

Sual:Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir, bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri İle İlgili Çocuk Doktorlarına Sorular Ve Cevapları

Sual: Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir, bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım?

CEVAP

Diş Hekimi Doktor Berk Göl’ün cevabı: (Bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunlardır; tükürük (salya) üretiminin artması, ağrı ve huzursuzluk, diş etinde kızarıklık ve şişlik, yanak ve çene bölgesinde kızarıklık, ısırma, uykusuzluk, iştahsızlık, kulak çekiştirme, yanak kaşıma, diş çıkarma ile ilgili olduğu henüz ispatlanmamış belirtiler; ateş, ishal ve vücutta cilt döküntüsüdür. Bebek diş çıkarırken diş etine temiz ve soğuk bezle masaj yapılabilir)

Sual: Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer?

CEVAP

Diş hekimi Tosun Tosun’un cevabı: (Huzursuzluk bebeklerde diş çıkarma belirtilerindendir. Enflamasyon arttıkça ve keskin diş yüzeye yaklaştıkça bebeğin dişetindeki ağrı sürekli bir hal alabilir. Kronik ağrısı olan herkes gibi sıkıntılı olabilir ve kendi normal halinden uzaklaşabilir. Bu huzursuzluk bazen haftalar boyunca sürebilir.)

Sual: Bebeğim iştahsız ve huzursuz acaba diş mi çıkarıyor, diş çıkarma belirtileri nelerdir?

CEVAP

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu’nun cevabı:( Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle birlikte diş çıkartırken; ishal, ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükürük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme, beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Diş çıkartma belirtileri yukarıda sayılanların bir veya birkaçı ile birlikte diş etlerinde kabarma-şişme ve sonrasında dişin uç vererek görünmesidir)

Sual: Bebeklerin dişleri ne zaman çıkar?

CEVAP

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu’nun cevabı:( Diş çıkartma 3-4 aylıkken de çıkabildiği gibi, 12-16 ayı da bulabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genellikle 27-29 aya kadar sürer.)

Sual: 4 ay 20 günlük kızım var. Sürekli elini kulağına götürüp tutuyor, çekmeye çalışıyor. Kafasını kaşır gibi yapıyor. Acaba diş mi çıkarıyor?Ateş olmadı. Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Barış İlhan’ın cevabı: (Genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir, bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunlardır : Salya akıtmak, ellerini kulaklarına götürüp  kaşımak, öksürük, huzursuzluk, uykusuzluk, anlamsız ağlama)

Sual: Bebeklerin diş çıkarma belirtileri nelerdir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ramazan Özen’in cevabı: (En garanti belirti diş ucunu elinizle hissetmenizdir. Salya akması, diş kaşıması, dişetlerinin kabarmış gibi gelmesi her zaman diş çıkaracağına delalet değildir.  Ateşlenip diş çıkaranlar da vardır ama ateşin birçok sebebi olabileceğini de unutmamak lazım.)

Sual: Kızım altı aylık damağının yanları beyazlamış ve kabarmış dişi çıkacak sanırım çok huysuz hiç durmadan ağlıyor diş çıkarma belirtileri nelerdir? ilk diş yan taraflardan çıkar mı? Kaşıntısını ne yaparak hafifletebilirim ?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Çocuğunuz diş çıkaracaktır. Calgel jel sürün diş etlerine kaşıntıyı giderir. Diş çıkarma belirtileri değişik olabilir; Elini ağzına götürmekten tutun ishal, ateş, kusmaya kadar değişik bulgular olabilir.)

Sual: Diş çıkarma hangi aylar arasında olur? Erken çıkmasının ileride diş sağlığı açısından dez avantajları var mıdır? Diş çıkarma dönemini kolay atlatma amaçlı ne önerirsiniz? (Özellikle uyku problemleri için)

CEVAP

Çocuk Doktoru Barış İlhan’ın cevabı: (Dişler ortalama 7. ayda çıkar. 3 ay gibi erken ya da 12 ay gibi geç de çıkabilir. 1 yaşına kadar düzenli olarak D vitamini takviyesi diş ve kemik sağlığı açıcından önemli. Diş çıkarma döneminde düzenli ağrı kesici şurup-fitil ve diş jelleri kullanılabilir. Gece yatarken makattan 1 tane Paranox fitil vermeniz ve dentinox diş jeli kullanmanızı öneririm.)

Sual: Çocuğumuz iki aylık ve diş çıkarma belirtileri var; hafif ateş, salya, huzursuzluk elini ağzına götürme acaba bu kadar erken diş çıkarma olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Evet diş çıkarma belirtileri var, 2-3 ay içinde diş çıkarabilirsiniz demek.)

Sual: Bebeğim 6.ayından 10 gün aldı. Diş çıkarma belirtilerinden çoğunu gösteriyor. 15 gündür böyle. Oldukça da huzursuz. Sürekli ilgi gösteriyoruz. Soğuk kaşık havuç ve dişlik hoşuna gidiyor ama yetmiyor. Bu diş çıkarma kaç gün sürer? Birde yorumlarda kalgel jelden bahsedilmiş. Kullansak faydası olur mu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: (Diş çıkarma süre ve şikayetleri kişiye göre değişir. Calgel kullanılmasında bir sakınca yok)

Not: Bu makalede geçen soru cevaplar soru soran şahıslara münhasır olarak verilmiştir. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 17 Pratik Yöntem Tıklayınız

Bebekler Kaç Aylıkken, Ne Zaman Diş Çıkarır? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Diş Çıkaran Bebeklerde Ateş Nasıl Düşer? Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

11 Yorum

 1. Ayse

  Merhaba 4aylik bebegim var huysuzlaniyor salya tukiruk akitiyor ates ve isahli var dis cikarma belirtisi olabilirmi dis ustten cikabilrmi

 2. Şeyma

  Merhaba kızım 7 aylık alt kesici iki tane dişi cıktı üst yan kesici cıktı orta kesiciler cıkmadı sorun olurmu normalmi

 3. Seda

  Merhabalar. Bebegim 7 aylik2 tane alt on dislerini cikardi suan 10 aylik ve hala ust disleri cikmadi neden acaba

 4. Esma

  Benim kızım 6 aylık huzursuz sürekli ağlıyor ateşleniyor iştahsızlık var elini ağzından çıkarmıyor surekli elini kemiriyor salyasidavar ama ateşi 39bile geçiyor bazen neyapmam gerekiyor cevabiniz için şimdiden teşekkür

 5. Misafir

  benimde 5 aylik oglum var surekli elini agzina surtuyor ve isirmaya calişiyor acaba dişmi cikariyor

 6. Ali osman

  6 yasindaki kizimin ust azi disinin yanida sarkmis sekilde et parcasinvar ucundada toplu igne ucu kadar beyaz bisi var sallaniyor dis parcasi gibi bilgilendirirseninz sevinirim

 7. Buket

  Küçük azilar kalicimı

 8. zulfiya

  merhaba doktor bey bnm torun 13 aylık halen dış çıkartmadı uykusuzluk iştahsızlık sınırlı dönemler geçiriyoruz napabiliris saygılar şimdiden tşk cevap verirseniz seviniriz bi türkmenistanlı vatandaşı olarak

 9. Semanur

  Lütfen yardım edin kızım 2 yaşına girecek Mart ayında 2 aydır sürekli huysuz uykusuz ve son bir aydır kusmaya başladı ateşi çıkıyor 39 a kadar yükseldi emziklerini parçalıyor iki aydır özel çocuk doktorlarına götürdüm birşey yok diyorlar ama normal mi bu surecin bu şekilde uzun geçmesi yani 2 ay sürer mi dış çıkarması birde yüz üstü yatıp dizlerini karnına çekiyor bir iki dakika bekliyor kıvranıyor sanki acı çekiyor

 10. Melahat

  Murat bey benim oglum 21 aylik istahi bu aralar yok gece huzursuzlugu dis gicirdatmasi basladi acaba dis cikardigindanmi oluyor

 
 
KAPAT