26 Ocak 2021, Salı 18:37

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalı, Bebekler İlk Ay Kaç Kilo Alır?

Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalı, Bebekler İlk Ay Kaç Kilo Alır?

İlk defa anne olanların en büyük kaygılarından biri bebeğinin kilosunun normal olup olmadığıdır. Bebeklerde ayda kaç kilo almalı, bebekler günde, haftada kaç gram alır? Yazımızda, bu konuda Çocuk Doktorlarının verdiği bilgilere yer verdik;

Sual: İlk ay bebekler günde kaç gram almalıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Selma Vefa Yıldırım’ın cevabı: (İlk ay için günde 20-30gr. almalı, normal kilo artışı budur.)

Sual: Bebekler 4-7 aylık arasında ayda kaç kilo almalı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Altan Yaşar’ın cevabı: (4– 7 aylar arasında bir bebek ayda ortalama 500-750 gr. almalıdır.)

Sual: Bebekler haftada kaç gram alır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Öznur Yılmaz Gondal’ın cevabı: (Yeni doğan bebekler ilk 6 ayda, günde 20 ile 30 gram, haftada ise 150 ile 200 gram kilo alırlar. Bazı bebekler günde 50 grama kadar kilo alabilir.)

Sual: Merhabalar, 6. aydan sonra bebekler ayda kaç kilo almalıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Barış İlhan’ın cevabı: (Aylık 400-500 gr kilo artışı olur.)

Sual: Bebekler 10. 11. aylarda ve 1 yaşından sonra ayda ortalama kaç kilo alması gerekir? En alt ve en üst sınırları nedir cevaplarsanız çok sevineceğim.

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Ayda 500 gram alması uygun olur, en alt sınırı budur. ancak bu aylardan sonra genelde diş çıkarma durumu olduğu için kilo alımı durabilir.)

Sual: Bebeğim 2,5 aylık geceleri 5-6 saat deliksiz uyuyor uyandırıp beslemeli miyim kan şekeri düşer mi ya da besinsiz kalır mı? Bu kadar bir bebeğin sadece anne sütüyle ayda kaç kilo alması gerekir?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Uyandırmaya gerek yok. Zaten çocuk acıktığı zaman kendiliğinden kalkacaktır. Ayda 500-600 gram almalı.)

Sual: 4. aydan itibaren kız bebek ayda yaklaşık kaç kilo almalıdır ve boyu ortalama kaç cm olmalıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Ayda ortalama 500 gram kilo alımı normaldir. 4 aylıkken 6 kg ve 58-59 cm arasında olmalı.)

Sual: Bebek ilk ayında kaç kilo almalı, bebek ilk üç ayda günde kaç gram almalı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Vahap Öney’in cevabı: (1 aylık bebeğin alması gereken kilo 600 gr ile 1 kg arasıdır. Bebek ilk 3 ayda günde yaklaşık 30 gr alır.)

Sual: Kızım 4 kilo doğdu ilk ay 800 gr aldı ancak sebepsiz yere memeyi reddetti sadece uyurken emzirmeye başladım 2 aydır sadece aylık 300 gr almış bu durum beni çok üzüyor sizce ne yapmalıyım mama vermeliyim?

 CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı: (Ayda ortalama 500 gram ve üzeri kilo alımı uygun olur, eğer diş çıkarma gibi bir durum varsa iştah az olur ve kilo alımı da durur. Diş çıkarma durumu yoksa hekim muayenesine götürün, çünkü kilo alımınız az.)

Çocuk Doktoru Asaf Güven’in cevabı: (Bu aylarda 300-400 gram alması normal.)

Sual: Oğlum sezaryen ile 1890 gram doğdu emme kabiliyeti çok azdı sütümünde azlığı nedeniyle sadece bir ay anne sütü verdim iki aydır biberon maması kullanıyorum kilosu şu anda 4275 gram üç dört saatte bir biberon veriyorum ama sadece 50 ile 80 ml arası içiyor, 10 dakikada bitiriyor. Doktorum çok az olduğunu ve çok yavaş içtiğini söyledi içerken bazen ağlıyor gelişiminden şüpheleniyorum, bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP

Çocuk Doktoru Ahmet İrdem’in cevabı: (Eğer bebeğiniz  şu an 3 aylık ise kilo alımı iyi. Günde ortalama 20-30 gr alması gerekiyor. Anladığım kadarıyla sizin bebeğinizin şu anki kilosu iyi. Ama ayda 600 gr'ın altında kilo alıyorsa ona idrar ve kan tahlili yapmak lazım. Ayrıca bebek prematüre ise 2. aydan itibaren Demir, Folik asit  ve vitamin takviyesi yapmak lazım.)

Sual: Bebeklere 6 ayın başında mı ek gıda başlanmalı yoksa sonunda mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Barış İlhan’ın cevabı: (Çocuğunuzun günlük kilo alımı 20-30 gramın altında değilse 6. ayın sonuna kadar anne sütü vermeye devam edin. 6. ayın sonunda ek gıdalara başlamalısınız mutlaka.)

Çocuk Doktoru Meki Bilici’nin cevabı: (Eğer bebeğinizin kilo alımı iyi ise 6. ayın bitimini beklemeniz daha doğru olacaktır.)

Sual: Merhaba oğlum 2 aylık sizce ne kadar formül mama yemesi gerekiyor, hiç anne sütü almıyor, ml olarak söyler misiniz? Çok düzensiz yiyor sık sık ama az az sizce normal mi? Bebeğim 36 haftalık doğdu 1 ayda 1 kilo üstünde kilo aldı.

CEVAP

Çocuk Doktoru Abdülkadir Özel’in cevabı: (Günde 20-30 gram alıyorsa 3-4 kez kaka 5-6 kez idrar yapıyorsa yeterince besleniyor demektir.)

Bebeklere Kilo Aldıran Tarifler (En Lezzetli, Kilo Aldırıcı Tarifler) Tıklayınız

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı Ve Boyları Kaç Olmalıdır? Tıklayınız

Bebeklerde İştahsızlık Neden Olur? Bebeğim Neden Hiçbirşey Yemiyor? Tıklayınız

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Çoçuklarda Boy Kilo Endeksi Tablosu Cetveli Persentil Doktor Bildiriyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

78 Yorum

 1. Alya

  Bebeğim 1800 doğdu sadece anne sütü alıyor 6.ayında 300 gram oldu 6600 7.ayda ek gıdaya başladık 7ve 8 de de 300 gram aldı 7200 neden kilo alımı artmıyor

 2. Cns

  Merhaba bebegim 5 ayina girdi korona yuzunden kontrole gidemedik bebegimin evde kilosunu tartigimda 385 gram.aldigini gördüm sutumun yetmedigini dusunuyorum napabilirim

 3. Adem Gencer

  Kız bebeğim var iki ayda 100 gram almış 7cm 61 cm olmuş 30 dak 40 dakikada şiş yapıyor 6 aylık oldu mamasını değiştirdim faydası olurmu

 4. Yok

  Bebeğim 2800 49 cm Doğdu üç günde 300 gram kaybetti sarılıkdan dolayı sonra toparladı Şuan 3 ayı bitirdi boyu 62 kilosu 4800 doktor yavaş kilo aldığını mama takviyesi yapmamı söyledi sağlık ocağına ebeye götürdük gayet iyi boyuna gidiyor mama verme dedi siZce nasıl bebeğin gelişimi

 5. Nuray

  Bebegim 19 aylık 18 kilo hazır gıda vs tüketmiyor herşeyin en saglikli olmasina ozen gosteriyorum anne sutu aliyor ek gida disinda ve cok cok fazla emiyor gece gunduz bu kilo durumu için ne yapabilirim

 6. Misafir

  2 buçuk aylık oğlum var 2 kere amaliyat oldu bogarsakdan suan 5 kilo 200 gram bu normalmi sizce

 7. Özlem

  Benim bebegim 2700 dogmustu erkek bebek suanda 3 buçuk aylık olduk kaç kilo olmasi idael olur bilgi verir misiniz

 8. ŞUle

  Bebeğim 2ay 5günlük ve 4500kg 56cm anne sütüyle besleniyor bu kilo yeterlimidir.

 9. Kübra

  46 günlük bebeğim var hiç uyumuyo yarım saat uyuyo kalkıyo napabilirim bilmiyorum

 10. Özlem

  Merhabalar benim kızım 3500 kg doğdu 1 hafta sonra 3100 kg oldu şuan tam bir aylık 3900 kilo sizce normal mi

 
 
KAPAT