29 Mayıs 2020, Cuma 03:10

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Mide üşütmesi bebeklerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Bunun sebebi ise bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için ebeveynler her ne kadar dikkat etse de mide üşütmesi probleminin önüne geçememesidir. Bebeklerde mide üşütmesi kusma ve iştahsızlık gibi belirtiler göstermektedir. Normalde emen bebeklerde anne sütü vücudu dinç tutmaktadır fakat 6.ay geçtikten sonra ise bebeğe verilen ek gıdalar mide üşütmesi riskinin yükselmesine yol açmaktadır. Ayrıca bebeklerde mide üşütmesi şiddetli geçebileceğinden ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde görülen mide üşütmesi belirtileri şunlardır:

 1. Huzursuzluk, uyku problemleri ve buna bağlı sürekli ağlama
 2. Yüksek ateş
 3. İshal: Bebebeklerde ishal ciddi bir durumdur. İshal olan bebeğe bol bol sıvı tüketimi yaptırılmalı ve anne sütü verilmelidir.
 4. İştahsızlık
 5. Kusma
 6. Nefes almada zorlanma
 7. Mide ağrısı
 8. Titreme
 9. Öksürük
 10. Gözlerde şişlik ve kızarıklık (nadir)

Bebeklerde Mide Üşütmesi Neden Olur?

 1. Vücutta besin alerjisi
 2. Çok sıcak veya çok soğuk besinlerin tüketimi
 3. El temizliğine dikkat edilmemesi ve bebeğin ellerini sürekli ağzına götürmesi

Bebeklerde Mide Üşütmesi Nasıl Geçer ?

Bebeklerin anne sütü ile beslendiği dönemde mide üşütmesi için anne sütünden şaşılmamlıdır. Bebeklerdeki bu problem sonucu ishal yaşanması vücutta aşırı sıvı kaybına neden olduğundan bebeğin vücudundaki eksiklen su anne sütü vererek telafi edilmelidir. Bu yapılmadığında bebeğin vücudunda yoğun susuzluk ve buna bağlı problem yaşanacaktır.

Anne sütünün yetersiz kaldığı zamanlarda doktora danışılmalıdır. Çünkü mide üşütmesini geçirmenin en etkili yolu anne sütü kullanımıdır. Ancak bebek anne sütü kullanımına rağmen iyileşmeşse ve yüksek ateş görülüyorsa hemen doktora gidilmesinde fayda vardır.

Anne sütü ile beslenmeyen ek gıda kullanımına geçen bebeklerde bağışıklığın güçlenmesi için nane limon gibi bağışıklık düzenleyici bitkisel çaylar mide üşütmesinin geçmesinde çok yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde mide üşütmesi genellikle ishal ve kusmaya neden olur. Bu tür problemler de ayrıca vücutta şiddetli sıvı kaybına yol açar. Bu sebeple, bebek veya yetişkin su takviyesi yapılması çok önemlidir. Mide üşütmesi durumunda bebeklere iyi gelecek besinler şunlardır:

 1. Papatya ve nane gibi bitki çayları
 2. Sade patates haşlaması
 3. Muz
 4. Yoğurt veya ayran

Bu tür besinler mideye iyi geldiğinden mide problemlerini azaltmaktadır.

Bebekte Mide Üşütmesi İçin Tuzlu ve Şekerli Su

Bebeklerde yaşanan mide üşütmesi problemi hafif olduğunda mideye iyi gelen bazı yöntemler vardır. Bunlar arasında bulunan tuzlu ve şekerli su sayesinde vücuttaki iyot ve su eksiklikleri azalacaktır. Bu kür tarifimiz şu şekildedir:

Malzemeler

 1. 1 bardak su
 2. 1 çay kaşığı tuz
 3. 1 çay kaşığı şeker

Ilık su içine tüm malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Ardından bu karışımı bebeğinize içirin. Bebek kürün tadını sevmezse bile tüketmesini sağlayın. Bu kürü günde 1 kez mide üşütmesi geçene kadar tekrarlayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Selma

  Bebegim bir ay üç haftalik yedigi herşeyi geri çikartıyo ne yapmalıyım

 
 
KAPAT