28 Mayıs 2022, Cumartesi 13:59

Bebeklerde pişiğe iyi gelen, pişiği hemen geçiren 10 doğal çözüm

Bebeklerde pişiğe iyi gelen, pişiği hemen geçiren 10 doğal çözüm

Bebeklerde pişik, annelerin yaşadığı en zor durumlardan biri. Ne kadar dikkat edilse de bebek sık sık pişik sorunuyla karşılaşabilir. Peki, bebeklerde pişiğe ne iyi gelir? Pişiği önlemek için neler yapılabilir? Pişikten dolayı ağlaması durmayan ve keyfi yerine gelmeyen bebekler için pişiği geçiren etkili doğal yöntemler…

Pişik sorununa iyi gelen doğal çözümleri merak eden anneler için haberimizde: "Pişik neden oluşur?, Bebeklerde pişik nasıl geçer?, Pişiği en çabuk ne geçirir?, Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?" gibi soruların cevaplarını verdik.

PİŞİK NEDİR?

Pişik, çocuk bezinin temas ettiği bölgede gelişen bir reaksiyondur. Pişik genellikle bebeğin poposunda, uyluğunda ve genital bölgesinde görülse de vücudunun boyun, kol altı gibi eklem bölgelerinde de görülür. Pişik olan bölgede deri kabarır, kızarır ve kurur. Bazen hafif kaşıntı yapar ve sürtünme ile acı verir. Bu durumda kendini henüz ifade edemeyen bebek oldukça rahatsızlık duyar.

PİŞİK NEDEN OLUŞUR?

Bebeklerde görülen pişiklerin nedenleri birbirinden farklıdır. Bebeklerde pişik nedenleri sırayla şöyle:

 • Bebeğiniz sık pişik oluyorsa ilk yapmanız gereken bebeğin bez markasını değiştirmek olmalı. Bazı bez markaları bebeğin cildinin Ph seviyesine uymaz ve pişiğe neden olabilir.
 • Islak mendil kullanımı: Bebeğin altını değiştirirken kullanılan ıslak mendillerin bazıları sabun veya parfüm içerir. Bu da bebeğin cildini tahriş ederek pişiği oluşturabilir.
 • İshal döneminde sık dışkıya çıkılması ve idrar yolları enfeksiyonları pişik oluşumunu tetikler.
 • Bebek bezinin geç değiştirilmesi ve sık değiştirilmemesi bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu durumda pişik meydana gelir.
 • Antibiyotik tedavileri, bebeğin diş çıkarma dönemi veya egzama gibi cilt hastalıkları pişik oluşumuna neden olabilir.
 • Bazı kalıtsal hastalıklar ve çinko yetersizliği de bebeklik döneminde pişiğe neden olan etkenler arasındadır.
 • Bebek bezinin küçük gelmesi ve sıkı bağlanması pişiğe neden olabilir.
 • Anne sütünden mamaya ve ek besinlere geçilmesi bebeğin idrar ve dışkı ph’ında birtakım değişikler meydana gelir. Bu durum pişik oluşumuna neden olabilir.

PİŞİK NASIL ÖNLENİR?

Pişiği önlemek için uyulması gereken en önemli kural hijyendir. Bebeğin altı kirlendikçe temizlenmeli ve bebeğin altı kirli bırakılmamalı. Pişiği önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Parfüm ve kimyasal madde içeren ıslak mendiller kullanılmamalı.
 • Bebeğin bezini açtıktan sonra poposunu ılık su ve sabunla temizleyin.
 • Bebek bezini çıkardıktan sonra poposu biraz havalandırılmalı ve yeni bez bağlanmalı.
 • Bebeğin bezini değiştirirken pişikli bölgeye çinko oksit içeren kremler kullanılabilir. Birkaç gün içinde alınan önlemlere rağmen kızarıklık ve şişkinliklerde herhangi bir iyileşme olmazsa mutlaka doktora gitmekte fayda var.

PİŞİĞİ GEÇİREN DOĞAL YÖNTEMLER

Pişik oluştuktan sonra başvurulabilecek bazı doğal yöntemlerle bu pişikten kısa sürede kurtulabilirsiniz. İşte pişiği geçiren doğal yöntemler:

DOĞAL ZEYTİNYAĞI

Pişiği tedavi eden doğal bir çözümlerin başında zeytinyağı geliyor. Doğal zeytinyağı, onarıcı etkisi sayesinde hassas cildi hızla onarır ve pişiğin oluşturduğu yanma hissini giderir. Zeytinyağı doğrudan bebeğin pişik bölgesine sürün ve bir süre hava alması için bez bağlamayın.

VAZELİN

Vazelin cildi besler ve yumuşatır. Bebeklerin pişik tedavisinde kullanılan sık yöntemlerden biridir. Bebeğin pişik olan bölgesini ılık su ile yıkayın ve yumuşak bir havluyla temizleyin. Ardında ince bir tabaka haline vazelin sürün ve vazelinin cilde temas etmesini için bir süre bekleyin. Daha sonra bezini kapatabilirsiniz.

EV YOĞURDU

Evde mayaladığınız yoğurt ile bebeğin cildini rahatlatabilir, pişiğini tedavi edebilirsiniz. Çok soğuk olmayan ev yoğurdunu, pişik bölgelere sürün ve cildin yoğurdu çekmesi için bir süre bebek bezini kapatmayın.

CEVİZ YAPRAĞI

Pişiğe iyi gelen bir diğer yöntem ise ceviz yaprağı. Ceviz yaprağında bulunana mineraller, hücreleri onarır ve pişiği kısa sürede iyileştirir. Ceviz yapraklarını yıkayın ve bir cezvede su ile kaynatın. Su soğuduktan sonra pamuğu suya batırın ve pişik olan bölgeye sürün.

SARI KANTARON YAĞI

Pişiğe ne iyi gelir diyen anneler için bir diğer çözüm önerisi de sarı kantaron yağı. İçeriğindeki bileşenler sayesinde cilt hasarını onarır ve pişiği tedavi eder. Aktarlardan temin edeceğiniz doğal sarı kantaron yağı ile bebeğinizin pişiğini yok edebilirsiniz. Sarı kantaron yağını pamuk yardımıyla pişik olan bölgelere sürün ve hava alması için bezini hemen takmayın.

YUMURTA BEYAZI

Yumurta beyazı ile pişiği tedavi edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yumurta akı cildin rahatlamasını sağlar. Yumurtanın beyazını bir kaba alın ve çırpın. Akışkan kıvama geldikten sonra pişik yere sürün. Yumurta beyazı kuruyana kadar bebek bezini bağlamayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı cilt hasarını onarıcı özelliği sayesinde pişik tedavisinde de kullanılıyor. Doğa Hindistan cevizi yağını, pamuk yardımıyla bebeğin pişik olduğu bölgelerine sürün. Pişik geçene kadar bu uygulamayı denemelisiniz.

ADAÇAYI

Adaçayının içerdiği vitaminler ile bebeğin cildini yeniler ve pişiği tedavi eder. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra adaçayı ile bebeğinizin pişiğini yok edebilirsiniz. Bir tutam adaçayını kaynamış suyun içerisine atın ve 5 dakika demleyin. Adaçayı bebeğin cildine temas edeceği için ılık olmalı. Bir pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye adaçayını sürün.

YULAF

Yulaf ezmesi de pişik tedavisi için doğal yöntemlerden biri. Yulaf ezmesi içeriğindeki bileşenler sayesinde bebeğin cildini rahatlatır. Bir fincan yulağı öğütün ve toz haline getirin. Bebeğinizi banyo suyuna ekleyin. Bu suyun içerisinde bebeğiniz 10-15 dakika kadar kalsın.

MISIR NİŞASTASI

Mısır nişastası, bebeğin cildindeki fazla nemi emer, bebek bezi sürtünmesinin neden olduğu tahrişi önler ve pişiğin geçmesine yardımcı olur. Bebeğinizin altını değiştirirken poposunu ılık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Bebek bezini bağlamadan önce pişik bölgelerine mısır nişastası serpin ve bezini giydirin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT