21 Haziran 2021, Pazartesi 13:36

Bebeklerde Sadece Kafa, Baş Sıcaklığı Olması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Sadece Kafa, Baş Sıcaklığı Olması Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde kafanın ateşinin, bebeğin vücudundan yüksek olması genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Herhangi bir sağlık sorununa işaret etmez. Ancak nadiren de olsa bebekte D vitamini eksikliği, anneyi emmesi, kimi hastalıklar da bebekte baş bölgesinde yüksek ateşe, başın sıcak olmasına neden olabilir.

Bebeklerde Baş Sıcaklığı Kafa Ateşi Neden Olur?

Bebeklerin baş sıcaklığı vücut sıcaklığına göre daha fazladır. Bebeğinizin ateşini dereceyle ölçtüğünüzde yüksek çıkmadıysa başının sıcak olması endişelenmenizi gerektirmez.

Bebeklerde baş sıcaklığı neden olur? sorusuna verilebilecek diğer yanıt

Öncelikle şunu bildirelim ki bebekte baş kısmı her zaman vücudun diğer kısımlarına göre sıcak olur,bunormal kabul edilir.

Baş ile vücut sıcaklığı birbirinden farklıdır. Kafa bölgesinin daha sıcak olması normal bir durumdur. Bebeğin ateşi 37'den yüksek değilse bir sorun yok demektir. Ateşine koltuk altından baktığınızda normal çıktığı halde alnına dokunduğunuz zaman ateşinin olduğunu hissedebilirsiniz. Bu doğaldır ve bebeklerde sıklıkla karşılaşılır.

Ancak bazı hastalıklar ve sağlık sorunları da bu duruma yol açabilir;

  1. D vitamini eksikliği. D vitamini eksikliği bebeklerde kafa sıcaklığının en sık karşılaşılan nedenidir.  Bebeklere yapılan kan testi bebekte D vitamini eksikliği olup olmadığını tespit edecektir.
  2. Bebekte nezle, grip gibi soğuk algınlığı da bebekte baş sıcaklığının artmasına yol açabilir.
  3. Bebeğin kullandığı bazı ilaçlar da yan etki olarak bebeğin kafa sıcaklığını artırabilir.
  4. Bazı enfeksiyonel hastalıklar da bebeğin baş sıcaklığını yükseltebilir.
  5. Bebeklerde stres, depresyon mu olurmuş? Demeyin! Evet bebekte de depresyona bağlı sıkıntıya bağlı baş sıcaklığı yükselebilir.
  6. Bazı metabolizma hastalıkları da yan etki olarak bebekte baş ateşini yükseltebilir.
  7. Bağışıklık sistemi hastalıkları da bebekte kafa ateşi nedenlerindendir.
  8. Boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve bebekte diş çıkarma gibi durumlar da bebekte baş ateşini yükseltebilir.
  9. Bebeğin annesinin memesini emmesi de belli efor harcamasına neden olup, bebekte başta ateş ve terlemeye neden olabilir.

Bebeğin kafası vücudundan daha büyüktür. Bu nedenle ısı dengesinde baş daha önceliklidir. Kafasının vücudundan daha sıcak olması, vücuduna göre daha fazla terlemesi normaldir. Bebeğin ateşi kaç olmalı?  sorusunun cevabında sınır; kulaktan yapılan ateş ölçümünde 37,5, koltuk altından yapılan ölçümde ise 37 derecedir. Ateşinin daha yüksek çıkması ideal olarak değerlendirilmez. Vücut sıcaklığı normalden 0,5 derece fazlaysa önce ateşin kendi kendine düşmesi beklenir. Düşmüyorsa Parasetamol grubu bir ateş düşürücü kullanılabilir. Bebeğinizin ateşi çıktığında en sağlıklısı doktorunuzla görüşmenizdir.

Bebeklerde Baş Sıcaklığı Ne Zamana Kadar Sürer?

Bu sorunun cevabı her bebek için farklıdır. Ancak bu durumun çoğunlukla 2-3 yaşına kadar devam ettiği söylenebilir.

Bebeklerde Baş Sıcaklığı Nasıl Geçer?

Bebeğin baş sıcaklığını düşürmek için doktor önerisiyle ateş düşürücü verilebilir. Aynı zamanda ince ve temiz bir havlu suyla ıslatılarak bebeğin kafasına sarılabilir.

Eczacının, doktorunuzun önerdiği Calpol gibi ağrı kesici, ateş düşürücüler de bebeğin baş ateşini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT