Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-04-05 19:28:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:34

Bebeklerde yeşil kakanın, yeşil ishalin 25 farklı nedeni ve tedavisi

Google News

Bebeklerde kaka renginin yeşil olması genellikle endişe edilecek bir soruna işaret etmez. Özellikle ilk 6 ay boyunca kakanın zaman zaman yeşil olması normal kabul edilir. Ancak kakanın, ishalin yeşil renge dönmesinin başka bir takım nedenleri de mevcuttur. İşte bebeklerde kakanın, ishalin yeşil olmasının sebepleri:

Bebeklerde yeşil kakanın, yeşil ishalin 25 farklı nedeni ve tedavisi

Bebeklerin kakasının, ishalinin yeşil olması bebeklerde viral enfeksiyondan, bebekte besin alerjisine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bebeğin kakası uzun süredir yeşil geliyorsa mutlaka en kısa zamanda çocuk doktoruna gitmelidir.

BEBEKLERDE YEŞİL KAKA VE İSHAL NEDEN OLUR?

Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakalarının rengi doğal olarak yeşilimsi-kahverengiden parlak veya hardal sarısına kadar çeşitli renklerdedir, bu nedenle ara sıra yeşil kaka endişelenecek bir duruma işaret etmez. Bebeklerde yeşil kakaya yahut ishalin yeşil gelmesine neden olabilecek belli başlı durumlar şöyledir:

 1. Bebeğiniz üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, üşüttüyse nezleyse, gripse, soğuk aldıysa kaka rengi yeşile dönebilir. Bebeğin kakasının yeşile dönmesinin diğer nedenler şöyledir:
 2. Bebeğin vücudunda viral veya bakteriyel bir enfeksiyon olması.
 3. Demir ilacı kullanımı da bebeğin kakasını yeşile çevirebilir.
 4. Bebekler diş çıkarırken aşırı miktarda salya ve tükürük yutarlar ve bu da bağırsak tahrişine neden olabilir. Bu tahriş, yeşil, mukus benzeri bir dışkıya yol açar.
 5. Bebeklerde ilk 6 ayda özellikle gaz sancısı fazla olduğunda kaka rengi yeşil ve sümüksü görülebilir.

Bebeklerde yeşil kakanın, yeşil ishalin 25 farklı nedeni ve tedavisi

 1. Bağırsak iltihapları, mide nezlesi, gibi sağlık sorunları da yeşil kaka, yeşil ishal nedenlerindendir.
 2. Yeni doğan kakası ilk günlerdeki kakası amniyotik sıvı, mukus ve deri hücreleri gibi atıklardan oluşur , tüm bunlar kakaya koyu yeşil renk verirler. Bu durum tamamen normal kabul edilir.
 3. Bebeğin ayaklarını üşütmesi, uzun süre ayaklarının soğuk kalması da vücut direncini düşürüp yeşil kakaya yol açabilir.
 4. Emziren bir bebek yeterince süt almıyorsa dışkısı yeşile dönebilir.
 5. Sarılık hastalığı için fototerapi ile tedavi edilen yeni doğanlarda yeşil kaka ile karşılaşılabilir.

Bebeklerde yeşil kakanın, yeşil ishalin 25 farklı nedeni ve tedavisi

 1. Bebeğiniz yeşil renkli ıspanak, brokoli, bezelye gibi sebzeler yediyse yahut emziren anne olarak siz bu besinler tükettiyseniz bebeğin kakası yeşile dönebilir.
 2. Besin alerjisi, yenilen yiyeceklerin bebeğe dokunması da kaka rengini yeşile çevirebilir.
 3. Yiyecekler bağırsaklardan hızlı bir şekilde geçtiğinde, yiyeceklerdeki safra vücut tarafından yeterince emilmez. Bebeklerde sindirim sistemi gelişmeye devam ettiği için ara sıra bu durumla karşılaşılabilir. Koyu yeşil dışkı genellikle bu safra sularından kaynaklanır.
 4. Yeni doğan sarılığı için fototerapi alan bebeklerde, fazla safra dışkı yoluyla atıldığı için kaka yeşil olabilir.
 5. İshal kaka rengi değişikliklerine, kakanın yeşile dönmesine neden olabilir. İshal, ince bağırsak suyu yeterince ememediğinde meydana gelir ve bu genellikle bir virüse bağlı ortaya çıkar. İshal, kakadaki su ve elektrolit miktarını değiştirdiğinden kaka rengini değiştirebilir.
 6. Hazır mama ile beslenen bebeklerin, yedikleri mamada demir sülfat takviyesi varsa veya demir takviyeliyse bebeğin kakası yeşil olabilir.

Bebeklerde yeşil kakanın, yeşil ishalin 25 farklı nedeni ve tedavisi

 1. Anne sütü alan çocuklarda da kakanın rengi bazen yeşil olabilir, bu durum bebeğin bağırsak florası erişkine dönmeye başladığına işaret eder.
 2. Bebeğinizin ara sıra yeşil dışkılaması barsak pasajının artması ile ilgili olup normal kabul edilebilir.
 3. Rotavirüs enfeksiyonları gibi bazı viral enfeksiyonlar da ishale ve yeşil dışkıya neden olabilir.
 4. Yeşil dışkı, anne sütüyle beslenen bebeklere göre mamayla beslenen bebeklerde daha sık görülür. Ancak bu durum formül mama ile beslenen bebeklere özgü değildir ve her ikisinde de olabilir.
 5. Emdikten veya süt ürünleri tükettikten sonra gaz sorunu, huzursuzluk, ağlama sorunu yaşayan bebeklerde laktoz intoleransı olabilir. Laktoz süt ve süt ürünlerinde bulunan bir proteindir. Laktoz intoleransı bu proteini vücut sindiremediğinde meydana gelir. Bebeğinizin süt ürünlerine alerjisi olduğunu gösterir. Laktoz intoleransı, ishal ile birlikte köpüklü yeşil bir dışkıya neden olabilir.
 6. Bebeğin kullandığı antibiyotikler veya emziren anne olarak sizin kullandığınız antibiyotikler, ilaçlar yan etki olarak bebeğin kakasını yeşil yapabilir.

Bebeklerde yeşil kakanın, yeşil ishalin 25 farklı nedeni ve tedavisi

BEBEKLERDE YEŞİL KAKA VE YEŞİL İSHAL NASIL GEÇER?

Bebeğiniz iyi besleniyorsa, ishali kesildiyse, genel olarak sağlığı iyiyse yeşil kaka veya ishal birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Bu süre zarfında bebeğinizi sık sık emzirin. Ancak yeşil kaka ile beraber bebekte huzursuzluk, ağlama, ateş, ishal gibi semptomlar görülüyorsa en kısa zamanda bebeğinizi çocuk doktoruna götürmelisiniz.

Doktor bebek için kan, idrar ve kaka tahlili isteyecektir. Bebekte enfeksiyon nedeniyle yeşil dışkı ve ishal varsa, bazı ilaçlar, antibiyotik reçete edebilir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.