2016-07-19 06:18:39 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:43

Bebeklerde Yoğurt Kabız Yaparmı? Çocuk Doktoru Cevaplıyor

National Digestive Diseases Information Clearinghouse (Ulusal Sindirim Hastalıkları Merkezi ) kabızlığı, haftada 3 kezden az gerçekleşen dışkılama

Bebeklerde Yoğurt Kabız Yaparmı? Çocuk Doktoru Cevaplıyor

National Digestive Diseases Information Clearinghouse (Ulusal Sindirim Hastalıkları Merkezi ) kabızlığı, haftada 3 kezden az gerçekleşen dışkılama olarak tanımlıyor. Kabız olduğunuzda bağırsak hareketleri sırasında zorlanma yaşarsınız, gelen dışkı kurudur ve makattan çıkışı zordur.Hareketsiz yaşam, yeterli lifli gıda tüketmeme dehidrasyon ve çeşitli sağlık sorunları kabızlığın en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Yoğurt gibi bazı gıdalar da kabızlık yapabilir.

Bebeğim katı gıdaya geçti, yoğurt versem kabızlık yapar diyorlar. Yoğurt yetişkinlerde veya bebeklerde kabızlık yaparmı?

CEVAP

Uzman Doktor Murat Aydın'ın cevabı evet yoğurt kabızlık yapar.

Bazı insanlarda yoğurt, süt, ayran gibi süt ürünleri kabızlığa neden olabilir. Kabızlıktan muzdaripseniz ve düzenli olarak bu gıdaları tüketen biriyseniz, bu durumun sorumlusu süt ürünleri olabilir. Süt, peynir, kaymak, tereyağı ve dondurma bile kabızlık yapma potansiyeli bulunan yiyeceklerdir.

Yetişkinler için kabızlığı geçiren doğal yöntemler

Keten Tohumu

Keten tohumu lif ve omega-3 yağ asit açısından zengin yapısı, müshil özelliği ile şiddetli kabızlığı bile gidermekte çok etkili bir gıdadır. 1 yemek kaşığı keten tohumunu bir bardak ılık suya koyup iki üç saat bekletin. Yatmadan önce için. Alternatif olarak iki üç yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu bir bardak ılık suyla içebilirsiniz.

Bal

Bal hafif müshil etkisi gösteren, kabızlığın giderilmesinde önemli rol oynayan bir besindir. Her gün bal tüketerek kabızlığa karşı önlem alabilirsiniz.Kabızsanız günde 3 kez 2 tatlı kaşığı bal tüketin. Ayrıca 1 yemek kaşığı balla biraz limon suyunu bir bardak ılık suya koyup her gün aç karına içmek de kabızlığın giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Pekmez

Yatmadan önce bir tatlı kaşığı pekmez yiyin. Pekmezin tadını sevmiyorsanız meyve suyuna katıp öyle de tüketebilirsiniz. Kabızlık devam ederse pekmezi 1-2 yemek kaşığına çıkarın.

Yoğurt İshale İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Süt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Bulgur Kabızlık Yaparmı, Bulgur Yemek Gaz Veya İshale Neden Olurmu? Tıklayınız

 

Mavi Kadın