10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:16

Bebeklere Gaz Yapmayan Mama Markaları Neledir?

Bebeklere Gaz Yapmayan Mama Markaları Neledir?

Bebekler sindirim sistemleri gelişmeden dünyaya gelir. Bu nedenle de ilk aylarda gaz sorunu yaşarlar. Gaz bebeğin beslenirken çok hava yutmasından da kaynaklanabilir. Biberon kullanan bebeklerde hava yutmaya bağlı olarak gaz sorunları daha fazla görülebilir.

Bebekler sindirim sistemleri gelişmeden dünyaya gelir. Bu nedenle de ilk aylarda gaz sorunu yaşarlar. Gaz bebeğin beslenirken çok hava yutmasından da kaynaklanabilir. Biberon kullanan bebeklerde hava yutmaya bağlı olarak gaz sorunları daha fazla görülebilir. Gazlı bebeklerde hava yutmayı önleyen biberonlar tercih edilebilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi yeni yeni gelişmeye başladığından bebeklerde süt proteini alerjisi ile de karşılaşılabilir. Süt alerjisi olan bebeklerde görülen yaygın belirtiler şişlik, aşırı gaz, kramp, ishal, dışkıda kan veya mukus, kusma ve kilo alımında zorlanmadır. Süt alerjisi olan bebekler için özel alerji mamaları bulunmaktadır ve alerji mamaları doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır.

Kolik genellikle 3 haftalık ve 3 ay arasında görülen, günde birkaç saat sürebilen bebekteki gaz halidir. Bebeklerin %20 sinde görülen kolikte bebek, ayaklarını karın bölgesine doğru çeker, gaz çıkarmakta zorlanır ve devamlı ağlar. Koliğin en önemli nedeni bebeğin henüz tam olgunlaşmamış bağırsaklarının sindirimde zorlanmasıdır.

Gazlı ve kolik sorunu olan bebekler için üretilen bir bebek mamasında prebiyotik liflerin bulunması önemlidir. Bu lifler (Frukto-oligosakkarit ve Galakto-oligosakkarit) bağırsaklardaki yararları bakterileri besleyerek sindirimin daha rahat olmasına yardımcı olur. Hem gaz sancısı hem de kabızlık için sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.

Gazlı bebekler laktozu sindirmekte zorlanabilir. Gazlı bebeklere özel bebek mamalarında laktoz normal mamalara göre azaltılmış olmalıdır.

Annelerin tavsiye ettiği bebeklerde gaz yapmayan mama markaları şunlardır;

 1.  Aptamil Conformil
 2.  Aptamil Prosyneo
 3. Aptamil Pronutra Advance
 4. Bebelac Gold
 5.  Bebelac Nutrikonfor Gold
 6. Hipp
 7. SMA
 8. Humana AC
 9.  Similac

Not: Yukarıdaki mama çeşitleri annelerin memnun kaldığı, bebekte gaz yapmayan bebek maması markalarıdır. Yalnız şu çok iyi bilinmelidir ki her bebeğin bedeni şahsına münhasır olduğundan bir bebeğe gaz yapmayan mama diğerinde gaz problemine neden olabilir. Bu nedenle yukarıdaki mamaları sırayla deneyip bebeğinize iyi gelen mamayı deneme yanılma yöntemiyle tespit edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

19 Yorum

 1. Hatice

  Gaz yapmayan en güzel mama evolvia tavsiye edrim

 2. Tuba Yüksel

  Eğer bebeğinize kabızlık sorunu varsa duzenli olarak günde 1 cay kaşığı eczaneden alınmış saf zeytinyağı verebilirsiniz. Doğrudan ağzına vermeyin mamasina yada anne sütüne katın . Ben cok faydasını gördüm

 3. Mesude sari

  Benim oğlum 4 aylık aptamil veriyordum ama kabızlık çekince onu da bıraktık şimdide esema konfort olanı kullandık şimdide bununda içmiyor bana yardımcı olabilir misiniz acaba

 4. Famile Ürekil

  Benim kızım çok aşırı derecede gazı var ve çok huysuz durmadan ağlıyor. Birde 5 aylık oldu çok zayıf ve kusuyor lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim

 5. Fatma Saçan

  Benim Öner’im Prematil, sadece depolarda mevcut ve Aptamil ile karıştırmayın şakın.

 6. Sevil

  Sma ve golden goat gaz yapmasa da kabızlık yapıyor malesef. O yüzden en iyisi aptamil conformil, kızımın gaz kabızlık bütün sindirim problemlerini o çözdü

 7. Sedef Dans

  Hepsini denedim bizim kızımıza evolvia iyi geldi artık gaz olmuyor o nedenle evolvia kullanıyoruz

 8. semra

  Oğlumun gazi çok

 9. SINEM

  BEBEĞİM 2 AYLIK APTAMİL KULLANIYORUM BEBEĞİME GAZ YAPTI DİĞER MAMALARI KUSUYO NE YAPABİLİRİM??

 10. Dilek

  arkadaşlar gaz sorununun tek çaresi kimyon ben kullandım yediğim yemeklerime 1 çay kaşığı kimyon kattım çok iyi sonuç hiç gaz sorunu yaşamadı bebeğim çok rahattim(biraz tiksindirici ama yapcak birsey yok mükkemmel sonuc)

 
 
KAPAT