16 Ocak 2022, Pazar 22:39

Bebeklere Kestane Ve Kestane Balı Verilirmi, Kestane Bebeğe Gaz Yaparmı?

Kestane, sodyum, potasyum, karbonhidrat, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, D vitamini, B6 Vitamini, B12 vitamini ve magnezyum gibi çeşitli...

Bebeklere Kestane Ve Kestane Balı Verilirmi, Kestane Bebeğe Gaz Yaparmı?

Kestane, sodyum, potasyum, karbonhidrat, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, D vitamini, B6 Vitamini, B12 vitamini ve magnezyum gibi çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan harika bir besindir.

Kestane, bağışıklık güçlendirir, kan basıncını düşürür, kalp sağlığını korur, diyabete iyi gelir, kolestrolü azaltır ve sağlığa daha pek çok faydası vardır.

Sual: Kestane kabızlık yapar diyorlar doğru mu, kabızlık yapan yiyecekler nelerdir?

CEVAP

Dr. Mehmet Atilla Tekin'in cevabı: (Evet, kestane kabızlık yapan besinlerdendir. Ayrıca hamur işleri, beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates, havuç, ayva, elma suyu, inek sütü ve süt ürünleri kabızlığa yol açabilen gıdalardandır.)

Sual: Kestane bebeklerde ve çocuklarda kabızlık yapar mı, kabızlık yapan belli başlı yiyecekler nelerdir?

CEVAP

Çocuk Cerrahisi Uzman Dr. Muzaffer Zorlu'nun cevabı: (Evet yapar, muz, elma suyu, ayva, havuç, kestane, patates, pirinç, formül mamalar, hamurlu gıdalar, fast food tarzı yiyecekler, kolalı kafeinli içecekler, asitli ve gazlı içecekler, inek sütü, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri, dalak, dil, işkembe, beyin,kokoreç, ciğer gibi sakatatlar, margarin, tereyağı, kuyruk yağı, içyağı gibi katı yağlar kabızlık yapan besinlerdir.)

Uzmanlar, kestanenin alerjik besinlerden olduğunu, bebeklere 1 yaşından önce kestane balı ve kestane vermemek gerektiğini, 1 yaşından sonra da ancak doktor onayıyla bu gıdaların bebeğe yedirilebileceğini bildiriyor. 1 yaştan sonra doktor onayıyla kestaneyi suya koyup kaynatıp, blenderdan geçirip, yahut çatalla ezip bebeğinize yedirebilirsiniz.

Kestane bazı bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde gaz, ishal gibi mide bağırsak sorunlarına neden olabilmektedir. Bu durum kestaneye karşı alerjiden meydana gelebileceği gibi, kestane lifli besinlerden olduğundan, normalin üstünde lifli yiyecek tüketiminden de kaynaklanabilir.

Kestane Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Karnabahar Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Sarımsak Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Ispanak Bebeklerde Gaz Yaparmı, Ispanağın Gaz Yapması Nasıl Önlenir? Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT