29 Kasım 2021, Pazartesi 12:08

Bebeklere Pastörize Süt Ne Zaman Verilir 6 Aylık Bebeğe Verilir mi

Bebeklere Pastörize Süt Ne Zaman Verilir 6 Aylık Bebeğe Verilir mi

Bebeklerin anne sütü dışında içecekleri inek sütünü uzman doktorlar ancak 1 yaşından sonra uygun bulmaktadır. İnek sütünün içilmesi için 1 yaşını beklenmesinin birçok farklı nedeni vardır. 1 yaşından önce bebeklere süt vermek kansızlık, alerji, ishal, gelişim geriliği gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Dr. Sibel Spinu bebeklere 1 yaşından önce inek sütü vermemek gerektiğini bildiriyor. 1 yaşından sonra bebeklere süt vermeye başlayabilirsiniz.

İnek sütü, 1 yaşına gelen bebeklerin sindirim sistemi tarafından zorluk yaşanmadan sindirilmektedir. Ancak yine de bebekler 1 yaşına geldikten sonra günde 2 su bardağı yani 500 ml’den fazla inek sütü içmemelidir. Aksi taktirde kansızlık ve kabızlık sorunları yaşanacaktır.

Bebeklere Pastörize Süt Ne Zaman Verilir

Bebeğiniz 12 aylık  yani 1 yaşınaa geldiğinde ona pastörize inek sütü verebilirsiniz. Sütün pastörize olması çok önemlidir çünkü pastörize olmayan sütün içerisinde Salmonella, E. coli ve Listeria gibi sağlık için çok zararlı bakteriler bulunmaktadır. Bu bakterilen sağlığa zararı oldukça büyüktür, vücutta ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bebeklere 1 Yaşından Önce Süt Vermenin Zararları Nelerdir?

Anne sütüne kıyasla, inek sütü içerisinde 3 kat daha fazla protein bulunmaktadır. Bu protein 1 yaşından küçük bebeklerin vücuduna, özellikle de bağırsaklarına ağır gelmektedir ve sindirimsel problemlere yol açmaktadır.  Öyle ki bu yaşta alınacak bu denli fazla protein, bebeğin ilerki yaşamında böbrek problemlerine sebep olabilir.uzmanlar böbrek hastalıklarınınn bir sebebini de inek sütünün içilmesi sonucu böbreğe ağır gelen protein yüküne bağlamaktadır.

 1. İnek sütü içerisinde bulunan bazı yapıtaşları vücutta yabancı olarak algılanmaktadır. 1 yaşından küçük bebekler için bu yabancı maddelerin vücutta alerjiye sebep olma riski çok yüksektir.
 2. İnek sütü bir bebek için gerekli değildir. Çünkü bebeğin gelişimi için gerekli olan vitamin ihtiyacını karşılamaz. Dolayısıyla bebeğin büyümesinde ve gelişiminde yavaşlamaya sebep olur.
 3. 1 yaşından küçük çocuklara verilecek inek sütü ona faydadan çok  zarar getirecektir. Çünkü 1 yaşından küçük  bebekler inek sütünü sindirirken çok zorlanacak ve dolayısıyla bebekte kabızlık ve demir eksikliği görülme ihtimali yükselecektir. Kansızlık sadece yetişkinlerde değil bebeklerde ve çocuklarda  da çok yaygın olarak görülmektedir. Bu yüzden bebeğinizin demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşamasını önlemek için ömrünün ilk 12 ayında ona inek sütü vermekten kaçınmalısınız.
 4. İnek sütündeki protein, laktoz, yağ, kolesterol, kalsiyum ve daha çeşitli birçok hormon çok yüksek oranda bulunmaktadır. Bebeğinizin bağırsakları henüz bunları sindiremediğinden ishal ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Bebekler İçin Süt İle Yapılan Tarifler

Bebekler İçin Süt İle Yapılan Mama Tarifi

Malzemeler

 1. Yumurta
 2. 1 tatlı kaşığı peynir
 3. Süt
 4. 1 tatlı kaşığı pekmez
 5. 3-5 cici bebe

Hazırlanışı

Öncelikle bir yumurtayı haşlayın ve haşlandıktan sonra eğer bebeğiniz küçükse sadece sarısını, eğer büyükse hem sarısını hem de beyazını kullanabilirsiniz. Bir kaseye aldığınız yumurta üzerine 1 tatlı kaşığı pekmez, peynir ve ezmiş olduğunuz cici bebeleri ekleyin. Son olarak sütü de ekleyip tüm karışımı bir çatal yardımıyla ezin. İşte lezzetli mamanız hazır, bebeğinize lezzetle yedirebilirsiniz.

Bebekler İçin Süt İle Yapılan Muhallebi Tarifi

Malzemeler

 1. 3 tatlı kaşığı süt
 2. 150 ml su
 3. 2 tatlı kaşığı irmik
 4. 1 tatlı kaşığı pekmez

Hazırlanışı

İlk olarak bir cezve içine suyu ve irmiği alın. Karışım kaynayıp muhallebi kıvamına gelince ocaktan alın. Son olarak içine süt ve pekmezi de eklediğiniz muhallebi ılındığında bebeğinize yedirebilirsiniz.  

Bebekler İçin Meyveli Sütlü Muhallebi Tarifi

Malzemeler

 1. 1 su bardağı süt
 2. 2 tatlı kaşığı pirinç unu
 3. 2 tatlı kaşığı irmik
 4. 1 tatlı kaşığı şeker (isterseniz muhallebi piştikten sonra şeker yerine pekmez koyabilirsiniz) 
 5. Yarım elma yada herhangi bir meyve
 6. 1-2 ceviz(isteğe bağlı)
 7. Tarçın( isteğe bağlı)

Hazırlanışı

İlk olarak elma ya da istediğiniz bir meyvenin kabuğunu soyun ve cam rendeden geçirin. Sonrasında ise küçük bir tencereyi ocağa koyun ve içine irmik, pirinç unu ve şekeri koyup pişirmeye koyun. Karışım kaynayana kadar sürekli olarak karıştırmanız önemlidir. Kaynadıktan sonra içine kabuğunu soyup rendelemiş olduğunuz meyveyi de koyup 1-2 dakika sonra ocaktan alın. Ocaktan aldığınız muhallebinin üzerine rendelenmiş ceviz veya tarçın koyabilirsiniz veya içine koyup karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız muhallebi soğuduğunda bebeğinize afiyetle yedirebilirsiniz.  Bu muhallebiyi meyve kullanmadan yapmanız da mümkündür. Ayrıca önemli bir püf noktası ise, bu tarifte muhallebi koyu kıvamlı olacaktır, eğer bebeğiniz biraz daha sıvı yiyorsa süt miktarını biraz daha arttırmalısınız. 

Bebekler İçin Kilo Aldıran Mama Tarifi

Malzemeler

 1. 3 adet kuru hurma
 2. 3-5 adet bebe bisküvisi
 3. 8-10 adet fındık veya 1-2 adet ceviz
 4. 1 su bardağı süt
 5. 1 adet muz

Hazırlanışı

Küçük bir cezve içine 1 bardak sütü koyun ve içine çekirdeklerini çıkardığınız hurmaları koyun.  Ardından ocağı orta ateşe getirip cezveyi  ocağa alıp hurmalar yumuşayana kadar pişirin. Diğer yandan bir kaseye fındık,muz ve bebe bisküvisini de koyup içine pişirdiğiniz süt ve hurmayı  da ekleyin ve karışımı blenderdan geçirin. Kıvamının sıvı olmasını sağlayın ki bebeğiniz mamayı biberondan rahatça içebilsin. Biberona koyduğunuz bu lezzetli ve besleyici mamayı bebeğinize verebilirsiniz.

Bebekler İçin Süt İle Besleyici Mama Tarifi

Malzemeler

 1. Yarım çay bardağı su
 2. Yarım çay bardağı süt
 3. 1 tatlı kaşığı irmik
 4. 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 5. 1 yumurta sarısının yarısı
 6. 1 çay kaşığı tereyağı
 7. 1 tatlı kaşığı pekmez

Hazırlanışı

Küçük bir tencere içine  suyu ve sütü koyup üzerine irmik, pirinç unu, yumurta sarısı ve tereyağını koyup iyice karıştırın. Ardından tencereyi orta ateşteki ocağa alıp kaynatın ve pişirin. Piştikten sonra ocaktan alın ve ilk sıcağı çıktıktan sonra içine tatlandırmak amaçlı pekmezi de ilave edip kaynatın. Hazırlamış olduğunuz mamayı bebeğinize verebilirsiniz.    

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT