17 Ekim 2021, Pazar 06:57

Bebeklere tahin ne zaman, kaçıncı ayda verilir? Doktor önerileri

Bebeklere tahin ne zaman, kaçıncı ayda verilir? Doktor önerileri

Susamın ezilip çeşitli işlemler görmesiyle elde edilen tahin, oldukça faydalı bir besindir. Tahin yemenin yetişkinlere birçok faydası olduğu gibi bebeklere de faydası vardır. Ancak bebeklere tahinin doğru zamanda ve doğru miktarda verilmesi oldukça önemlidir. Bebeğin 8. ayından evvel tahin vermek bebeğin mide-sindirimine zarar verebileceği gibi alerjiye de neden olabilir. Bu nedenle uzmanların da tavsiye ettiği gibi bebeklere 8. ayından sonra tahin verilmelidir.

Bebeklere Tahin Ne Zaman Verilebilir?

Uzmanlara göre tahin bebeğe 8. ayından sonra verilmelidir. Doktorlar, bebeğe 8. ayından önce tahin vermenin bebeğe alerjiye sebep olabileceğini söylemişlerdir. Ancak bebeğinizde kansızlık problemi yoksa, doktorunuza danışma şartıyla 6. aydan itibaren de tahin yedirebilirsiniz. Bebeğinize tahin verirken miktarına dikkat etmeli ve gün içerisinde 1-2 tatlı kaşığından fazla tahin yedirmemelisiniz.

Tahin Yemenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

 1. Potasyum içeriği bakımından da zengin olan tahin, içerdiği potasyum sayesinde kalp ve sinir sitemini düzenli çalıştırır. Potasyum minerali bebeğin büyüme gelişme dönemini desteklediği için tahin bebeklere çok fayda sağlamaktadır.
 2. Tahin demir içeriği bakımından oldukça zengin bir besindir. Zengin demir içeriği sayesinde bebeklerde kırmızı kan hücresinin üretimini çoğaltır, böylece bebeklerde kansızlık probleminin önüne geçer.
 3. Tahinin içerisinde sinidirime yardımcı olacak enzimler bulunur. Bu enzimler sayesinde tahin, bebekte kabızlık şikayetinin önüne geçmektedir.
 4. Tahinin içerisinde bol miktarda antioksidanlar bulunur. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak, vücutta hastalık oluşmasının önüne geçer. Bebeğe düzenli olarak tahin yedirmek, bebeğin vücudunda hastalık oluşma riskini en aza indirmektedir.
 5. Tahin aynı zamanda tam bir kalsiyum deposudur. Kalsiyum, bebeklerin büyüme gelişme döneminde kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğe düzenli bir şekilde tahin yedirmek, bebeğin kemik gelişimine destek sağlamaktadır.

Bebeklere Tahin Nasıl Verilmelidir?

Tahin, bebeklerin damak tadına uymayan bir besin olabilir ve bebeğin kusmasına yol neden olabilir. Bu yüzden bebeğinize yalnızca tahin vermemeli, tahini pekmezle yahut birkaç malzemelerle karıştırıp öylece vermelisiniz. Tahini bebeğinize, ister tahin ve pekmezi karıştırıp öyle verebilir, ister de tahini birkaç malzeme ile karıştırıp kahvaltıda yedirmeyi tercih edebilirsiniz.  

Tahin Pekmez Karışımı Tarifi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı tahin, 1 tatlı kaşığı pekmez (8 aydan büyük bebekler için)
 • 2 tatlı kaşığı tahin, 2 tatlı kaşığı pekmez (1 yaşından büyük bebekler için)

Hazırlanışı

Bir kase içerisinde yukarıda verilen ölçüde tahin ve pekmez karıştırılır. Karıştırılan tahin-pekmez bebeğe verilir.

Tahin İle Hazırlanan Kahvaltı Tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı tahin
 • 1 tatlı kaşığı labne peyniri
 • 1 adet haşlanmış yumurta sarısı
 • 2 adet cici bebe
 • 2 tane çekilmiş ceviz
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım adet muz

Hazırlanışı

Karıştırma kabının içerisine tahin, labne peyniri, haşlanmış yumurta sarısı, cici bebe, çekilmiş ceviz, yoğurt ve muz atılır. Tüm malzemeler blenderdan geçirilerek mama kıvamına getirilir. Bebeğiniz için hem doyurucu hem de bir o kadar lezzetli tahinli kahvaltı hazır, afiyet olsun.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT