27 Mayıs 2022, Cuma 03:08

Bebeklere ve çocuklara kestane ne zaman verilir?

Bebeklere ve çocuklara kestane ne zaman verilir?

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan kestane büyük küçük herkesin damak zevkine hitap eder. Kestanenin kansızlıktan tutun da unutkanlığa kadar çocuklara birçok faydası bulunur.

Kestane, soğuk havaların olumsuz şartlarında çocuklar için şahane bir yiyecektir. Hem lezzetiyle damaklarda tat bırakan kestane hem de çocuklarımız için iyi bir enerji kaynağıdır. Bağışıklık kuvvetlendirici özelliği sayesinde vücudu daha dirençli hale getiriyor. Unutkanlığa iyi geldiği gibi kemik gelimini de büyük oranda destekliyor. Ancak bazı çocuklarda ve bebeklerde gaz ve ishal gibi bağırsak sorunlarına neden olabiliyor. Bunun için çocukların kararında tüketmesi ve bebeklere 1 yaşından önce verilmemesi gerekmektedir.

Bebeklere Ne Zaman Kestane Verilmelidir?

Uzmanlar bebeklerin 1 yaşından önce kestane tüketmesini doğru bulmamaktadır. Kestane alerjik bir besin olduğu için 1 yaşından küçük bebeklerde alerjiye neden olabilir veya ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda bebek ishal veya gaz problemleri yaşayabilir. Bebekler 1 yaşına kadar kestane tüketemedikleri gibi kestane balı da yememelidir.

Bebekler 1 yaşından sonra kestane yiyebilirler. Uzmanlar, kestaneyi suyun içerisine atarak kaynattıktan sonra, blenderdan geçirerek veya çatal yardımıyla ezerek püre haline getirdikten sonra bebeğe yedirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Bebeğiniz kestanesinin faydalarından yararlansın istiyorsanız, 1 yaşını doldurduktan sonra aşırıya kaçmadan kestane yedirebilirsiniz.

Kestanenin Çocuklara 5 Faydası

Kestane çok faydalı bir yiyecektir. Ancak çok fazla tüketildiğinde bazı çocuklarda gaz ve ishal gibi bağırsak problemlerine neden olmaktadır. Kestanenin çocuklara bazı faydaları şunlardır;

Hastalıklara kalkan olur;

Kış mevsiminde kestane tüketmek, bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Böylece soğuk havalarda çocukların grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kansızlığa birebirdir;

Kestane, kansızlığı olan çocuklar için çok şifalıdır. Demir eksikliği olan çocukların kış aylarında sıkça tüketmesi gerekir.

Kemik gelişimini destekler;

İçeriğinde bolca vitamin bulundurur. Kestane tüketmek dişleri güçlendirir ve kemik gelişimi için çok faydalıdır. Aynı zamanda da kan dolaşımını hızlandırır.

Sakinleştirir;

Kestanenin sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Zengin besin içerikleri sayesinde strese iyi gelir ve rahatlatır.

Unutkanlığı giderir;

Kestane, unutkanlığı gideren besinler arasında yer alır. Kış aylarında çocuklarım kestane tüketmesi unutkanlıklarını giderecektir. İlerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT