29 Kasım 2021, Pazartesi 11:26

Bebeklere Zeytinyağı İçirmek Faydalı mı Ne Zaman Verilir Faydaları Ne

Bebeklere Zeytinyağı İçirmek Faydalı mı Ne Zaman Verilir Faydaları Ne

Sıvı altın olarak bilinen zeytinyağı, bebeğin gelişim sürecinde ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali sağlamaktadır. Çok iyi antioksidan kaynağı olan zeytinyağı, bebeklerin kemik gelişimine katkıda bulunur. Yeni doğan bebeklere zeytinyağı verilemez. Bebek 6 aylık olduktan yani ek gıdaya geçtikten sonra kahvaltılarına, mamalarına yiyeceklerine 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenebilir. 

Yenidoğan Bebeğe Zeytinyağı Verilir mi?

Bebekler için çok şifalı olan zeytinyağı, kemik ve beyin gelişimi için çok faydalıdır. Hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Bebeklerin gaz sıkıntısını giderir. Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağının bebeklere şifalı olduğunu söylemiş, yenidoğan bebeklere ise zeytinyağı içirmenin doğru olmadığını dile getirmiştir.

Bebeğe Zeytinyağı İçirmek Faydalı mıdır?

Canan Karatay, bebeklere zeytinyağı içirmenin faydalarını şu şekilde ifade etmiştir ;

“ Bebeklere zeytinyağı vermek onların gelişimi için çok önemlidir. Hatta zeytinyağı bebekler için en şifalı meyve suyudur diyebilirim. Anne sütünde bulunan maddeler, zeytinyağında da bulunur. Bu nedenle zeytinyağıyla anne sütünün arasında hiçbir fark yoktur. Tabi ki güvenerek aldığınız zeytinyağı için bunları söylüyorum. İçine farklı maddeler katılmamış, bozuk olmayan, soğuk sıkım ve %100 doğal zeytinyağı anne sütüne denktir. Özetle zeytinyağı çok şifalı ve bebeklerin gelişimi için çok kıymetli bir nimettir. Bebeğin anne sütünden alacağı bütün faydayı sağlar. Anne sütü hayvansal kolesterol içerirken, zeytinyağı bitkisel kolesterol içerir. Ancak bu sizi sakın endişelendirmesin çünkü bitkisel kolesterolün hiçbir zararı yoktur, çok faydalıdır. Hatta bütün bitkilerde bulunur. Bebek mamalarının veya biberonların içine bir çay kaşığı zeytinyağı eklemeniz bebeğinizin gelişimine katkı sağlar. Bebeğin gazını alır ve rahatlatır.”

Bebeğe Zeytinyağı Ne Zaman ve Ne Kadar Verilmelidir?

Her şeyin fazlası zararlıdır. Zeytinyağı da öyle. Bebeğe fazla ölçüde zeytinyağı vermek bağırsaklarını bozabilir, ishale neden olur. Bebeğinizin mamasına zeytinyağını çeyrek çay kaşığı kadar koymak yeterli olacaktır. Zeytinyağı çok kıymetlidir. Çocuk, genç, yaşlı herkesin sağlığı için tüketmesi gerekir.

Bebeklerin ek gıdaya geçtiği 6.ay itibariyle, günde iki tatlı kaşığı zeytinyağını mamasına, biberonuna veya çorbasına katabilirsiniz.  Mamasına katmadan sade zeytinyağını içirmek doğru olmaz. Yiyeceği şeylere katılmalıdır.

Zeytinyağın Bebekler İçin Faydaları

  • Zeytinyağı bebeklerde kabızlığa doğal çözümdür. Ek gıdaya geçen bebeklerin yiyeceklerin 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı katıp kabızlığı önleyebilirsiniz.

  • Zeytinyağını biraz ılıtın, avucunuza dökün, bebeğinizin karnına saat yönünde hafifçe masaj yapın. Bu yöntem gaz sancısını geçirmeye ve bebeği rahatlatmaya yardımcı olur.

  • Zeytinyağı içeriğindeki vitamin ve mineraller açısından zengin bir antioksidandır. Bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar, hastalıklardan korur.

  • Zeytinyağı bebeklerin tırnaklarını güçlendirir ve parlak olmasını sağlar.

  • Bebeklerin başındaki konağı temizlemek için, saç diplerine zeytinyağı ile nazikçe masaj yapabilirsiniz. 15 20 dakika masaj yaptıktan sonra sert olmayan bir fırçayla konağı temizleyebilirsiniz.
  • Bebeğinizin huysuzluğunun geçmesi ve gazını gidermesi için zeytinyağı kullanın. Avucunuza dökeceğiniz bir miktar zeytinyağı ile bebeğinizin karın bölgesini nazikçe ovalayın. Şayet gaz problemi ve uzun süre kabızlık gibi şikayetler devam ediyorsa uzmandan yardım almalısınız.
  • Bebeklerin kafa derisinde kepeğe benzer sarımsı kabuklar görülmesine seboreik dermatit, halk arasında ise konak denir. Zeytinyağı doğal nemlendirici özelliği sayesinde bu cilt rahatsızlığını geçirmede oldukça etkilidir.
  • Bebekler pişik olduğunda anneler bir an önce pişiğin geçmesini isterler. Zeytinyağını biraz su ile açarak karıştırın. Bebeğinizin pişik bölgelerine sürün. Düzenli kullanımda bebeğiniz de sizde rahatlayacak, pişik sorunu ortadan kalkacaktır.
  • Bebeğinizin kulağı tıkandığında, kimyasal bir ürün kullanmak yerine doğal olduğuna emin olduğunuz zeytinyağından 1-2 damla damlatabilirsiniz. Bebeğinizin tıkanmış kulağını açacaktır.
  • Zeytinyağının bir diğer faydası ise kolik bebeğin gazını giderir ve rahatlatır. Bebeğin karnını ısıttığınız zeytinyağı ile ovarak masaj yaparsanız bebeğin gazını almasına ve ağlamasına iyi gelecektir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT