01 Mart 2021, Pazartesi 13:51

Bebeklerin Rahat Deliksiz Uyuması Uyumakta Zorlanan Bebekler İçin Dualar

Bebeklerin Rahat Deliksiz Uyuması Uyumakta Zorlanan Bebekler İçin Dualar

Bebeklerin bazıları uykuya dalarken hiç zorlanmaz. Bazılarını uyutmak ise öyle kolay olmaz. Bir kısmı da hemen uyusa bile uykusunun bölünmesi fazla sürmez. Uyku da uyanıklık da canlıların ihtiyaç duyduğu fizyolojik süreçlerdir. İnsanlar gibi diğer canlıların da uykuya gereksinimi vardır. Uyumadan yaşamamız imkânsızdır. Bebeklik döneminde uykuya geçiş daha güç olabilir. Peki uyumayan bebekler için hangi sûre okunur? Bebeği uyutmak için dua var mıdır?

İslâmi kitaplarda çeşitli durumlar için birçok dua bildirilmiştir. Bebeklerin uyuması için dua da bunların arasında yer almaktadır. Uyku duası bebeklerin mışıl mışıl uyumalarına vesile olacaktır.

Bebekleri Uyutmak İçin Hangi Dualar Sureler Okunabilir?

Abdülhakim-i Arvasi hazretleri kuddise sirruh buyuruyorlar ki; Kur'an-ı kerim öyle bir kitab-ı ilahidir ki, onun her harfinde yüzbin derde, yüzbin şifa vardır. İlaçların bir kısmı kat'idir, bir kısmı zannîdir. Yani bir kısmı mutlak şifadır bu, bir kısmı ise şifa olabilir de, olmayabilir de. Kur'an-ı Kerim kat'i şifadır. Hiç şüphe yok. Kat'i ilac olduğunu Allahü teala buyuruyor.

Bebeğinizi uyutmak için Kuran-ı Kerimden ayetleri okuyabilirsiniz.

Uyumayan bebeğe Fatiha suresini, Felak ve Nas Suresini ve İnşirah suresini uyuması niyetiyle okuyabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bildireceklerimize uyarak bebeğin kısa sürede uyumasını sağlayabilirsiniz.

Eshabı Kehfin isimlerini bir kağıda yazıp bebeğin yastığının içine koyun. Mışıl mışıl uyuyacaktır.

Bebekleri Uyutmak İçin Uzmanlardan Öneriler

  1. Uyumayan bebeğe doktorunuza danışıp Ataraks şuruptan yarım ölçek yatmadan önce verebilirsiniz.
  2. Bebekler için uyku ilacı kullanmadan önce doktoruna danışmak gerekir. O da uygun görürse Bay Bay uyku damlası veya Melila uyku damlası kullanılabilir. Yahut İyi Geceler çayı içirilebilir. (Melila damla verecekseniz 4-5 damla yeterlidir.)
  3. Bebek gündüzleri fazla uyutulmamalıdır. (Tabii ki gündüz uykusu da bebekler için bir ihtiyaçtır. Fakat bebeği uykusu olmadığı halde uyumaya zorlamamalıdır.) Çikolata, çay ve kola gibi kafein içerikli gıdalar ve içcecekler verilmemelidir. Akşam saatlerinde, efor sarf etmesini gerektirecek oyunlar oynayarak bebeğinizin biraz yorulmasını sağlayabilir, böylece daha kolay uykuya dalmasına yardım edebilirsiniz.
  4. Uyuyacağı ortamın sessiz ve loş ışıklı olması da kaliteli bir uyku çekmesini kolaylaştıracaktır.
  5. İyi Geceler çayı bebeğinizin huzurla uyumasına katkıda bulunacaktır. Humana İyi Geceler çayından verilebilir, %100 doğaldır.
  6. Bebeğin uyuma vaktine yakın bu çaydan hazırlanır. 100 ml kadar kâfidir. Daha huzurlu uyumasına destek olacaktır.
  7. Çocuk gün içerisinde enerji harcarsa gece uykuya dalarken güçlük çekmeyecektir. Bu yüzden hareketli aktiviteler yaparak onu iyi bir gece uykusuna hazırlamalıdır. Bu arada hazırlık demişken şunu da ifade etmeliyiz ki; çocuğun uykuya hazırlanması ve yatırılması her gün aynı saate denk gelmelidir. Böylelikle çocuk buna alışacak ve bir süre sonra uykusu hep o vakitlerde kendiliğinden gelmeye başlayacaktır.
  8. Odasının aşırı soğuk veya fazla sıcak olması da uykuya geçişini zorlaştırır. Oda ısısının uygun seviyede olmasına dikkat edilmelidir.
  9. Dar giysiler giydirilmemeli; bol ve terletmeyen kıyafetler tercih edilmelidir.
  10. Çocuğun yatacağı odanın sessiz olması gerektiğini yukarıda ifade etmiştik fakat bu -deyim yerindeyse- 'çıt çıkmasın' demek değildir. Evdeki normal seslerin bir zararı yoktur. Hem bu, bebeğin sesli ortamda da uyuma becerisi kazanmasına yardımcı olur. Tamamen gürültüsüz bir yerde uyumaya alıştırılan çocuklarda sonra hassasiyet gelişebilir ve en ufak sesten rahatsız oldukları için kolayca uyumakta zorluk yaşayabilirler.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT