29 Kasım 2021, Pazartesi 11:43

Bebeklerin Saçı Neden Dökülür, Bebeğimin Saçı Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Bebeklerin Saçı Neden Dökülür, Bebeğimin Saçı Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Saç dökülmesi sadece yetişkinlere özgü bir problem değildir, bebeklerde de sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Yeni doğanlarda saç dökülmesi genellikle normal kabul edilir. Bebekler ilk senelerinde saç dökülmesi yaşamaya meyillidirler. Yetişkinlerde olduğu gibi, bebekler de saçların uzadığı ve dinlendiği dönemler geçirirler. Yeni doğan bebeklerde olan saç dökülmesi gayet normaldir ve ortada endişe edilecek bir durum yoktur. Bebeklerde genellikle ilk 6 ayda saç dökülmesi görülür ve yeni doğan bebeklerdeki saç dökülmesi tıbbi olarak telojen olarak adlandırılır. Ancak bebeklerde saç kaybına neden olabilen başka faktörlerde vardır;

Tinea capitis kafa derisinde görülen ve saçkıran olarak adlandırılan bir mantar enfeksiyonudur ve çocuklarla bebeklerde yaygın olarak görülür. Pullu yamalar şeklinde ya da kafa derisinde siyah noktalar şeklinde belirti verebilir.

Alopesi areata bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırarak saç kaybına neden olduğu bir durumdur.

Trikotilomani saç çekilmesi gibi bir güç sonucu oluşan saç kaybıdır. Trikotilomani duygusal ya da fiziksel stresten kaynaklanan kompulsif bir davranış biçimidir.

Uyku pozisyonu Bir seferde birkaç saat aynı pozisyonda uyumak da bebeklede saç dökülmesinin bir nedeni olabilir.

Stres, ateş ve hormonal değişiklikler Kafa derisinin %5-15’indeki saçlar genellikle dinlenme evresindedir. Fakat stres, ateş ya da hormonal değişiklikler saç büyümesini durdurabilir hatta dökülmeye de yol açabilir.

Kötü beslenme Vitamin H veya Biotin vücuttaki karbonhidratları glikoza dönüştürerek vücuda enerji sağlarlar. Çinko, hücresel metabolizmaya çeşitli yönleriyle katılan temel minerallerden biridir. Bu vitaminlerin eksikliği saçlarda dökülme ile sonuçlanabilir.

Endokrin Sorunları Bazı bebeklerde, saç dökülmesinin nedeni hipotiroid olabilir. Tiroid bezinin normalin altında çalışması ile gerekli tiroid salgılanmaz, saçta dökülme meydana gelir.

Bebeklerde saç dökülmesi nasıl geçer?

 1. İlk önce bir çocuk doktoruna başvurup gerekli tetkikleri yaptırın, doktor teşhis ettiği sağlık sorununa göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.
 2. Bebeğiniz için At nalı şeklinde bir yastık kullanın.
 3. Bebeğinizin kafasına badem yağı, zeytinyağı gibi yağlar ile masaj yapmanız saç derisinde kan dolaşımını artırır ve saç köklerini besler.
 4. Bebeğiniz uyuduktan bir müddet sonra uyku pozisyonunu değiştirin.
 5. Bebeğinizin saç dökülmesi devam ederse, mutlaka ihmal etmeden çocuk doktoruna  başvurun, doktorunuzdan vitamin testi yapılmasını talep edin. Bazı vitamin eksikleri de bebeklerde saç dökülmesi yapabilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gidilir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Eda

  Merhaba benim oğlum 9 aylık yeni doğduğunda saçları döküldü 7 aydan sonra yine dökülmeye başladı bu normal mi endişeleniyorum

 2. Pln

  Merhabalar,kızım iki buçuk yaşında.saçlarının yüzde 80'i döküldü
  Üniversite hastanesi strsten kaynaklı saç kıran dedi.Adavantan krem yazdı bi fayda görmedik. Çok yavaş uzuyor ense bölgesinde kök görünmüyor.Saçların çıkmama ihtimali var mı?

 3. Nazlı

  Bebegim 5 ay 16 gunluk am saçları dökuruyor sag ve sol kulagin arkası dokuruyor nolmalmidir

 4. Efendim bebeklerde saç dökülmesi ile ilgili nedenleri gözden geçirin, belki çocuğunda kansızlık veya herhangi bir rahatsızlık vardır ve saçları bundan dökülüyordur. Bu nedenle çocuğunuzu doktora götürüp kan ve vitamin testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 
 
KAPAT