Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bel ağrısı fakirlikten, bacak ağrısı kıskançlıktan: Vücudumuzdaki ağrıların 10 duygusal sebebi

Mavikadin>Sağlık>Bel ağrısı fakirlikten, bacak ağrısı kıskançlıktan: Vücudumuzdaki ağrıların 10 duygusal sebebi

Yapılan bilimsel ve akademik araştırmalar vücutta çekilen ağrıya sadece fiziksel yaralanmaların değil aynı zamanda stres ve duygusal sorunlardan da kaynaklanabileceğini gösteriyor. Duygularımız bedenimizde oluşan ağrıların bilinçaltı sebebi. Hastalık önce ruhumuzda başlar sonra bedenin bir organında ortaya çıkar. Aslında hasta olan ruhumuzun yara almış tarafıdır…

Yapılan bir çalışmaya göre omuz ağrısı duygusal bir yükü taşımayı ifade edebiliyormuş.
Yapılan bir çalışmaya göre omuz ağrısı duygusal bir yükü taşımayı ifade edebiliyormuş.

Amerika’daki Psychology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, vücutta meydana gelen ağrıların, fiziksel sebeplerinin yanı sıra duygusal sebepleri bulunuyor. Yapılan çalışma özellikle fiziksel sebebi bilinmeyen kronik ağrıların nedeninin çözülmeyen travmalar olabileceğini iddia ediyor. Peki, hangi duygular hangi bölgeleri etkiliyor? İşte vücudumuzdaki ağrıların 10 duygusal sebebi:

BAŞ AĞRISININ NEDENİ ‘STRES’

Baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri stres… Vücutta kasılmalar, rahatlayamama, düzensiz nefes alma da yine baş ağrısının nedenleri arasında.

AFFEDEMİYORSANIZ BOYUN AĞRISI ÇEKİYORSUNUZ

Yapılan bir çalışmaya göre kronik boyun ağrısının altında insanları affedememek ve kin beslemek yatıyor olabilir.  Yok ben herkesi affettim ama yine ağrım geçmiyor diyorsanız, biraz egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz.  

SIRT AĞRISININ NEDENİ SEVGİ EKSİKLİĞİ

Sırt ağrısı ise çevrenizden beklediğiniz destek ve sevgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabilirmiş. Bunun için savaşmak yerine sevmeyi ve sevişmeyi göz önüne alın. Tabii oturma ve duruş bozukluklularınızı da bir gözden geçirin.

Bel ağrısı fakirlikten, bacak ağrısı kıskançlıktan: Vücudumuzdaki ağrıların 10 duygusal sebebi

OMUZ AĞRISI SUÇLULUK YÜKÜYLE İLİŞKİLİ

Psycology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre omuz ağrısı duygusal bir yükü taşımayı ifade edebiliyormuş. Bu yük bir başkasının size yüklediği yük de olabilir, bir suçluluk duygusu da.

İLETİŞİM YOKSA AĞRISI ELİNİZE VURUYOR

Psikologlar ellerimizin insanlarla olan iletişim aracımız olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle biriyle konuşurken vücut dilimizde en çok ellerimizi kullanıyoruz. Dolayısıyla ellerimizin ağrımasının kaynağı da iletişim eksikliği, anlatmak isteyip anlatamadıklarımız, kendimizi ifade edemeyişimiz olabilir.

BEL AĞRISI MADDİ KAYGIDAN

Yapılan çalışmaya göre dinmeyen bel ağrıları gelecekle ilgili maddi kaygılardan (ev, iş, para, geçim sıkıntısı) olabiliyormuş. Maddi kaygıdan kurtulmak için kaygıya yol açan etkenlerle yüzleşmeyi ve düşünce biçiminizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

KALÇA VE DİRSEK AĞRISININ NEDENİ DEĞİŞİME DİRENMEK

Siz hayatınıza büyük değişiklikler yaşadığınıza, değiştiğinizi düşündüğünüz, kalçanız ve dirsekleriniz sinyal vererek bu değişime direnir ve düzeni korumak istermiş.

Bel ağrısı fakirlikten, bacak ağrısı kıskançlıktan: Vücudumuzdaki ağrıların 10 duygusal sebebi

DİZ AĞRISININ ALTINDA YÜKSEK EGO YATIYOR

Diz ağrısının altında yatan nedenler arasında yüksek ego, kibir ve kendini beğenmişlik yer alıyor. Tabii dizlerinize meninsküs olup olmadığını öğrenmenizde de fayda var.

BACAK AĞRISI KISKANÇLIKLA İLİŞKİLİ

Yapılan çalışmaya göre bacaklarda oluşan ağrının kişinin kendine güvensizliği, yetersizlik duygusu ve kıskançlığın tetiklediğini düşünülüyor.

AYAK AĞRILARININ SEBEBİ UMUTSUZLUK

Kötümserlik ve umutsuzluğun yükünü de ayaklar çekiyor. Vücudun bütün yükünün ayaklarda birikirken, kötümserliğin olumsuz etkileri de ayakları etkiliyor.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...