2018-02-23 02:14:57 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:44

Bel Ağrısı Neden Olur Bel Neden Ağrır?Bel Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Bel, kalçanız ve kaburgalarınız arasında bulunan bölgedir. Çok çalışılan gün sonrasında bel ağrısını bütün insanlar yaşar. Bel ağrısı bel fıtığından böbrek iltihabına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Bel Ağrısı Neden Olur Bel Neden Ağrır?Bel Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Bel, kalçanız ve kaburgalarınız arasında bulunan bölgedir. Çok çalışılan gün sonrasında bel ağrısını bütün insanlar yaşar. Bel ağrısı bel fıtığından böbrek iltihabına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Apandist, böbrek hastalıkları, böbrek enfeksiyonu, bel fıtığı, mesane enfeksiyonu, pelvik enfeksiyonları, yumurtalık enfeksiyonu ve diğer karın bölgesindeki sorunlar da bel ağrısına neden olabilirler. Yanlış oturma stillerine ek olarak spinal stenoz (eklem iltihabı nedeniyle) gibi daha birçok nedenden bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrıları genellikle bel bölgesindeki kasların gerilmesinden kaynaklanır. Normalde alışık olmadığınız kadar ağır bir aktivite sonucu, bel bölgesindeki kaslarınız gerilebilir. Eşya taşımak, bavul taşımak ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrıyabilir ki bu tip ağrılar biraz dinlendikten sonra geçer. Ayrıca mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması, soğuk algınlığı, beli açık giysiler giymek gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir. Sol bel ağrısı duruş ve yatış bozuklarından dolayı meydana gelebilir. Ayrıca böbrek taşı düşürmek, böbrek iltihabı ya da böbrek büyümesi de sol veya sağ bölgede bel ağrısına sebep olabilir.

Bel ağrısının diğer nedenleri;

 1. Bel fıtığı
 2. Yanlış oturma pozisyonu
 3. Stres
 4. Hareketsiz yaşam
 5. Bel tutulması
 6. Aşırı kilo
 7. Bel kayması
 8. Büyük göğüsler
 9. Kireçlenme
 10. Osteoartrit
 11. Osteoporoz (Kemik erimesi)
 12. Omurganın kemiklerinde primer tümör
 13. Pelvik iltihabı
 14. Çikolata kisti
 15. Böbrek, prostat, akciğer gibi diğer bölgelerden metastas yapan tümörler

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı için Fizik Tedavi doktoruna gidebilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözümler

Lahana Yaprağı

Süte batırılmış lahana yaprakları, bel ağrısını geçirmek için mükemmel bir yöntemdir. Lahana yaprakları, bel ağrısını gidermek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Lahana yaprağının iyileştirme özellikleri, burkulma ve gerilmeleri tedavi etmede çok etkilidir.

 1. Bir bardak doğranmış lahana yaprağı alın.
 2. İçerisine yarım bardak süt ekleyin.
 3. 10 dakika boyunca kaynatın ve macun haline gelinceye dek öğütün.
 4. Bu macunu, ağrıyan bölgelere sürün.
 5. 30 dakika boyunca bekletin.
 6. Bu yöntemi, hızlı iyileşme sağlamak için haftada 3 defa uygulayın.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres, bel ağrılarına karşı kullanabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Genellikle, bel ağrısının nedeni, kas dokularının hasar almasıdır. Sıcak kompres, bel bölgesini rahatlatacaktır. Ağrıyan beli rahatlatarak, hızlı bir iyileşme süreci sağlayacaktır. Daha iyi kan dolaşımı, kas liflerinin iyileşme sürecini hızlandırır. Sıcak kompres, kan damarlarının açıklıklarını genişletecek ve bölgeye daha fazla kan göndererek, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 1. Sıcak su torbasını, rahat edebileceğiniz sıcaklıktaki su ile doldurun.
 2. Ağrıyan bölgeye 5-10 dakika boyunca koyun.
 3. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun.
 4. Bel ağrılarından kurtulmak için günde 2 defa uygulayın.
 5. Alternatif olarak, eğer sıcak su torbanız yok ise, temiz bir havlu da kullanabilirsiniz.
 6. Bir havluyu, sıcak suya sokun.
 7. Fazla suyu sıkın.
 8. Bu havluyu, sıcak kompres olarak kullanarak, bel ağrısından kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Masajı

Hindistan cevizi, bel ağrısı tedavisi için mükemmel bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı, içerisinde kompleks besin öğeleri ve enzimler bulundurur. İçerdiği yağlı asitler ve iltihap önleyici özellikler ise, şişmeyi ve kızarıklığı azaltır. Bağ dokuları rahatlatır ve kas ağrılarını azaltır.

Hindistan cevizi içerisinde bulunan bir aktif bileşen olan lorin asit, kas kramplarını önler. Ağrıyı azaltır ve bağ dokuları rahatlatır. Hindistan cevizi yağının, sinir yatıştırıcı etkisi de, bel ağrısını önlemede başarılıdır.

 1. 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını biraz ısıtın.
 2. Ağrıyan bölgeye sürün.
 3. Parmaklarınızı kullanarak, bölgeye 10 dakika boyunca masaj yapın.
 4. 10 dakika boyunca, cildinizin bu yağı emmesini bekleyin.
 5. Ilık su ile yıkayın.
 6. Bu yöntemi, hızlı bir iyileşme sağlamak için günde 2 defa uygulayın.

Hintyağı

Hintyağı ile tedavi yöntemi de bel ağrısını ortadan kaldırabilir. Hintyağının, doğal ağrı kesici özellikleri, akut ve kronik ağrıları gidermede başarılıdır.

Hintyağı, eklem iltihabı ağrılarını tedavi etmede çok başarılıdır. Bağ doku gerilmelerini, hücre fonksiyonlarını arttırarak, azaltır. Bu birçok acı verici sağlık durumunu iyileştirebilir. Eski yöntemlerde, hintyağı, çok yaygın olarak, kronik diz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır.

 1. 2 yemek kaşığı hintyağını ısıtın.
 2. Ağrıyan bölgeye sürün.
 3. Yağı iyice yayın ve 5 dakika boyunca masaj yapın.
 4. Bundan sonra 30 saniye boyunca, cildinizin yağı emmesini bekleyin.
 5. Ilık su ile yıkayarak yağı temizleyin.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Tıklayınız 

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Doğal Tarifler Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…