Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Vücudunuzun sessiz çığlığı: Bel çevresi ölçüsü hastalık habercisi olabilir

Mavikadin>Sağlık>Vücudunuzun sessiz çığlığı: Bel çevresi ölçüsü hastalık habercisi olabilir

Sağlıklı vücut ağırlığında olsanız bile bel çevrenizin kalın olmasının bazı hastalıklarla ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? Bel çevresi kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm'yi aşmışsa vücut alarm veriyor demektir.

Vücudunuzun sessiz çığlığı: Bel çevresi ölçüsü hastalık habercisi olabilir

Fazla kilolar, birçok hastalığın habercisi olabilir. Yapılan araştırmalar, özellikle diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanser ve hatta demans (bunama) gibi risklerin fazla kilolarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, fazla kilolar kadar bel çevresi kalınlığı da önemli bir gösterge olarak kabul edilmekte ve sağlık durumuyla ilgili önemli bilgiler sunmaktadır.

Kadınlar için bel çevresi 88 cm'den fazla, erkekler için ise 102 cm'den fazla olanlar, düşük bel çevresine sahip olanlara göre vücut yağ dağılımı nedeniyle daha yüksek hastalık riski taşırlar. 

Bel çevresindeki artış, insülin direnci, diyabet, karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol gibi birçok hastalığın riskini artırabilir. Bel çevresi aynı zamanda metabolik sendromun belirgin bir göstergesi olarak kabul edilir. Uluslararası Diyabet Vakfı'na göre, erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm üzerindeki bel çevresi, metabolik sendrom ve kalp hastalıkları riskini artırabilir.

Vücudunuzun sessiz çığlığı: Bel çevresi ölçüsü hastalık habercisi olabilir

BEL ÇEVRESİ BEYİN FELCİ RİSKİ HAKKINDA İPUCU VERİYOR

Prof. Dr. Derya Uludüz, "Sigara bağımlılığı, hareketsiz ve stresli yaşam, sağlıksız beslenme gibi etkenler, nörolojik hastalıklar için önemli risk faktörleri oluştururken, aynı zamanda bel bölgesinin ölçüsü de beyin sağlığı hakkında ipuçları veriyor. Elma tipi vücut ölçülerine sahip kişiler, özellikle beyin ve damar hastalıkları açısından daha yüksek risk altında" dedi.

Karın / bel bölgesinde fazla kilo ve yağlanmaların beyin sağlığı açısından daha büyük risk taşıdığını ifade eden Uludüz şu bilgileri paylaştı: Her insanın vücut yapıları farklılık gösterir. Kilo ve yağ miktarı, bazı insanlarda vücuda eşit şekilde dağılabilirken, bazılarında özellikle basen bölgesinde yoğunlaşabilir ya da karın bölgesinde birikim gösterebilir. 'Elma tipi' olarak adlandırılan bu vücut tipine sahip kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, inme ve tip 2 diyabet riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Vücudunuzun sessiz çığlığı: Bel çevresi ölçüsü hastalık habercisi olabilir

KALIN BEL ÇEVRESİ OBEZİTEYE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olan diyabetin oluşumunda özellikle bel çevresinde normalden fazla yağlanmanın etkili olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, bel çevresinin özellikle kadınlarda 88, erkeklerde ise 102 santimetre üzerinde olan bireylerin diyabet açısından daha yakından incelenmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Şişmanlık olmasa bile, bel çevresi kalınlığının normalin üzerinde olması, Tip-2 diyabet gelişme riskini artırıyor.

JAG (Journal of Academic Gymnastics) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre; Türkiye'de yapılan altı çalışmada bel çevresi ölçümleri incelendiğinde, kadınlarda ortalama bel çevresinin 89.7 cm, erkeklerde ise 93.6 cm olduğu hesaplanmıştır. Bu değerler, kadınlarda Amerikan halkı için belirlenen sınır değeri olan 88 cm'nin üzerinde, erkeklerde ise nispeten düşük olan 102 cm'nin altında olduğunu göstermektedir. Ancak, Uluslararası Diyabet Birliği (IDF) tarafından önerilen Avrupa, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu halkları için üst sınır değerlere (kadınlar için 80 cm, erkekler için 94 cm) özellikle kadınlarda belirgin şekilde yüksek, erkeklerde ise tam sınırdadır.

Abdominal obezite prevalansının, kadınlar için %51, erkekler için %21 olarak belirlendiği bulgu, Türk kadınlarının erkek tipi yağlanma oranının standart obeziteden daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu durum, kadın hastalarda bel çevresi ölçümünün standart fizik muayenenin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ölüm istatistiklerine göre, her yıl dolaşım sistemi hastalıklarının başlıca ölüm nedeni olduğu, kadınların ise erkeklere göre dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı olarak daha fazla oranda hayatlarını kaybettikleri gözlemlenmiştir. Türk kadınlarının abdominal obezite sıklığı açısından Ortadoğu ülkelerine daha yakın bir profil çizdiği belirtilmiş, ancak ülkemizde etkin mücadele ile birlikte eşlik eden risk faktörleri kardiyovasküler olay oranını azaltmaktadır.

BEL ÇEVRESİNE GÖRE ŞİŞMAN MISINIZ, ZAYIF MI?

Bel çevresi ve bel kalça oranı, sağlık durumunu değerlendirmede önemli göstergelerdendir. Sağlıklı bir bel kalça oranı erkeklerde 1'in altında, kadınlarda ise 0.8 olarak kabul edilir. Bel çevresi, erkeklerde 94 cm'nin altında normal olarak değerlendirilirken, 94-102 cm arasındaki değerler fazla kilolu, 102 cm ve üzeri ise obezite sınıfına girer. Kadınlarda ise 81-89 cm arasındaki değerler fazla kilolu, 89 cm ve üzerindekiler ise obez olarak kabul edilir.

Vücudunuzun sessiz çığlığı: Bel çevresi ölçüsü hastalık habercisi olabilir

BEL ÇEVRESİ ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Bel çevresi genellikle göbek deliğinin üzerinden ölçülen önemli bir sağlık göstergesidir. Ayakta durun ve karın kaslarınızı rahat bırakın. Bir mezura kullanarak bel çevrenizi göbek deliği hizasında sıkın. Nefesinizi verip ölçümü yapın.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, Journal of Academic Gymnastics
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...