2022-09-23 14:25:00 | Son Güncelleme : 2022-09-23 14:35:10

Belirgin ve vurgulu bakışlar: Kahverengi gözler için makyaj tüyoları

Makyajların en ön plana çıkan kısmı ve çekici bakışların olmazsa olmaz adımı göz makyajı. Makyajda kahverengi gözleri vurgulamanın yolu, doğru renkleri ve teknikleri kullanmaktan geçiyor! Peki, kahverengi gözlü kişiler göz makyajında hangi renkleri kullanmalı? Detaylar haberimizde…

Yanlış renk seçimleri, makyajınızı donuk gösterebilirken, göz renginize uygun seçeceğiniz doğru renklerle etkileyici ve çarpıcı bakışlara sahip olabilirsiniz.
Yanlış renk seçimleri, makyajınızı donuk gösterebilirken, göz renginize uygun seçeceğiniz doğru renklerle etkileyici ve çarpıcı bakışlara sahip olabilirsiniz.

Kahverengi gözlüler çok şanslılar. Niye mi? Çünkü hemen hemen her tonun yakıştığı doğal bir göz rengine sahipler. Her makyaj stiline ve rengine elverişli kahverengi gözlülerin, bu göz rengini doğru renkler ile daha da ön plana çıkarmaları mümkün. Nötr tonlardan cesur renk tonlara kadar pek çok renk gözlerinizin öne çıkmasını sağlayacak. İşte kahverengi gözlülerin, göz makyajını çekici hale getirmelerinde yardımcı olacağını düşündüğümüz öneriler:

KAHVERENGİ GÖZLERİ HANGİ RENK ORTAYA ÇIKARIR?

Kahverengi gözlerde dikkati göz bebeğinize çekmek ve onları mümkün olan en iyi şekilde vurgulamak için oluşturulmuş bir renk tonu çarkı var. Sayacak olursak; gri, mor, haki, toprak, altın rengi ve bakır tonları. İşte kahverengi gözlülerin göz makyajında doğal güzelliğini vurgulayacakları o renkler:

BAKIR VE KIZIL TONLAR

Kahverengi gözlüler, göz makyajında parlak bakır tonları, sarı, turuncu ve kızıl tonlarını gönül rahatlığıyla uygulayabilir. Bu tonlar bakışları çekici kılan göz farı renklerinin başında geliyor. Bakırımsı altın tonları bilhassa nötr bir bazla eşleştiğinde, kahverengi gözlerini ön plana çıkarır. Ayrıca farı hafifçe kaş kemiğinin başlangıcına uyguladığın takdirde gözlerini daha dikkat çekici hale getirebilir ve olduğundan büyük gösterebilirsin.

TOPRAK TONLAR

Kahverengi gözlülere istisnasız en yakışan renklerden biri de toprak tonu. Gece ve gündüz makyajına uyumlu bu tonlar, kahverengi gözlüler için büyük bir nimet. Koyu toprak tonları ve siyahın, buğulu bakışlar kazanmanızdaki rolü büyük. Farı uygularken iyice dağıtmayı unutmayın. Göz pınarına yakın olan kısma da kullandığınız rengin bir ton açık rengini uygulayarak farın daha homojen şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz.

YEŞİL TONLAR

Kahverengi gözlere en çok uyum sağlayan yeşil tonları da güzel bir kontrast oluşturur ve etkileyici görünümü ile kahverengi gözlülerin göz makyajında tercih etmesi gereken renkler arasında. Gözünüz bal rengine ve elaya yakın bir kahverengiyse göz kapağınızda toprak tonlar tercih edip, gözün alt kısmına da sedefli bir koyu yeşil tonla geçebilirsiniz.

MOR VE LACİVERT TONLAR

Bu tonlar kahverengi gözlerinizin nötr havasını değiştirir. Lacivert, koyu mavi, deniz mavisi ve turkuaz gibi renkler göz renginiz ile bir kontrast oluşturarak göz bebeklerinizi parlatır ve kahverengi gözünüzü ortaya çıkarır. Koyu kahverengi göze far olarak morun parlak tonunu önerirken, açık kahverengi göze ise koyu mor tonlarını öneriyoruz. Lacivert yahut mor göz kalemi ile yapacağınız dumanlı bir makyaj da gözlerinizi ön plana çıkaraktır.

KEHRİBAR VE GRİ TONLAR

Kehribar ve gri tonlarının kahverengi gözlere daha fazla derinlik kattığını söylemeden geçmeyelim.

PASTEL TONLAR

Turuncu, kırmızı, koyu kızıl, koyu pembe gibi pastel renkler kahverengi gözlerinizle bütünleşerek daha eğlenceli bir görünüm kazandırır. Bu renkleri sadece far olarak değil eyeliner şeklinde de uygulayabilirsiniz.

ALTIN RENGİ

Bilhassa kahverengi gözlüler için altın rengi far ayrı bir zarafet katıyor. Tabii altın renginin tonuna dikkat edin. Çok açık renkli altın tonları gözünüze yapay durabilir. Daha toprak tonlarına yakın altın rengi farlar kahverengi gözlerle harika uyum yakalar. Kahverengi gözlüler özel gün ve gece davetlerinde metalik tonlar, simler kullanarak çekici görünüm elde edebilir. Altın sarısı renk ise bakışlarınızı yumuşatır ve sıcak bir görünüme kavuşturur.  

EYELİNER EN ÇOK KAHVERENGİ GÖZE YAKIŞIYOR!

Size en yakışan göz farı renklerini uyguladıktan sonra sıradaki adımınız eyeliner.

Kahverengi gözlere çok yakışan eyeliner göz makyajının tamamlayıcı unsuru.

Çekik gözlüyseniz kahverengi yahut siyah bir eyeliner ile yukarıya doğru kuyruklu bir çizgi çekebilirsiniz.

Gözlerinizin olduğundan daha iri durmasını istiyorsanız göz pınarınızdan ince çizgi ile gelip gözünüzün bittiği yerde eyeliner çizgisini kalınlaştırmayı deneyin. Aynı zamanda gözünüzün iç kısmına krem yahut beyaz renk kalem sürerek daha büyük bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tercihiniz ince eyeliner’dan yanaysa koyu kahve tonlarda farı kirpik diplerinize uygulayın. Bu koyu görünüm göz şeklinizi büyütecek ve kahverengi gözlerinize derinlik katacaktır.

BU DETAYLAR GÖZ MAKYAJINIZI TAMAMLAYACAK!

Kahverengi gözünüze uygun far rengini gözünüze uygulayarak gözlerinizi daha belirgin ve vurgulu hale getirdiniz. Şimdi sıra ten makyajında. Seçeceğiniz fondöten ve kapatıcıyı cilt tonunuza göre seçin ki ten makyajınız kusursuz görünsün.

GÖZ PINARLARINI AYDINLAT

Kahverengi gözlerinin daha belirgin olmasını sağlamak için göz pınarlarına aydınlatıcı uygula. Aydınlatıcı hem gözlerine aydınlık bir etki verecek hem de göz renginin daha açık görünmesini sağlayacak.

GÖZ KALEMİ KULLAN

Kahverengi gözlerinle harika bir kontrast yakalayacak gri göz kalemini denemelisin. Göz kalemini gözlerinin tam içine çekmek yerine kirpik diplerine uygulayarak kahverengi gözlerini olduğundan daha büyük gösterebilirsin.

DOĞAL LİFTİNG ETKİSİ YAKALA

Göz makyajın için ne yaparsan yap, maskara kullanmazsan gözlerini ortaya çıkaramazsın. Kahve göz rengini ortaya çıkarmak için kirpiklerini kıvıracak, kaldıracak ve lifting etkisi verecek bir maskara kullanmayı ihmal etme.

KAŞLARINI UNUTMA

Göz makyajını ön plana çıkaran ve bakışları dahi etkileyen önemli detaylardan biri de kaşlar. Kaş rengine uygun tonlarda bir kaş kalemi ardından kaş sabitleyici jel uygula.

ABARTIYA KAÇMADAN KONTÜR GEÇ

Yüzünü şekillendirmek adında kontür uygulayabilirsin. Saç diplerine, çene kemiğine ve elmacık kemiklerinin üzerine cilt tonuna abartı derecede koyu kaçmayacak bir bronzer ile şekil verebilirsin.

UFAK MAKYAJ HİLELERİNDEN YARARLAN

Burnunu olduğundan küçük görünmesini sağlamak için bu makyaj önerisini denemelisin. Yapman gereken; burun kemerinin sağ ve sol yanından bronzer ile ince bir çizgi geçmek ve fırça yardımıyla yedirmek. Burnunun tam ucuna da uygula ve son olarak yine burnunun ucuna hafif bir highlighter dokunuşunu ihmal etme.

ALLIK VE HİGHLİGHTER DOKUNUŞU

Kahverengi göze uyguladığın makyajın daha aydınlık ve canlı olsun istiyorsan allık ve highlighter uygula. Kaşının altını, şakaklarını ve dudak üstünü aydınlat. Yanaklarına da makyajına uygun, şeftali ya da pembe tonlarda allık uygulayabilirsin.

RUJUN GÖZ MAKYAJINLA AHENK İÇİNDE OLSUN

Son olarak rujunun göz makyajınla ahenk içinde olması için aynı tonlar yerine kullandığın far renginden farklı bir tonda ruj tercih et. Açık tonlarda makyaj yaptıysan daha canlı bir rujla makyajını tamamlayabilirsiniz.

Mavi Kadın