26 Eylül 2020, Cumartesi 17:41

Beloc Yan Etkileri Nedir Beloc Zok Ne İlacı Endikasyonları Fiyat Ne

Beloc Yan Etkileri Nedir Beloc Zok Ne İlacı Endikasyonları Fiyat Ne

Beloc Zok Ne İşe Yarar Yan Etkileri Nelerdir?

Beloc Zok kalp ilaçlarındandır. Etken maddesi Metoprolol süksinattır. Beloc Zok, kalp yetmezliğine ya da ritim bozukluğuna sahip olan hastalarda kullanılan bir ilaçtır. Fiyatı:14, 31 TL'dir. Özellikle fiziksel ve zihinsel olarak yoğun tempoda çalışanlar için çok faydalıdır çünkü stres hormonlarının kalp üzerindeki baskısını azaltır. 

Nabız düşüklüğü, aritmi (ritim bozukluğu) ve benzeri problemlere sahipseniz bu ilacı düzenli olarak kullanmanız gerekir. Böylece tedavinizden daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ayrıca Beloc Zok, geçmişte kalp krizine maruz kalmış bireylerin yeniden aynı sorunlarla karşılaşmamaları için koruyucu bir önlemdir.

Beloc Zok, zihinsel ya da fiziksel aktivitelere bağlı olarak yükselen stres hormonunun, kalp üzerindeki tesirini hafifletir. Böylece yoğun iş yükü sebebiyle oluşan nabız artışı kontrol altına alınır ve reaksiyon şiddeti düşürülür.

Beloc Zok Ne İşe Yarar? Endikasyonları

Beloc Zok, geçmişte kalp krizi yaşamış olan bireylerde krizin tekrarlama ihtimalini ve ölüm riskini en aza indirir. Yapılan çalışmalar Beloc Zok’un, orta ve ciddi yüksek tansiyon hastası erkeklerdeki kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Kalbin maruz kaldığı baskıyı azaltan Beloc Zok, bu itibarla bazı göğüs rahatsızlıklarında da etkilidir.

Beloc Zok'un kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

 1. Göğüs ağrısının (anjina pektoris) ve yüksek kan basıncının engellenmesinde rol oynar.
 2. Kalp yetmezliği tedavisinde etkilidir.
 3. Çeşitli çarpıntı türlerinde reçete edilir.
 4. Aritmi (kalp atışında düzensizlik) probleminin bazı tiplerinde kullanılır.

Beloc Zok Nasıl Kullanılır?

Beloc Zok, tablet formunda satılan ve ağız yoluyla kullanılan bir ilaçtır. Her tablet en az yarım bardak su ile beraber tek parça olarak alınmalıdır. Gerekiyorsa tabletler bölünerek kullanılabilir. Tabletler hiçbir zaman çiğnenmemeli ve ezilmemelidir. Beloc Zok film tabletin etkisi 24 saat devam ettiğinden, günlük doz sadece 1 tablet olmalıdır.

Beloc Zok’u Kimler Kullanamaz?

 1. Beloc Zok kullanımına engel olan herhangi bir kalp rahatsızlığı yaşayanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 2. Sinüs bradikardisi (kalp ritminde yavaşlama) görülen hastalarda Beloc Zok tedavisi uygulanmamalıdır.
 3. Beloc Zok, düşük kan basıncına sahip olanlar için uygun değildir.
 4. Kan dolaşım sisteminizde bozukluk varsa bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.
 5. Akciğer problemleri yaşıyorsanız Beloc Zok kullanmamanız gerekir.
 6. Feokromositoma sorununuz mevcutsa, Beloc Zok kullanımından uzak durmalısınız. Feokromositoma; hormon fazlalığının tedavi edilmemesi sebebiyle kan basıncında meydana gelen artışı ifade eder ve Beloc Zok kullanımına engel olan bir durumdur.
 7. Metoprolol süksinat etkin maddesine ya da Beloc Zok yapısında yer alan yardımcı maddelerin birine karşı alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır. Ayrıca, Beloc Zok benzeri başka ilaçlara (beta reseptör blokerlere) karşı alerjik reaksiyon gösterenler de Beloc Zok kullanımından kaçınmalıdır.

Beloc’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Beloc Zok’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yaygın Görülen Yan Etkiler :

 1. Baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, kalp atım hızında azalma, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, yorgunluk

Yaygın Görülmeyen Yan Etkiler :

 1. Depresyon, konsantrasyon bozuklukları, uyku hali veya uykusuzluk, kabus görme, karıncalanma ve uyuşukluk hissi, kalp yetmezliği belirtilerinin kötüleşmesi, kalp krizi sırasında kan basıncının önemli ölçüde düşmesi (kardiyojenik şok), göğüs ağrısı, kalp bloğu, nefes daralması, hava yollarında darlık hissi, kilo alma

Seyrek Görülen Yan Etkiler :

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde azalma (trombositopeni), sinirlilik, huzursuzluk (anksiyete), iktidarsızlık dahil cinsel problemler, hafıza güçlüğü, zihin karışıklığı, hayal görme, görme bozuklukları, gözlerde kuruluk, kızarıklık ve/veya tahriş, kulak çınlaması, EKG’de kalp iletim bozuklukları, düzensiz kalp atımı, şişlik (ödem), bayılma, tat alma bozukluğu, karaciğer problemleri (karaciğer fonksiyon test anomalileri), deride aşırı duyarlılık (allerjik) reaksiyonları, sedef hastalığının kötüleşmesi, ışığa karşı duyarlılık reaksiyonları, geri dönüşümlü cinsel isteksizlik, aşırı terleme, saç dökülmesi

Çok Seyrek Görülen Yan Etkiler :

 1. Unutkanlık/hafıza zayıflığı

Yaygınlığı Bilinmiyen Yan Etkiler :

Göz iltihabı benzeri belirtiler, kan dolaşım bozukluğu olan hastalarda kan akımının kesilmesine bağlı olarak dokuların çürümesi veya ölmesi (gangren), nezle, ağız kuruluğu, karaciğerin iltihaplanması (hepatit), eklem ağrısı, kas krampları

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

Çok yaygın : 10 hastanın en az birinde görülebilir.

Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek : 1000 hastanın birinden az görülebilir.

Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Bilinmiyor : Eldeki verilerden tahmin edilemiyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Emin Beytekin

  Arkadaşlar bu ilaçları kulanirsamideme zarar verirmi
  Deli× 5 mg
  Alvastin
  Vastarel
  Opirel
  Biliyorsanız yardımcı olurmusunuz

 
 
KAPAT