17 Ekim 2021, Pazar 05:58

Beyaz Çay İle Zayıflama Çayı Nasıl Hazırlanır?

Beyaz Çay İle Zayıflama Çayı Nasıl Hazırlanır?

Beyaz çay, yeşil ve siyah çay olan Camellia sinensis bitkisi ile aynı bitki ailesindendir. Beyaz çay, normal çayın taze, genç tomurcuklarından ve bitkinin çok genç yapraklarından yapılır. Beyaz çay, minimum işleme tabi tutulduğundan yeşil çay ve beyaz çaydan daha fazla besin maddesi içerir. Pace Üniversitesi tarafından 2004 yılında yapılan bir araştırmada, beyaz çaydaki anti-viral ve anti-bakteriyel etkinin yeşil çaydan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sağlık için bu kadar faydalı olan beyaz çayın bir diğer yararı da zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Alman bilim adamları tarafından yürütülen ve BioMed Central Ltd tarafından yayımlanan çalışmada, beyaz çayın, yağ hücrelerini yaktığı, dolayısıyla yağ yakıcı özellikte bir çay olduğu kanıtlanmıştır. Beyaz çay ile zayıflayanların yorumları da hep olumlu yöndedir.

Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, beyaz çayın zayıflamaya olan etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Beyaz çay, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye ve mevcut kiloyu korumaya yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırır. Yapılan bilimsel çalışmalar düzenli beyaz çay içmenin yağ hücresi oluşumunu %70 oranında engellediğini ve var olan yağ hücrelerinin yakımında önemli rol oynadığını göstermektedir.

Beyaz çayın zayıflamaya faydaları

Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engeller

Yapılan bilimsel çalışmalarda beyaz çayın adipositler olarak adlandırılan yeni yağ hücrelerinin oluşumunu etkili bir şekilde engellediği görülmüştür. Yeni yağ hücresi oluşumu azaltıldığında, otomatik olarak kilo artışı da azalır.

Yağları harekete geçirir

Beyaz çayın kilo verme üzerinde bir diğer olumlu etkisi de, yağları harekete geçirip vücuttan fazla yağın atılmasını sağlamaktır. Bilim adamları bu durumu, "beyaz çayın anti-obezite etkisi" olarak adlandırıyor. Bu durum aynı zamanda vücudun yağ depolamasını da engeller.

Metabolizmayı hızlandırır

Beyaz çay kafein içeren içeceklerdendir. Kafeinin metabolizmayı hızlandırdığına dair pek çok bilimsel araştırma mevcuttur. 

Ara öğünde içilebilir

Beyaz çay ideal ara öğünlerdendir. Kalorisiz olmasıyla kilo kontrolüne yardımcı olur.

Lipozizleri uyarır

Beyaz çay yağ oluşumunu engellemekle kalmaz, vücudun yağ yakma işleminden sorumlu lipozizleri de uyarıp harekete geçirir, böylece kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Zayıflatan beyaz çay nasıl yapılır?

1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın. İçine bir tatlı kaşığı beyaz çay koyup 3-5 dk demleyin. Süzüp için. Sallama beyaz çay poşedi için ise 1 dakikalık bekleme süresi yeterli olacaktır. Yani şayet beyaz sallama poşet çay kullanacaksanız 1 bardak sıcak suya bir tane sallama çayı atıp 1 dk bekleyip tüketin. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

Yeşil Çay Diyeti İle 1 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Programı Tıklayınız

Çikolata Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Salatalık Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Nasıl Zayıfladım Diyeti Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Misafir

    slm ben kulandım cok güzel cay

  2. eloş

    aferin

 
 
KAPAT