17 Nisan 2021, Cumartesi 01:34

Beyin Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavisi İyileşme Süresi

Beyin Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavisi İyileşme Süresi

Beyinde damar tıkanıklığı en sık görülen beyin hastalıklarındandır. Tıkanma beyin kılcal damar tıkanması şeklinde de gerçekleşebilir.  Beyin damar tıkanıklığı beyincikte ve beyni besleyen, kafanın içindeki ve boyundaki damarlardaki tıkanıklıklarda meydana gelebilir ve bu bölgedeki sinir dokularında hasara yol açar. Erken teşhis ve tedavi edilmezse, tıkanıklık felce yani inmeye neden olabilir.

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtileri

 1. Şiddetli baş ağrısı
 2. Başta uyuşma
 3. Unutkanlık
 4. El ayak gibi uvuzları hareket ettirememe
 5. Konuşmakta zorlanma
 6. Nöbet geçirme
 7. Solunum güçlüğü
 8. Baş dönmesi
 9. Kolda uyuşma, karıncalanma
 10. Kulak çınlaması
 11. Yüzde ağrı
 12. Epilepsi benzeri baygınlık yaşama
 13. Beyinde basınç hissi
 14. Yürürken denge sorunu yaşama
 15. Eğilirken ve kalkarken düşecek gibi olma
 16. Felç geçirme
 17. Kol ve bacaklarda güçsüzlük
 18. Uyku hali
 19. Görme ve hareket bozuklukları
 20. Gözde geçici kararmalar
 21. Mide bulantısı

Beyin Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

 1. Damar sertliği
 2. Yaşlılık (ilerleyen yaşa bağlı olarak damarların yıpranması ve elastikiyetini kaybetmesi)
 3. Yüksek tansiyon
 4. Hareketsiz yaşam
 5. Aşırı stres hali
 6. Vaskülit (damar iltihabı)
 7. Beyine darbe alınması
 8. Sigara içme alışkanlığı
 9. Şeker hastalığı
 10. Obezite (Aşırı kilo)
 11. Kolesterol yüksekliği
 12. Horlama problemi yaşayan kişiler

Beyinde Damar Tıkanıklığı Felce Neden Olur mu?

Evet beyindeki tıkalı damar felce neden olabilir. Hatta beyinde yaşanan damar tıkanıklığına bağlı felç durumlarının belirtileri birkaç gün önceden ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şunlardır; Baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde kanlanma ve sinirlilik halidir.

Beyin Damar Tıkanıklığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Beyinde damar tıkanıklığı için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna gitmelidir. Anjiyografi yöntemi ile hangi damarın tıkandığı tespit edilir ve pıhtı eritici ilaç ile tedavi yapılır. İlk tedavinin ardından damar tıkanıklığı teşhisi yapılan hastaya MR çekilir ve beyinde hasar olup olmadığı anlaşılır.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Durumunda Ne Yapmalı?

Ani gelişen beyinde damar tıkanıklığı belirtisi ile karşılaşılan kişiye acil müdahale yapılması çok önemlidir. Bu sağlık sorununu yaşayan kişinin öncelikle yan yatırılıp rahatça nefes alıp verebilmesi sağlanmalıdır. Bunun için varsa gömlek yakaları ve pantolon kemeleri gevşetilmelidir. Hastaya soğuk uygulanması gerekir. Bu soğuk bir suyla da yapılabilir. Kusma gibi bir durum varsa kusmuğun nefes borusunu tıkamasının önlenmelidir. Hasta dilini ısırıyorsa dilini ısırması engellenmeli ve 112 acil den yardım istenmelidir. Nöroloji doktoru tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra öncelikle kanda pıhtılaşmayı önleyecek ilaçlar hastaya reçete edilir. Beyindeki kanlanma riski olan dokular tespit edilerek gerektiği takdirde cerrahi bir müdahalede bulunulur.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Beyin Damar Tıkanıklığını Açma Kürü

Prof. Dr. Saraçoğlu beyin damarı tıkanmasının önlenmesi ve damar tıkanıklıklarında damarların açılmasına yardımcı olmak amacıyla bir kür tarifi veriyor. Limon, sarımsak ve maydanoz ile yapılan kür damar tıkanıklıklarında çok olumlu etkiler yapmaktadır. Maydanoz, limon ve sarımsak kürü bulunmaz bir nimettir.

Hazırlanışı; 1 diş sarımsak, 16-17 saplı maydanoz, 1 bardak su, 2 yemek kaşığı limon suyunu blenderdan geçirip her sabah kahvaltıdan 15-20 dakika önce içilecek. Bu kürü 3 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız, tekrar 3 gün sarımsaklı olarak uygulayacaksınız. 9 günün sonunda 3 gün ara verip yine devam ederek 3 kez 9 günlük kürü tamamlayacaksınız. Uygulamadan sonra 15 gün içinde zaten kişi ne kadar zinde olduğunu hissedecek. Damarları açıldığından, nefes alışı, merdiven çıkması bile zindeleşecek.

Beyinde Damar Tıkanıklığı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Hanımım emar çektirdi ve 2 damarı tıkalı çıktı. Başı çok ağrıyor.Ne yapmamızı önerirsiniz?

CEVAP

Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) Dr. Erdal Eroğlu'nun cevabı: (Genç hastalarda beyin damar tıkanıklığı tespit edildiğinde bunun nedenine yönelik olarak detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Tıkanan damarlar büyük damarlar mı? küçük damarlar mı?, damar tıkanıklığı dışında başka semptom ve bulgu var mı? nörolojik muayenede bulgu var mı? gibi soruların yanıtları gerekir. daha sonra da daha ileri tetkikler gerekebilir. Bazen beyin MR’daki ufak, milimetrik parlamalar migrene bağlı da olabilir. sonuç olarak sizin takip eden nöroloğunuz tarafından tetkik edilmeniz gerekir. )

Sual: Beyninde 6 tane damarı tıkalı olan bir hasta için ne önerebilirsiniz tedavisi var mıdır? Kan sulandırıcı ve tansiyon hapları kullanılıyor.

CEVAP

Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) Dr. Fulden Aktaş'ın cevabı: (Bir nöroloji uzmani tarafindan MR filmleri ile birlikte muayenenizi öneririm)

Sual: Annemin sağ boyun tarafında beyine giden damar tam tıkalı dediler kan sulandırıcı ilaç kullanıyor buradaki nörolji doktoru çözüm olarak yardımcı olmadı açılması mümkün mü?

CEVAP

Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) Dr. Fethi İdiman’ın cevabı:  (Sözünü ettiğiniz gibi beyin damarları tam olarak tıkanmışsa ve tıkanalı 6 saati geçmişse ne yazık ki tekrar açılması beklenmez. Ancak diğer damarların tıkanmasını önlemek için kan sulandırıcı kullanılması ve beyin damar tıkanıklığına yol açan risk faktörlerinin kontrol altına alınması şarttır. Bunun yanında damar tıkanıklığı özürlülüğe yol açmışsa özürlülüğün iyileştirilmesi amacı ile ayrıca fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi de gereklidir.)

Sual: Beyin kılcal damar tıkanması önemli bir rahatsızlık mıdır, nasıl tedavi edilir?

CEVAP

Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) Dr. Dilek Günal'ın cevabı: (MR'da çıkan küçük damar tıkanıklıkları ileri yaşta damar sertliğine bağlı ortaya çıkar. Gençlerde ise vaskülitler başta olmak üzere çok farklı hastalıkta olabilir. Tedavi konusunu doktorunuzla konuşunuz.)

Not:Soru cevaplar doktorlar sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

14 Yorum

 1. Misafir

  Hocam benimde beynine pihti attı arka beyincige denge damarına diye söyledi doktor ,6gun yattım hastanede ve doktor orası artık kurudu öldü diyor 5 ay oldu 2 ci emer çekildim boyunla beraber stres sigara diyor doktor bu damar acilmazmi ilerki hayatımı etkilermi benim fiziksel olarak Allah'a çok şükür hiç bir sıkıntım yok şuan denge damarına atmış dedi doktor yaş 50 bu arada

 2. Hasan

  Bu kör ne zamana kadar devam edilecek

 3. Adem

  Merhaba ben baba ilkinde sağ tarafına geçici felç indi bu durum bi kaç saat sürdü ikinci felci sol tarafına indi ve su ana hastanede beyin Havza kaybi var ne yapa biliriz

 4. Halil

  Babam iki gün önce beyincige pıhtı atması sonucu hastanede yatmakta, ilk saatlerde gerekli kan sıvılaştırıci ilaçlar verildi ama mr sonuçlarında kılcal damarlarda tıkanıklık olduğunu söylediler, şuan yatarak tedavi görmekte, yaşı 70, bu damarların açılması için tedavi nasıl olur

 5. Gülsüm

  Hocam merhaba annemin beyin damarları kapalı sağ taraftan felç oldu hocam bunun fizik tedavi ve ilaçla iyileşmesi mümküm mü

 6. çisem

  zeynep kara hanım lütfen emara girmeye çalışın benim annemde 15 yıldır girmemekte ısrar etti. Panik atağı olduğu için giremiyordu. Tomografi sonuçlarıyla migren diyip oyalandık. Şu sıralar baş ağrıları çok şiddetlendi,yüzü, gözü şişti nihayetinde psikiyatri desteğiyle girdi. sonuç beyinde damar tıkanıklığı. Şimdilik ilaç tedavisi alıyor. Size tavsiyem bir an önce emara girmeye çalışın.

 7. hakan

  iyi günler hocam benim annemin de 10 gün öncesinde kılcal bir damar tıkanması sonucu sol kol ve sol bacakta hissiyat olmasına rağmen tepki ve güç yok. bi kaç gündür de gece uyumuyor gündüz uyuyor bilinci de arada karışıyor gibi (babam gitmeden görüşüyor fakat 5 dk sonra baban bi baksın diyor bişey söylediğimde ilk etapta anlamıyor boş boş bi bakıyor yüzüme ) bu durumlar normal mi ne yapabiliriz öneriniz nedir.

 8. Ali

  Hocam benim 2 tane arka beyin damarım tıkılı 4 gün yattım hastanede göz hareketi sağa sola yukarıya aşağıya uygun bir sknti yok bana kan civiltici ilaç verdiler damarına acilmadigini söylediler bu nasıl bir is damar açılmaz mi yaşım daha 21

 9. Gonul

  Annemin 4 tane beyin damari tıkandı ve ferc oldu annem susmamak uzere aglar gibi ses cikariyor uyumuyor bir yildir boyle şekerhastalığı tansuyon hastalığı var cok kuvetli kansulandirici kulaniyor ve sık sık idrar yolari solunum yolari iltablaniyor bunada antibiyotik kulaniyor kendisi konuşmuyor yutkunamiyor mama ile besleniyor miydeden boyle olması normalmi aglar gibi ses cikamasi bizleri coksekilde etkilyor ne yapmamiz lazim

 10. türkan

  annem de sol beyin damarı tıkalı kardeşim onu küvvet bulmus ama kafasını carpmamıs hemen sok su dökmüş sorna 112 aramıs ama o arada annem kendini kaldırıyormus hemen hastaneye gösürmüşler tedavi esnasında sag tarafa felc gelmiş ama sol tarafını kolunu ayağını kaldırıyor acıya tepki veriyor şimdi ödem oldunu sölüyorlar ama gözünde açmış size soruyorum allah rızası icln cevap verirmsiniz iyi olurmu

 
 
KAPAT