Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Beyin Kabuğu NedirBeyin Korteksi Ne İşe Yarar

Mavikadin>Sağlık>Beyin Kabuğu NedirBeyin Korteksi Ne İşe Yarar

Beyin kabuğu, beynin dış çevresini kaplayan zara denir. Beyin kabuğu, serebral korteks ve beyin korteksi olarak da bilinir. Beynin, beyin zarı, beyin sapı ve serebellum dahil birçok parçası vardır. Beynin her bir bölümünün farklı fonksiyonu, görevi

Beyin Kabuğu NedirBeyin Korteksi Ne İşe Yarar

Beyin kabuğu, beynin dış çevresini kaplayan zara denir. Beyin kabuğu, serebral korteks ve beyin korteksi olarak da bilinir. Beynin, beyin zarı, beyin sapı ve serebellum dahil birçok parçası vardır. Beynin her bir bölümünün farklı fonksiyonu, görevi vardır. Serebral korteks, merkezi sinir sisteminin en önemli parçasıdır. Dikkat, algılama, farkındalık, düşünce, hafıza, dil ve bilinç gibi fonksiyonlarda kilit rol oynar.

Beyin Kabuğu Nedir?

Serebral korteks (Beyin kabuğu), beynin kıvrımlı gri maddeden oluşan dış tabakasıdır. Zihinsel fonksiyonlarda  büyük rol oynar. Serebral korteks, 2 - 5 mm kalınlığında gri maddeden oluşur. Serebral korteks, 10 milyardan fazla sinir hücresi içerir.

Beynimizin en büyük kısmı beyin kabuğudur. Beyincik ile beyin sapının üzerindeki bu yapı, beynin diğer bölümlerini neredeyse tamamen örter. Serebral korteks bölgesi sağ ve sol yarım küre olarak iki kısımdan oluşur. Ağırlık açısından beynin 3'te 2'si serebral korteksten meydana gelir. Her bir yarım küre değişik görevlerden sorumludur.

Beyin Kabuğu Ne İşe Yarar?

  1. Beynin gelişim bakımından en ileride olan yeri beyin kabuğudur. Dil, algı ve düşünme gibi fonksiyonları koordine eder.
  2. Sinirler aracılığıyla elde edilen bilgileri bir araya getirerek eyleme dönüştürmek ve yönetmek beyin kabuğunun işidir.
  3. 5 duyu organı beyin kabuğu ile vazifelerini dengeli bir şekilde yapar.
  4. Ayrıca beyin kabuğu bir şey üzerinde fikir yürütme, parçaları birbiriyle ilişkilendirerek sonuca varma gibi hususlarda da etkin bir konuma sahiptir.
  5. Farklılıkları algılar.
  6. Sinir sisteminin en üst bölümünde konumlanmıştır.
  7. Vücut duyuları, görme, işitme ve benzeri fonksiyonlar beyin kabuğundaki özel bölümlere bağlıdır. Gözlerden çıkan görme sinirleri artkafa lobunda yer alan beyin kabuğunca görüntüye dönüştürülür.
  8. Bilinçli düşüncenin merkezidir. Aynı zamanda anıları hatırlar ve deneyimler ışığında davranışı değiştirir.
  9. Görme, koklama, işitme, dokunma ve tatma duyularının algılanması; plan yapma, bilgileri analiz ve mukayese etme, düşünme gibi işlevler beyin kabuğu tarafından gerçekleştirilir. Yine bu yapılar kişilik özelliklerinde, soyut düşüncede, matematikte, mantık ve sanatta, ince el becerilerinde de kilit rol oynar. Etrafımızda olup bitenlerin farkına beyin kabuğu sayesinde varırız; yaşadıklarımızı değerlendirirken bize o yardımcı olur. Zihinsel fonksiyonlarımızın hepsi; estetik, bilim ve sanat başta olmak üzere bizi diğer canlılardan ayıran akıl ve zekâmızın ürünü her şey beyin kabuğuyla bağlantılıdır. Beyin kabuğunu anlatabilmek için de beyin kabuğundan yararlandığımız unutulmamalıdır.

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...