10 Ağustos 2022, Çarşamba 06:12

Beyin Sapı Görevleri, Bölümleri Nelerden Oluşur

Beyin Sapı Görevleri, Bölümleri Nelerden Oluşur

Beyin sapı, beynin arka (arka) kısmından omuriliğe kadar uzanan kök şeklinde bir yapıdır. Beyin sapı, 8 cm'den biraz daha uzun, tüp şeklinde sinirlerden oluşan bir bölümdür. Beyin sapı, beynin omuriliğe doğrudan bağlanan kısmıdır. Solunum, kalp atışı

Beyin sapı, beynin arka (arka) kısmından omuriliğe kadar uzanan kök şeklinde bir yapıdır. Beyin sapı, 8 cm'den biraz daha uzun, tüp şeklinde sinirlerden oluşan bir bölümdür. Beyin sapı, beynin omuriliğe doğrudan bağlanan kısmıdır. Solunum, kalp atışı ve kan basıncı gibi hayati yaşam işlevlerinden sorumludur. Beyin sapı orta beyin, pons ve medullaoblongata'dan oluşur. Beyin sapı, insan beyninin en temel bölgelerinden biridir. Beyin ve omurilik arasındaki bağlantıyı oluşturur, birçok önemli refleksi koordine eder.

Beyin Sapı Ne İşe Yarar?

Beyin sapı, kafatasının arka tarafında bulunan beynin bir parçasıdır. Beyin sapının birincil görevi, kalp atışı, kan basıncı ve nefes alma gibi temel hayati yaşam işlevlerini sağlamaktır . Aynı zamanda uyarılma ve bilinçte de rol oynar. Beyne giren veya çıkan her bilgi parçası bu yapıdan geçmek zorundadır. Beyin sapı orta beyin, pons ve medullaoblongata'dan oluşur ve her biri insan yaşamını sürdürmede farklı bir rol oynar.

Beyin sapı solunum, kalp atış hızı, kas hareketleri ve sindirim gibi diğer çeşitli istemsiz görevler dahil olmak üzere bir dizi fiziksel işlevi kontrol eder. Solunum, kalp atış hızı, vücut ısısı, uyanma ve uyku döngüleri, sindirim, hapşırma, öksürme, kusma, yutma gibi birçok otomatik işlevi yerine getirir.

Beyin sapı, beyin ile vücudun geri kalanı arasındaki mesajların akışını kontrol ederve ayrıca nefes alma , yutma, nabız , kan basıncı , bilinç ve kişinin uyanık mı yoksa uykulu mu olduğu gibi temel vücut işlevlerinden sorumludur.

Beyin sapı ayrıca kalp ve solunum fonksiyonunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda merkezi sinir sistemini düzenler ve bilinci korumada ve uyku döngüsünü düzenlemede çok önemlidir.

Beyin Sapının Bölümleri Nelerdir?

Beynin çoğu bölgesinde olduğu gibi, beyin sapı da ayrı bileşenlerden oluşur. Her birinin farklı işlevleri ve sorumlulukları vardır. Beyin sapını üç ana bölge oluşturur: medullaoblongata, pons ve orta beyin.

 1. Medulla, beyni omuriliğe bağlayan beyin sapının en alt bölgesidir. Omuriliğe yapısal olarak çok benzeyen bir yapıcıdır, ancak daha geniştir ve içte birkaç gri madde kütlesi içerir.
 2. Medulladan daha üstün olan pons, medulladan daha büyük ve yapısal olarak daha karmaşıktır.
 3. Son olarak, orta beyin, beyin sapının en üstün ve en karmaşık bölgesini oluşturur.

Beyin Sapı Nerede Bulunur?

Beyin sapı, beyincik önünde yer alır. Beyin sapını bir bilgisayarın sabit diski gibi düşünün. Vücudun ana kontrol panelidir ve beyin ile vücudun diğer bölümleri arasında mesajların iletilmesinden sorumludur. Serebrum, serebellum ve omurilik beyin sapına bağlıdır. Beyin sapının üç ana bölümü vardır: orta beyin, pons ve medullaoblongata.

Beyin sapı şu vücut işlevlerini kontrol eder:

 1. Nefes alıp verme
 2. Bilinç
 3. Kardiyak fonksiyon
 4. İstemsiz kas hareketleri
 5. Yutma
 6. Göz ve ağız hareketi
 7. Duyusal durumlar (ağrı, ısı, gürültü vb.)
 8. Açlık
 9. Gözlerin ve ağzın hareketi, duyusal mesajların iletilmesi (sıcak, ağrı veya yüksek ses gibi), açlık, solunum, bilinç, kalp fonksiyonu, vücut ısısı, istemsiz kas hareketleri, hapşırma, öksürme, kusma, ve yutma.
 10. Beyin sapı ayrıca solunum, kan basıncı ve kalp atışı gibi kritik vücut işlevlerini otomatik olarak düzenler ve duruş ve dengeyi ayarlamaya yardımcı olur.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT