20 Mayıs 2022, Cuma 07:08

Beyinde Leke Neden Oluşur, Nasıl Tespit Edilir?

Beyinde Leke Neden Oluşur, Nasıl Tespit Edilir?

Beyin vücudumuzun en önemli organlarındandır. X-rayde ve diğer taramalarda beyinde görülen lekeler pek çok nedenden kaynaklanabilir. Beyin lezyonları olarak da bilinen beyin lekeleri genellikle alakasız bir semptomla hastaneye başvurduğunuzda tesadüfen saptanır. Bu lezyonlar, genelikle, manyetik rezonans görüntüleme testi, MRG veya CT taramasından geçtikten sonra tespit edilir.

Beyinde leke nedenleri

Beyinde leke, siyah veya beyaz noktalar geçmişte yaşanan bir yaralanmadan geriye kalmış olabilir. Diğer yandan testlerde saptanan beyindeki koyu renkte olan nokta tümörden, lezyon anevrizmaya veya konjenital beyin anormalliğine kadar bir çok nedenden de meydana gelmiş olabilir. Teşhis için daha fazla test gerekebilir ya da doktorunuz lezyonu değişikliklere göre izlemeye alabilir. Ms hastalığı da beyinde beyaz leke görülmesi nedenlerindendir.

Beyinde lekenin özellikleri

Beyin kökenli beyin tümörlerine primer beyin tümörü denir. Vücudun başka bir yerinden beyne sıçramış beyin tümörüne metastatik beyin tümörleri denir. Baş ağrısı ya da görme kaybı gibi diğer nörolojik semptomlar görülmesi durumunda da beyin lekelerinin nedenini tespit için test istenebilir. Kan dolaşımına enjekte edilmiş boya, potansiyel beyin tümörünü vurgulamak için kullanılabilir.

Beyinde leke nasıl tespit edilir?

Beyin lezyonlarını saptamak için en çok MRG kullanılır. MRG teknolojisindeki ilerlemeler doktorların beyindeki lekenin ilişkili olduğu hasarı ve altta yatan bu anormalliğe neden olan sebebi saptamasına yardımcı oluyor.

Beyin lekesi için dikkat edilmesi gereken noktalar

Amerikan Beyin Tümörü Derneğine göre doktorunuz beyin tümörü ve lezyonları belirlemek için tarama isteyebilir fakat tümörü saptamanın tek kesin yolu biyopsidir. X-ışınları ve taramalar beyin lekesinin varlığını saptayabilir ve kafatasının durumunu belirleyerek ameliyata yardımcı olur.

Beyindeki lekenin beyin tümörü kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi için diğer testlerde gereklidir. Biyopsi kafatasında küçük bir kesi yaparak ve bu parçayı laboratuarda mikroskop altında inceleyerek yapılır. Omurganın üst kısmından sıvı alan spinal tap tümörde kanser varlığını belirlemek için kullanılır.

Beyinde Lezyon Nedir, Beyin Lezyonunun Nedenleri Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

16 Yorum

 1. Ayşe

  Arkadaşlar bnde 1 aydır sürekli baş ağrısı gözümde bulanık kol ve ayaklarda uyuşma boynumda ağrı doktora gittim MR çektim sonuç almaya gittim doktor sıkıntı olmadığını syledi dedi git EKG nı çektir dedi beyninde leke var ilaç verdi 6 ay sonra köntörole gel çıktıktan sonra o kadar ağladım ve dedimki hiç bi zaman yarın ne yapacağımızı düşünmicez

 2. Ahmet Aslan

  Bendede ani başlayan baş ağrıları oluyor bazen kulaklarda basınc oluyor oesnada kulaklarım duymuyor sadece cınlıyor.artı 2017 de kollarda uyuşmayla başladı 1 hafta sonra sol kolda güç kaybı halsizlik dengem bozuldu hastaneye gittim serumu yedikten sonra lavobo ihtiyacı gidermeye giderken çivft görme bulanık görme görmenin azalması serhoşvari konuşma oldu ilaclı beyin emarına girdim bilgisaraylı tomoğrafiye girdim beynimde sağserebellerde iyi huylu beyincik tümörü cıktı hemide 30 mm.t2a incelemelerde izohiperintenz venöz malformasyon mevcuttur yani venöz anjuyom (takip) actılar 6 ayda bir emara giriyom çok şitdetli dengem bozuluyor kapalı yerlerde daha kötü oluyor.bazen düşüyorum Allah sonumuzu hayırlı eylesin amin.

 3. Özge

  Anneme 2 ay önce emar çektik hocam beyaz lekeler olduğunu söyledi doktor ama elden ayaktan dusmeden bı müdahale yapamayız dedi annem çok kotu gece uyuyamiyor korkudan uyuşukluk olduğunu söylüyor beynınde kaç doktora baktırdık ama bısy yapmıyolar lütfen yardımcı olun nolur

 4. Selma suslu

  Mrb ya arkadaslar bende de leke war surekli bs agrisi gecmyo gozlerm cikck gbi oluyo beldn swi aln dedi bunun acisi warmi cok ya

 5. Pınar

  beynimin üstünde küçük bir leke var ne yapmalıyım lütfen

 6. necla önder

  benim beyimde leke ve kireçleme var unutkanlik yapiyor illerde daha kötu olurmu
  yasim 26

 7. Büşra

  Benimde beyninde beyaz lekeler War belinden sıvı almaya çalıştılar 10kz iğne girdi en sonunda aldılar MS hastalığından şüpheleniyorlardi ama bsy çıkmadı psikolojik olblr diye psikologa psikiyatri gttm 5 ay ilaçlı tedavi gordm biseye yaramadı ben bıraktım ki o ilaçları doktor solemedn bırakmak kişinin intiharına bile neden olabilecek bı ilacmis ama öle bsy olmadı 6 ay sonra kontrole gttm aynı lekeler duruyor ne. Azalma var ne çoğalma o zmn bana ilaç werdiler ama ise yaramadı kestim ilacida baş ağrım dan ötürü gitmiştim ztn ilk doktora sonra bunlar çıktı ilaçlar hiç bı ise yaramadı adam 3ay sonra gl dedi 9ay gcti gitmedm oruç tutsam mi tutmasam mi bilemiyorum bi zararı olur mu olmaz mı diye ben iki senedir deliksiz her gün baş ağrısı çekiyorum hiç bı ilaç ağrısını kesmiyor belimden sıvı alındı o 10 iğnenin acısını hala hissediyorum belim çok kötü o iğne giren yerler aciyo çok karmaşık bı durumdayım

 8. Ceylan

  Benimde beynimde 2mm leke görüldü dengesizlik çok var yürürken otururken bacaklarım çok güçsüz kollarim yoruluyor çok sık baş ağrısı oluyor beynime oksijen gitmiyor sanki bazen o esnada baygınlık geçiriyorum ciddiye almalımıyim

 9. Göksen 22ocak 18:46

  Bende de kücük bir leke var...3 ile 6 ay arasinda MR ‚a girmem gerekiyormus...Kesin bir sey demediler.Denge bozuklugu uyusma vs...var..Ne olabilir?

 10. İbrahim

  Beynimde birçok leke var bos alındı ve ms tanısı konuldu. Kafamda sureklı devam eden bir ağrı var

 
 
KAPAT