Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
01-10-2016 05:02 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Beyinde Su Toplanması Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor

Google News

(Hidrosefali olarak da bilinen beyinde su toplaması çocuklarda, yetişkinlerde hatta bebekler de dahil her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur.

Beyinde Su Toplanması Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bayram Çırak, Hidrosefali hakkında bize şu bilgileri veriyor: (Hidrosefali olarak da bilinen beyinde su toplaması çocuklarda, yetişkinlerde hatta bebekler de dahil her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Kafatasının içerisinde beyin dokusu ve beyin dokusunun içinde yüzdüğü bir sıvı vardır. Beyin suyu veya beyin omurilik suyu dediğimiz bu su beyinde üretilir ve yine beyin içerisindeki toplardamarlar tarafından emilerek gün içerisinde devir daim eder. Beyinde günde ortalama 600-700 ml'ye kadar yani yarım litreden fazla su üretilmektedir. Bunun belli bir basıncı vardır. Bazen suyun üretiminin artması, bazen de devir daimde olan tıkanıklıklar nedeniyle bu suyun basıncında değişiklikler gerçekleşir. Suyun basıncının yükselmesi durumuna hidrosefali yani beyinde su toplanması ismi verilir. Basıncın yükselmesi kafa içerisindeki beyin dokusunu sıkıştıracağından beyinde su toplanması olan hastalarda değişik bulgular meydana gelir. Yani hidrosefali kısaca beyin omurilik suyunun aşırı üretilmesine bağlı yahut dolaşımın tıkalı olmasıyla ortaya çıkan basınç yüksekliğidir.)

Hidrosefali neden olur?

Hidrosefalinin nedenleri yaş grubuna göre değişir. Hidrosefali daha çok çocuklarda rastlanılan bir hastalıktır. Ve çocuklardaki hidrosefalinin en önemli nedeni doğumsal anormaliklerdir. Beyin suyunun devir daim ettiği yulaklarda tıkanıklık, darlık ya da açılmamaya bağlı tam kapalılık,çocuklardaki hidrosefalinin en sık karşılaşılan sebeplerindendir.

Yetişkinlerdeki hidrosefalinin ise çeşitli nedenleri vardır. Bunlar; beyin omurilik sıvısının dolaşımını bozan tümörler, darbeye bağlı kanamalar, enfeksiyon apseleri, kanamaya bağlı pıhtılar gibi devir daime engel olan her şey, beyin suyunun birikmesine ve basıncın artmasına sebep olarak hidrosefaliye yol açar.

Hidrosefali belirtileri nelerdir?

Hidrosefalinin neden olduğu belirtiler yaş grubuna göre değişkenlik göstermektedir.

Bebeklerde hidrosefali belirtileri

 1. Kafa bölgesindeki değişiklikler
 2. Baş bölgesinde anormal bir ebat
 3. Başın hızlı bir şekilde büyümeye başlaması
 4. Başın üstünde şişkinlik
 5. Fiziksel belirtiler
 6. Kusma
 7. Uyuklama hali
 8. Huysuzluk, sinirlilik
 9. İştahsızlık
 10. Nöbet geçirme

Çocuklarda mikrosefali belirtileri

 1. Baş ağrısı
 2. Bulanık ya da çift görme
 3. Bebeğin başının anormal gelişimi
 4. Uyuklama
 5. Uyanmakta ve uyanık kalmakta zorlanma
 6. Bulantı veya kusma
 7. Dengede durmada zorlanma
 8. İştahsızlık
 9. Nöbet geçirme
 10. Sinirlilik
 11. Karakter değişimi
 12. Dikkat güçlüğü
 13. Okul performansında düşüş
 14. Yürüme ya da konuşma gibi önceden edinilmiş becerilerde yaşanılan sorunlar


Genç ve orta yaştaki yetişkinlerdeki mikrosefali belirtileri

 1. Baş ağrısı
 2. Uyanık kalkmakta yahut uyanmada zorlanma
 3. Koordinasyon ve denge kaybı
 4. Mesane kontrolünün kaybı veya sık sık idrara çıkma dürtüsü
 5. Görme bozukluğu
 6. Konsantrosyonda güçlük
 7. Hafızanın zayıflaması


Yaşlılarda mikrosefali belirtileri

60 yaş ve yukarısında mikrosefali belirtileri nelerdir

 1. Hafıza kaybı
 2. Mesane kontrolünün kaybı veya sık sık idrara çıkma dürtüsü
 3. Yürümekte zorlanma
 4. Günlük fonksiyonlarda yavaşlama
 5. Koordinasyon ve dengede zorlanma

Hidrosefali nasıl tedavi edilir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bayram Çırak, bize bu konuda şu bilgileri veriyor: (Hidrosefalinin tedavisinde en sık uygulanan yöntem, artan beyin omurilik sıvısını azaltmak için vücut içindeki boşluğa transfer etmek lazım. Bunun için de bir ucu kafatasının içindeki beyin omurilik sıvılarının dolaştığı odacıklarda olan, bir ucuda karın boşluğuna katater yardımıyla bu suyun transferi, devir daimi sağlanır. Normalde beyin omurilik sıvısı kafa içerisindeki odacıklarda dolaşıp daha sonra toplar damarlarda emilmesi gerekirken, bu yapılan işlemle ise karın boşluğundan emilerek yine toplardamarlarla toplanan kanın içine karışmaktadır. Hidrosefali için bir diğer tedavi yöntemi ise beyin omurilik sıvısını doğrudan doğruya beyin içerisindeki bazı boşluklara aktarma, suyun basıncının düşürülmesinin hedeflenmesidir.)

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.