21 Nisan 2021, Çarşamba 18:00

Biber Dolması, Dolma Kaç Dakikada Ne Kadar Sürede Pişer Dolmanın Pişme Süresi

Biber Dolması, Dolma Kaç Dakikada Ne Kadar Sürede Pişer Dolmanın Pişme Süresi

Her çeşidi çok sevilen ve hanımların evde en çok yaptığı yemeklerden biri olan dolma, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Her kadının dolma yaparken kullandığı kendine özgü değişik bir yöntemi vardır ve bu yöntemler dolmanın lezzetine lezzet katar. Patlıcan, kabak, enginar, biber, patates ve benzeri sebzeler ile etli veya etsiz pek çok dolma çeşidi hazırlamak, iç kısımlarını oyup, baharatlarla harmanlanmış pirinç doldurarak şahane dolmalar yapmak mümkündür. Biber dolmasının pişme süresi tencerede 35-40 dk., düdüklüde ise 15-20 dk da pişecektir.

Biber Dolmasının Yanına Ne Gider?

  1. Şüphesiz yoğurt, ayran veya cacık, dolmanın yanına en çok yakışan besinlerin başında gelmektedir. Biber dolmasının yanında mercimek çorbası ya da erişte çorbası tüketmek, çok isabetli ve lezzetli bir seçim olacaktır.
  2. Ayrıca biber dolmasının yanına soslu veya sossuz bir makarna da çok iyi gider. Barbunya yemeği de biber dolmasının yanına yaraşır harika bir tercihtir.
  3. Biber dolmasını salata ile beraber yemek de son derece lezzetli olmaktadır.
  4. Çorba çeşitleri ( Mercimek, ezogelin, şehriye çorbası)

Dolmaya geçmeden önce, yemeğinize bir tabak çorba ile başlangıç yapabilirsiniz. Ezogelin, mercimek, kaşarlı domates, tavuk çorbası, şehriye çorbaları ya da farklı herhangi bir çorba çeşidini tercih edebilirsiniz, hepsi birbirinden lezzetlidir.

  1. Bunlara ek olarak, zeytinyağlı dolmanızın yanına, başka bir ana yemek daha hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz dolmanızın yanına etli bir ana yemek yaparak dolmayı etli bir sulu yemek ile beraber sunabilirsiniz, yemek sulu olduğu için çorba olmasa da olur. Dolmanızı kıymalı yaptıysanız veya etli bir yemek yapmak istemiyorsanız, ikinci ana yemeği etsiz olarak hazırlamanızın hiçbir sakıncası yoktur. Bamya ya da barbunya yemeği, biber dolmasıyla harika bir ikili olacaktır. Ayrıca zeytinyağlı, domatesli fasülye de biber dolmanızın yanına çok yakışacaktır.

Biber Dolması Yaparken Püf Noktaları Nelerdir?

Biberlerinizi çok fazla doldurmamaya dikkat edin, çünkü pişerken zaten pirinçler şişecektir. Biberlerin içerisini harç ile aşırı doldurmak, biberlerin iyi pişmesine engel olur. İç harcı, biberlerin içerisinde biraz yer kalacak şekilde doldurmalısınız, çünkü pişirme sırasında pirinçler şişecektir. Dolmaları gereğinden fazla doldurursanız, ya pişerken hepsi patlayacaktır ya da pirinçler iyi pişmeyecek ve çiğ kalacaktır.

Biberlerinizi doldurmayı tamamladığınızda, üstünü domates dilimi ile kapatabilirsiniz. Böyle yapmak, dolmanızın lezzetine lezzet katacaktır.

Nefis bir biber dolması yapmak için, bütün yemeklerin vazgeçilmezi olan soğanı da ihmal etmeyin. Biberlerin harcını hazırlarken bol miktarda soğan ekleyin. Ancak soğanları rendeleyerek değil, bıçakla doğrayarak hazırlayın. Doğranmış soğanlar, biberlere daha fazla tat verecektir.

Hiç kuşkusuz biber dolması, zeytinyağlı yemekler içindeki yerini adından da anlaşıldığı gibi zeytinyağına borçludur. Biber dolması için pirinç ne kadar önemliyse zeytinyağı da aynı derecede bir öneme sahiptir. Bu sebeple dolma için kullanılacak zeytinyağının kaliteli bir sızma zeytinyağı olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan zeytinyağının kalitesi, biber dolmasının tadına pozitif etki ederek lezzetini büyük oranda artıracaktır.

Bütün aşamaları sorunsuz şekilde geçtiyseniz, artık bu enfes lezzeti tatmaya hazırsınız! Dilerseniz dolmayı taze bir yoğurt ile servis ederek hem sunumunuzu taçlandırabilirsiniz hem de harika bir ziyafet vermiş olursunuz.

Son olarak bu küçük notu paylaşmakta da fayda var; dolmaları pişirirken önce kaynayana kadar orta ateşte bırakın, kaynadıktan sonra ise altını kısarak kısık ateşte pişirmeye devam edin. Buna dikkat etmeniz, dolmaların ideal şekilde pişmesini sağlayacak ve aşırı pişmiş ya da çiğ olmasını önleyecektir. İsterseniz harcınızın içine kuru nane ekleyerek, dolmanıza ekstra bir tat kazandırabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT