Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-02-13 15:53:00 | Son Güncelleme : 2023-02-13 16:05:37

Biberiye çayı ne işe yarar? Biberiye çayının faydaları hakkında detaylar!

Google News

Biberiye çayı, insan sağlığına iyi geldiği için uzun senelerden beri pek çok kişi tarafından tüketilen bir çaydır. Güzel kokulu biberiye bitkisinin demlenmesiyle elde edilen çay, leziz aromasıyla gönülleri fethediyor...

Biberiye çayı ne işe yarar? Biberiye çayının faydaları hakkında detaylar!

Avrupa, Asya ve Amerika'da yüzyıllardır kullanılan biberiye çayı sayısız hastalığın tedavisinde tercih ediliyor. Biberiye bitkisinden elde edilen çay, canlılık ve dinçlik sağlıyor. Hoş bir çam aroması, limon ve nane içerikleriyle birlikte güzel bir kokusu bulunuyor.

BİBERİYE ÇAYI NEYE İYİ GELİR?

Biberiye çayı nedir diye merak edenler için hoş kokulu bir bitkiden bahsettiğimizi söylememiz gerekiyor. Kendine has keskin bir aromadan oluşan biberiye çayı, dönemimizde pek çok rahatsızlığın giderilmesinde söz sahibi bir içecektir. Vücuda sağladığı faydalar sayesinde insanlar tarafından sıkça tüketiliyor.

Biberiye çayı neye iyi gelir diye merak edenlere önemli birkaç bilgi vermek gerekiyor. Biberiye, içerisinde gaz ve şişkinliğin ortadan kalkmasına yarayan antispazmodik özellikleri barındırıyor. Ayrıca bağırsaklardaki mikroflorayı ve gerekli bakterileri eşitlemeye yarayan asit bileşiği bulunuyor.

Biberiye çayı ne işe yarar? Biberiye çayının faydaları hakkında detaylar!

Büyük bir oranda A ve C vitaminine sahip biberiye çayı, ayrıca saç için de oldukça faydalıdır. Kan dolaşımının artmasını sağlamasıyla beraber saç köklerinde bulunan foliküllerin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

Biberiye çayı, insan sağlığını korumaya ve dış etkenlerin sebep olduğu hasarı engellemeye çalışan antioksidanlar açısından zengindir. Bağırsak florasını düzenler. Sağlıklı olan bir bağırsak florası, bedeninizin enfeksiyonlara karşı daha kolay savaşmasına zemin hazırlıyor.

Biberiye çayı faydaları oldukça fazla olan çaylardandır. Bu yüzden maddeler halinde faydalarını da bilmek önemli:

 • Sindirimi destekleyici özelliği bulunuyor. Kabızlık ve hazımsızlık gibi problemlerinizi ortadan kaldırıyor. 
 • Biberiye antioksidan içerikli olduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 
 • Kanser riskini azaltıyor. 
 • Regl döneminde ağrılara iyi geliyor ve adet söktürücü olarak tüketilebiliyor. 
 • Hafızayı güçlendiriyor ve konsantrasyonu artırıyor. 
 • Antiseptik özelliği sayesinde ağız yaralarına iyi geliyor. 
 • Yararlı bağırsak bakterilerini çoğaltıyor. 
 • Ödem atıcı etkilere sahip.
 • Daha kaliteli bir uykuya iyi geliyor.
 • Biberiye çayının buharı da baş ağrısına ve migrene iyi geliyor. Bu yüzden buharı solumanız gerekiyor.

BİBERİYE ÇAYI NE ZAMAN İÇİLMELİ?

Ağrı kesici etkisi bulunan bu çay türü, aç veya tok karnına içilebiliyor. Ağrıyı kesmesi için kullanıldığı durumlarda aç karnına etkisi daha fazla oluyor. Uyku getiren bir özelliği olduğundan uyku problemleri için de etkilidir. Gece yatmadan birkaç saat öncesinde tüketildiği takdirde kişinin rahat bir uyku çekmesine yardımcı olabilir.

Biberiye çayı ne işe yarar? Biberiye çayının faydaları hakkında detaylar!

BİBERİYE ÇAYI GÜNDE NE KADAR İÇİLMELİ?

Biberiye çayı neye iyi gelir diye sorduysanız ve bu çayı demlemeye karar verdiyseniz yan etkilerini de bilmelisiniz. Biberiye çayı faydaları ile ilgi görse de bütün bitkisel ürünlerde olduğu gibi çok fazla içilmesi halinde yan etkiler oluşturabilir. Gün içerisinde bir fincan içilmesi önerilen bir miktardır. Aralıklarla tüketilmesi gereken bir çaydır. Gereğinden fazla içildiği takdirde insan sağlığına zarar verici bir hale dönüşebilir.

BİBERİYE ÇAYINI KİMLER KULLANAMAZ?

Gebelik ve emzirme döneminde olan kadınların tüketmemesi tavsiye ediliyor. Aynı zamanda epilepsi, ülser ve tansiyon yüksekliği gibi sorunları bulunan kişilerin mutlaka bir uzman hekime danışarak kullanması öneriliyor. Bu tür rahatsızlıkları olan insanların biberiye çayıkullanımında dikkatli olması önemlidir. Bunun yanı sıra devamlı olarak ilaç kullanan, ciddi ve kronik hastalıkları bulunan bireylerin de doktor onayı almadan kesinlikle tüketmemesi gerekiyor. Aksi takdirde bu bireylerde baş dönmesi ve mide bulantısı gibi problemler ortaya çıkabilir.

BİBERİYE ÇAYI NASIL YAPILIR? 

Biberiye çayı nedir diye sorduktan sonra bir bardak içmek isteyenler ‘biberiye çayı nasıl yapılır?’ sorusunu sormayı da ihmal etmiyor. Eğer siz de biberiye çayının yapılışı hakkında fikre sahip olmak isterseniz, sizin için demleme yöntemini anlatalım.  

Biberiye çayının demleme yöntemi oldukça basittir. İhtiyacınız olan malzemeler: 

 • 1 fincanlık kaynamış su 
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye 
 • Süzgeç ve bardak 

O halde biberiye çayı nasıl yapılır? Çayınızı şu şekilde demleyebilirsiniz:

1 fincanlık kaynamış suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye koyun ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Çayınızı süzüp içime hazır hale getirin. Dilerseniz içerisine limon ve bal da ilave edebilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.