17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:16

Bikini Bölgesi Özel Bölge Kararması İçin Beyazlatma Yolları

Bikini Bölgesi Özel Bölge Kararması İçin Beyazlatma Yolları

Bikini bölgesinde, genital bölgede kararma sık karşılaşılan estetiksel bir problemdir.

Bacaklar ve genital bölge arasındaki kısımda renk farklılığı kadınların çekinmelerine sebep olabilir fakat bir sağlık problemi teşkil etmez. Bikini bölgesindeki renk değişiminin birçok sebebi olabilir. Bunlardan en yaygın görüleni genetiktir. Bazı insanların bu bölgelerinde daha çok renkli hücre oluşabilmektedir.

Bikini bölgesinin kararmasının diğer nedenleri arasında; Ağda ile kılların alınması, güneşin, zararlı ultraviyole ışınlarına fazla miktarda maruz kalma, çeşitli cilt hastalıkları, polyester iç çamaşırı giymek, çok sık tüy alımı ve bacakları çok saran kıyafetler giymek gösterilebilir.

Çok fazla miktarda terlemek ve ölü derilerin bu bölgelerde birikmesi de bu probleme yol açabilmektedir.

İçeriğinde bol miktarda kimyasal madde bulunduran cilt beyazlatıcılar kullanmak, bu bölgelerin çok hassas olması nedeniyle tavsiye edilmez.

Her mutfakta bulunan malzemelerle uygulayabileceğiniz yöntemler ile bu problemden kurtulmanız çok kolaydır.

Hassas cildinizin rengini açmada kullanabileceğiniz birçok kolay ve doğal yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlerin işe yaraması uzun sürebilir bu sebeple yaz gelmeden önce bu yöntemleri uygulamaya başlamalısınız.

Genital bölgenizi beyazlatmanın 10 kolay kolunu aşağıda anlatacağız.

Limon Suyu

Limon suyu asidik içeriği sayesinde, cilt beyazlatma özelliğine sahiptir. İçerdiği C vitamini, ölü hücrelerden kurtulup, cildinizin renginin açılmasını sağlar. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenme hızını arttırır. Sonuçları görene kadar bu yöntemleri her gün uygulayabilirsiniz.

 1. Limonu ortadan kesin ve iç kısmını kararmış bölgeye birkaç dakika boyunca sürün. 10-15 dakika boyunca bekleyip sıcak su ile yıkayın.
 2. Yarım limon suyunu, 1 yemek kaşığı sade yoğurdu ve yarım tatlı kaşığı balı bir kaba koyup, karıştırın. Kararmanın olduğu bölgeye karışımı sürün. 10 dakika boyunca bekleyin ve bölgeyi yıkayın.
 3. Limon suyu cildi kurutabileceğinden dolayı bu yöntemleri uyguladıktan sonra nemlendirici veya hindistan cevizi yağı sürün.

Not: Bikini bölgenizi yakın zamanda ağdaladıysanız bu yöntemi uygulamayın. Ayrıca bu yöntemleri uyguladıktan sonra 1-2 gün boyunca söz konusu bölgeleri güneş ışığına maruz bırakmayın.

Salatalık Suyu

Salatalık suyunun cilt rengi açıcı özellikleri vardır. İçerdiği A vitamini, cildin melanin üretimini kontrol ederek kararmayı azaltır. Ayrıca içerdiği yüksek su miktarı sayesinde cildinizi nemlendirir ve parlatır.

 1. Yarım salatalık suyunu sıkıp, bütün bikini bölgenize uygulayın. 10-15 dakika boyunca bekleyip, su ile durulayın. Hızlı sonuç almak için günde iki kere uygulayabilirsiniz.
 2. Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı salatalık suyunu, yarım yemek kaşığı limon suyunu ve öğütülmüş zerdeçalı bir kaba koyup karıştırın. Bu karışımı kararmış genital bölgenize sürün. 10 dakika bekleyip, soğuk su ile yıkayın. Her gün uygulayın.

Domates

Domateslerin beyazlatıcı özelliği vardır ve güvenle cilt beyazlatmada kullanılabilir. İçeriğinde bulunan likopen adında bir antioksidan, cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Genital bölgenizde dahil olmak üzere bütün vücudunuzdaki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlar.

 1. Beyazlatmak istediğiniz bölgeye ortadan kesilmiş domatesi dairesel hareketlerle birkaç dakika boyunca sürün.
 2. 10 dakika boyunca bekletip, soğuk su ile yıkayın.
 3. Her gün bir defa uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera yaygın kullanılan bir cilt beyazlatıcısıdır. Düzenli olarak kullanıldığında cildinizi beyazlatır ve cildinizdeki lekelerden kurtulmanızı sağlar. Hatta cilt hücrelerini yenileyerek, doğal hücre yenilenmesi sağlar.

 1. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içerisindeki jeli çıkartın.
 2. Çıkarttığınız jeli kararmış genital bölgeye sürün.
 3. 20 dakika boyunca bekletip, su ile yıkayın.
 4. Çabuk sonuç alabilmek için bu yöntemi her gün uygulayın.

Portakal Kabuğu

Portakalları yedikten sonra kabuklarını atmayıp, cildinizi beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Portakal kabukları doğal bir beyazlatıcı olarak görev yapıp zamanla kararan bölgeleri açar. Portakal kabukları, portakalın iç kısmından daha fazla C vitamini içerir. Bu sayede cildi beyazlatmanın yanında cilde parıltı da verir.

 1. Birkaç portakal soyup, kabuklarını kurumaları için güneşin altına koyun.
 2. Kuruduktan sonra portakal kabuklarını öğütüp bir macun kıvamına getirin.
 3. Hazırladığınız macundan 1 yemek kaşığını ve 2 yemek kaşığı sade yoğurdu bir kaba koyup karıştırın. Dilerseniz karışım içerisine biraz bal da ekleyebilirsiniz.
 4. Kararan bölgelerinize bir miktar sürün.
 5. Kurumasını bekleyin ve ıslak ellerinizle cildinizi ovalayın.
 6. Son olarak bölgeyi soğuk su ile yıkayın.
 7. Haftada iki kere uygulayın.

Badem

Badem ve badem yağı cilt rengizini açmada çok başarılıdır. İçeriğinde bol miktarda bulunan E ve A vitaminleri ve yararlı yağ asitleri, cildi yumuşatır, nemlendirir ve bakım yapar.

 1. 5-6 adet bademi gece boyunca suda bekletin. Sonraki sabah bu bademleri macun haline gelinceye dek öğütün. 1 yemek kaşığı sütü bu macuna ilave edip karıştırarak, bölgeye sürün. 10-15 dakika boyunca bekleyip nazik bir şekilde yıkayın. Mükemmel sonuç için haftada 2-3 defa bu yöntemi uygulayın.
 2. Ayrıca gece yatmadan önce bölgeyi badem yağıyla 5 dakika boyunca ovalayın.

Süt

Genital bölgenizin rengini açmada kullanabileceğiniz bir diğer seçenekte süttür. İçeriğindeki laktik asit cildi beyazlatmaya yardımcı olur. Ayrca nemlendirici görevi görür.

 1. 1 bardak soğuk sütü bir kaseye koyun.
 2. Pamuk bir kıyafeti içerisine batırın.
 3. Bu batırdığınız kıyafeti beyazlatmak istediğiniz bölgeye koyun ve 5 dakika boyunca bekleyin.
 4. Birkaç sefer daha bu kıyafeti batırıp bölgeye koyun.
 5. Son olarak bölgeye elinizle nazikçe masaj yaptıktan sonra durulayın.
 6. Hızlı sonuç almak için bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

Karbonat

Eğer cildiniz çok hassas değilse uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise kabartma tozudur. Cildi beyazlatmanın yanı sıra fazla terleme problemine de çözüm olabilir.

 1. 3’e 1 oranında karbonatı ve suyu karıştırıp bir macun kıvamına getirin.
 2. Kararmış cilde sürün ve kurumasını bekleyin.
 3. Soğuk su ile durulayın.
 4. Haftada yalnızca iki kez bu yöntemi uygulayın.

Not: Hassas cilde sahip olanlar bu yöntemi uygulamamalıdır.

Papaya

Papain enzimi cilt rengini açmada başarılıdır. Ayrıca içerdiği C vitamini cilt hücrelerini güneş ışınlarından korur. Bu yöntemleri her gün veya gün aşırı uygulayın.

 1. Çeyrek bardak dolusu öğütülmüş papayayı genital bölgenize 5 dakika boyunca sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Sandalağacı

Genital bölgenizi beyazlatabilecek bir başka madde de sandalağacıdır.

 1. 3-4 tatlı kaşığı sandalağacı tozunu ve yarım limon suyunu macun haline getirinceye kadar karıştırın.
 2. Eğer çok koyu bir karışım oluştuysa biraz gül suyu ekleyin.
 3. Yatmadan önce bu karışımı genital bölgenize sürüp, yatın.
 4. Sabah, soğuk su ile bölgeyi yıkayın.
 5. Cildiniz beyazlayıncaya dek her gün uygulayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT