22 Ocak 2022, Cumartesi 23:19

Bilimsel araştırma sonuçları yayımlandı: Maske takmak Koronavirüs’ü önlüyor!

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler ile ilgili en merak edilen sorulardan biri de maskelerin Korona’dan korunmakta etkili olup olmadıklarıdır. Türkiye Hastanesi doktoru Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr.İmran Özdemir bu hususta bize şu bilgileri aktarmıştır:

Bilimsel araştırma sonuçları yayımlandı: Maske takmak Koronavirüs’ü önlüyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının önlenmesine ve kontrol altına alınmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır. En kolay ve en önemli tedbirlerden biri de maske kullanımıdır. Peki maske Koronavirüse yakalanmayı önler mi? İşte merak edilen sorunun cevabı;

MASKE KULLANIMI COVİD-19'DAN KORUR MU?

Maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına uymak Coronavirüsten korunma hususunda büyük önem taşır. Ayrıca bedenimizi ve çevremizi temiz tutmamız da bu noktada oldukça mühimdir. Covid-19 virüsünün bize bulaşmasını engellemek için gerek dışarıda, gerekse kapalı mekânlarda maske takmamız gerekir. Bu kişisel bir tedbir olmanın yanı sıra toplumsal bir görevdir.

Maske takmak salgının yayılmasını önler. Covid-19 virüsüyle enfekte olmuş kişiler başkalarını da hasta etmemek için mutlaka maske kullanmak mecburiyetindedir.

Sağlıklı insanlar kendini virüslerden maske yardımıyla muhafaza edebilir. İnsanlarla etkileşime girdiğimiz her ortamda maske kullanmamız bir zorunluluktur. Artık maske isteğe bağlı bir seçim değil, yaşamımızın bir parçası olmak durumundadır.

Maske takma oranının yüksek olduğu yerlerde Coronavirüs görülme olasılığı daha düşüktür.

Nefes alıp verdiğimizde, hapşırdığımızda ağzımızdan ve burnumuzdan küçük damlacıklar çıkar. Maske kullandığımızda bunlar maskenin içinde hapsolur, virüsler etrafa dağılmaz.

SADECE MASKE KULLANIMI YETERLİ MİDİR?

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklama, maskenin Koronavirüs hastalığından %100 koruyucu olmadığı yönündedir. Bunun yanında sosyal mesafeye uymak, vücut direncini güçlü tutmak, diğer önlemlere de riayet etmek şarttır. Coronavirüsle etkili bir şekilde mücadele etmek ancak böyle mümkündür.

ÇİFT MASKE Mİ TEK MASKE Mİ TAKMALI?

Kalabalık ve kapalı alanlarda virüsün yayılma ihtimâli daha fazladır. Bu yüzden iki maske kullanılması önerilir. Metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında, 10 metrekareden küçük yerlerde, 4 veya daha fazla kişinin bulunduğu odalarda mesafeyi korumak daha zordur. O nedenle çift katlı maske takmak en sağlıklısıdır.

MASKENİN KORONAVİRÜSÜ ÖNLEDİĞİNİ GÖSTEREN BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VAR MI?

Küresel araştırmalara göre maske takmak Covid bulaşma olasılığını %53 oranında azaltmaktadır.

Çin, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralyalı halk sağlığı uzmanlarının gerçekleştirdiği bir araştırma, maske kullanımının Covid-19'a yakalanma oranını ciddi ölçüde azalttığını ortaya koydu. Söz konusu çalışma British Medical Journal dergisinde yayınlandı. Buna göre maske takmak, Coronavirüs bulaşma riskini %53 oranında düşürüyor.

Maskeler hakkında bunun gibi pek çok araştırma var. Bangladeş'te yürütülen araştırma bunların en kapsamlı olanlarından biriydi. 300 binin üzerinde katılımcısı bulunan araştırma, maskenin virüsle savaşmada etkin rol üstlendiğini kanıtladı.

Bahsi geçen araştırma Bangladeş'in kırsal bölgelerindeki toplam 600 köyü içine alıyor. Cerrahi maskelerin Covid-19'dan korunmaya yardımcı olduğunu gösteren bu çalışma, maske takmanın gerekliliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Diğer taraftan, Çin'de de benzer bir araştırma yapıldığı biliniyor. Çalışmanın gerçekleştirildiği ortamda hem sağlıklı hem de Koronavirüslü kişiler bulunuyor. 124 kişiden oluşan bu gruptaki herkesten maske takmaları isteniyor. Sonuçlar gösteriyor ki maske kullanımı sağlıklı insanların enfekte olma olasılığını %79 düzeyinde azaltıyor.

The Lancet tarafından yayınlanmış bir rapora da temas etmek istiyoruz. Bu uluslararası rapor, 16 ülkede gerçekleştirilen 172 araştırmanın sonuçları karşılaştırılarak elde edildi. Rapordaki verilere göre, yüz maskesi kullananların virüse yakalanma riski yalnızca %3.

Dünyanın farklı noktalarından 40'a yakın çalışmanın sonuçları değerlendirildi. Maske kullanma oranının yüksek ve düşük olduğu yerlerdeki vaka sayıları mukayese edildi. Maske takmanın Koronavirüs bulaşma ihtimâlini %53 civarında azalttığı belirlendi. Yine bu analiz doğrultusunda, sosyal mesafenin de riski %25 düşürdüğü saptandı.

Hollanda hükümeti bu araştırmalardan yola çıkarak yüz maskesi takmayı zorunlu hâle getirdi. Polonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'da da maske kuralları sıkı bir biçimde uygulanıyor.

MASKE KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

  • Maske ile yüzünüz arasında boşluk bırakmadan, ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde takın. Yüzünüze iyice oturmasını sağlayın.
  • Toplum içerisinde maskenizi çıkarmayın. Ağzınızı ve burnunuzu kapalı tutmaya özen gösterin.
  • Sosyal mesafeye dikkat edin. İnsanlarla aranızda en az 1,5-2 m uzaklık bulundurun.
  • Ellerinizi sık aralıklarla yıkayın.
  • Mümkün olduğunca kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışın.
  • Bütün gün aynı maskeyle durmayın. Maske nemlendiyse mutlaka yenisini takın.
  • Aynı maskeyi ikinci kez kullanmayın. Bir maskeyle işiniz bittiğinde onu hemen çöpe atın. Daha sonra ellerinizi dezenfektan ya da su ve sabun ile temizleyin.
  • Maskenizde herhangi bir yırtık veya delik bulunmadığından emin olun.
  • Elinizle maskenize temas etmekten kaçının. Fakat yanlışlıkla dokunursanız ellerinizi mutlaka sabunlu su ile yıkayın. O an bunu yapma imkânına sahip değilseniz hiç değilse alkollü el temizleme jeli kullanarak silin.

 Türkiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr.İmran Özdemir'in görüşlerinden yararlanılmıştır. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT